PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie

 

niepodlegla

 

BIEGI PO KORONĘ i nie tylko...

Dhaulagiri 2
"Człowiek, żeby żyć i działać musi mieć energię życia, przez którą wierzy się w siebie na przekór złemu losowi, klęskom, poniżeniu, niewoli, odwagę ryzykownego czynu, wiarę w swoją moc i wartość” – twierdził Henryk Sienkiewicz. Koronawirus na lata zmieni sposób, w jaki pracujemy, robimy zakupy, podróżujemy, odpoczywamy czy też trenujemy i startujemy w zawodach. Ale… Nie może pozbawić nas przyjemności w pokonywaniu kilometrów biegiem bądź marszem, jak również koleżeńskiej rywalizacji, dającej wiele satysfakcji i działającej jak narkotyk.

Według prognoz różnych lekarzy i ekspertów, polskich oraz zagranicznych, powrót do jako takiej „normalności” może nastąpić dopiero w 2023 roku. Czy mamy czekać? „Absolutnie NIE! Każdy z nas potrzebuje aktywności fizycznej, jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych. Zachęcam do niej jak najbardziej” – podkreśla kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Wydziału Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Wąsik.

Czytaj więcej...

CZAS OCZEKIWANIA

koszulka korona

Jak informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki, w dalszym ciągu w niezmienionym kształcie obowiązuje do odwołania zakaz organizacji imprez sportowych. W tej sytuacji zaplanowana na 22 kwietnia inauguracja cyklu biegów po Koronę Himalajów i Karakorum (bieg Dhaulagiri) nie odbędzie się, nawet w przypadku, gdyby zakaz został zniesiony. Jeśli w kwietniu rozporządzenie ministerstwa będzie na tyle zmienione, że zezwoli na organizację zawodów, to wówczas bieg Dhaulagiri włączony będzie do Majowego Tryptyku w hołdzie dla Wandy Rutkiewicz, gen. Władysława Andersa i Jana Niedźwieckiego „Ułana” (13 maja).
 
W tym trudnym czasie, spowodowanym stanem epidemii, to i tak jesteśmy w dobrej sytuacji, bowiem cykl biegów po Koronę Himalajów i Karakorum rozłożony został na dwa lata, a może być nawet rozciągnięty na trzy, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ideą jest „zdobycie” danego ośmiotysięcznika biegiem lub marszem (nordic walking). A czy to nastąpi w maju, czerwcu, lipcu bądź w innym miesiącu – nie ma żadnego znaczenia. Najważniejsze, abyśmy mogli się spotykać jak dotychczas na trasie przy Centrum Olimpijskim w Warszawie.
 

Czytaj więcej...

KENIA 2021 - SPORTOWO i WYPOCZYNKOWO

Kenia bieg 2021 Tegoroczny pobyt sportowo-wypoczynkowy w Kenii był znakomity pod każdym względem - ocenili uczestnicy. Treningi biegowe na plaży przyniosły znacznie więcej korzyści niż ćwiczenia na twardym podłożu.

W styczniu (2-17.01.2021) Klub Sportowy Polskie Himalaje organizuje w pobliżu Mombasy kolejny obóz za wyjątkowo małe pieniądze. Tylko 4635 zł. Liczba miejsc w tej cenie ograniczona. W programie także sporo wycieczek. Zgłoszenia do 6 marca na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Na bazę klub wybrał ponownie kameralny hotel (14 km od Mombasy) w tropikalnym ogrodzie z dużym i małym basenem, ceniony za smaczną i urozmaiconą kuchnię, przy szerokiej i długiej piaszczystej plaży. Cenną zaletą jest położenie hotelu, niedaleko centrum handlowego oraz pięknego Parku Hallera z licznymi afrykańskimi zwierzętami. Niektórym, jak np. żyrafom czy żółwiom, można legalnie podawać pożywienie, a przy innych (bawoły, gazele, hipopotamy, krokodyle) obserwować karmienie przez odpowiednie służby w towarzystwie wszędobylskich małp (głównie koczkodanów).

Czytaj więcej...

BIEGIEM I MARSZEM 150 OSÓB ZDOBYŁO EVEREST WARSZAWSKI

everest 1

Wyniki
Galeria

To był szalony pomysł! Wejść zimą na najwyższą górę Ziemi. Niewielu dawało Polakom na to szansę. Ale oni, Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy, dokonali tego 40 lat temu. To wydarzenie uczciło nad Wisłą biegiem i marszem na atestowanej trasie przy Centrum Olimpijskim 150 osób. Dystans 8848 m, tak długi jak wysoki jest Everest, najszybciej pokonali Michał Kawa z Sulejówka (32.34), a w gronie ponad 50 kobiet Anna Sawicka z Warszawy (35.35). Gośćmi zawodów byli uczestnicy wyprawy Andrzeja Zawady z 1980 roku Leszek Cichy i Ryszard Dmoch.

„Wyleciałem z Warszawy jako ostatni z zespołu. Jeszcze tylko z Krakowa odebrałem brakujące ubrania puchowe i kilkanaście bębnów naszego sprzętu odleciało teoretycznie do Katmandu. Niestety, te miały pecha, nieprzekierowane w New Delhi, wylądowały w Singapurze. W końcu odnalazły się, ale pięć dni cennego czasu odleciało z wiaterkiem” – wspominał 88-letni Dmoch, pełniący wówczas funkcję zastępcy kierownika wyprawy.

Zwycięzca, Michał Kawa powiedział: „Niedługo 28 lat na karku, z czego dziewięć amatorsko związane ze sportem. W 2019 roku stworzyliśmy z przyjaciółmi klub #NoToSteryd i zajęliśmy się bieganiem zdecydowanie poważniej niż do tej pory. Uwielbiam górskie wędrówki latem i tym bardziej podziwiam wszystkich, którzy wspinają się zimą. Chciałbym, żeby Polska jako kraj zawsze potrafiła doceniać ludzi, którzy w przeszłości budowali jej potęgę, dlatego cieszy mnie, że są organizowane różne wydarzenia upamiętniające ważnych Polaków i ich dokonania.

Dziękuję za zorganizowanie świetnego biegu dla uczczenia 40. rocznicy zdobycia Mount Everestu przez naszych wspaniałych himalaistów. Móc wziąć udział w tym wydarzeniu i wystartować przy takiej publiczności to był dla mnie zaszczyt. Najbardziej cieszy fakt, że pojawiło się tak wielu miłośników zarówno gór, jak i biegania, a na twarzy każdego z nich gościł uśmiech. Niebawem czeka mnie obóz w górach, więc można uznać, że wynik 32.34 jest dobrym prognostykiem na przyszłość i walkę z własnym Everestem”.

Czytaj więcej...

W 2020 ROKU DOMINOWAĆ BĘDĄ … OŚMIOTYSIĘCZNIKI

koronaKończy się rok 2019, na horyzoncie 2020. Jakie przedsięwzięcia oraz imprezy planuje Klub Sportowy Polskie Himalaje na trasie przy Centrum Olimpijskim? Dominować będą... ośmiotysięczniki. W lutym - Everest Warszawski, od kwietnia do października - Korona Himalajów i Karakorum, w sierpniu – 100-lecie Bitwy Warszawskiej, a w listopadzie – Bieg Ojców Niepodległości. Do tego dochodzi jeszcze w maju Bieg na Monte Cassino.

Na pierwsze zawody w nowym roku - 8848 Everest Warszawski 15 lutego zapraszają Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki. Sobotni bieg (może też być nordic walking) jest jedyną imprezą sportową w stolicy w programie obchodów 40. rocznicy pierwszego zdobycia Góry Gór zimą. Pora startu – 10:40 nie jest przypadkowa. To właśnie o godzinie 10:40 czasu polskiego Cichy i Wielicki stanęli na szczycie Everestu, na wysokości 8848 m. Podobne biegi odbędą się w Szczecinie – 9 lutego oraz Karpaczu – 23 lutego i być może jeszcze w Kielcach 29 lutego, ale w tym mieście wszystko się ślimaczy od dwóch miesięcy. Rejestracja i regulaminy – na portalu datasport.pl a program ogólnopolskich obchodów rocznicy jest na stronie polskiehimalaje.pl

Czytaj więcej...

Medal Biegu Stulecia 2020

medal 2020

Narodowy Bieg Stulecia 2020

koszulka2020