PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

OD BROAD PEAKU I NANGI PARBAT PO MONTE CASSINO

polskie himalaje marzec2023 157
Wyniki
Galeria
Galeria - Kino Luna

Zimą tego roku przypadły dwie "okrągłe" rocznice związane z górami wysokimi. Dziesięć lat temu, 5 marca 2013 roku po raz pierwszy w historii cztery osoby stanęły zimą na niezdobytym dotąd o tej porze roku ośmiotysięczniku Broad Peak (8051 m). Dokonali tego: 27-letni Tomasz Kowalski, 29-letni Adam Bielecki, 33-letni Artur Małek i 58-letni Maciej Berbeka. Na zawsze pozostali na górze Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka. Natomiast pięć lat temu z Nangi Parbat (8126 m) nie zdołał wrócić Tomasz Mackiewicz. Te rocznice przypomniał bieg pamięci, który 6 marca odbył się na 5-kilometrowej trasie przy Centrum Olimpijskim w Warszawie.

Najszybciej dystans pokonali: Zbigniew Kostrzembski (Zielona Góra) - 19:09, Łukasz Naczas (Warszawa) - 19:17 i Marcin Tomczak (Ciechanów) - 19:49. Natomiast w gronie kobiet zwyciężyła Marta Wojtkowiak (Warszawa) - 22:51, drugie miejsce zajęła Anna Moryto (Ostrówek) - 24:58, a trzecie Olena Babenko (Ukraina) 25:19.
 
Starterem honorowym miała być wybitna himalaistka Anna Czerwińska. Niestety, pierwszej Polce z Koroną Ziemi z końcem stycznia serce odmówiło dalszej pracy. Zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników chodziła często do Kampinosu z... kijkami, stąd też do programu dodano marsz nordic walking o Puchar Anny Czerwińskiej, także na 5 kilometrów. Na męskim podium stanęli: Marcin Tomczak (Ciechanów) - 36.20, Roman Mikoś (Otwock) - 43.26 i Krzysztof Stańczyk (Warszawa) - 44.11, a na kobiecym: Ewa Tomczak (Ciechanów) - 36.21, Agnieszka Mikuła (Warszawa) - 39.41 i Teresa Mikoś (Otwock) - 43.26.

Czytaj więcej...

BIEG I MARSZ PAMIĘCI ANNY CZERWIŃSKIEJ (A TAKŻE MACIEJA BERBEKI, TOMASZA KOWALSKIEGO
I TOMASZA MACKIEWICZA) - 6.03.2023


obraz.png
Zapisy
Regulamin

6 marca 2023 w poniedziałek, odbędzie się Bieg i Marsz Pamięci Anny Czerwińskiej (a także Macieja Berbeki, Tomasza Kowalskiego i Tomasza Mackiewicza) - na 5-kilometrowej trasie przy Centrum Olimpijskim. Start o godzinie 19:00. Zapisy zostały uruchomione na Data Sport: TUTAJ. Biuro czynne będzie od godziny 18:00.

Początkowo planowany był bieg pamięci Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbeki w 10. rocznicę wielkiego sukcesu i wielkiego dramatu. 31.01.2023 roku odeszła od nas wielka himalaistka - Anna Czerwińska (jutro odbędzie się jej pogrzeb). Postanowiliśmy również jej pamięć uczcić w tym biegu.

Przypomnijmy jeszcze, że 5 marca 2013 roku po raz pierwszy w historii cztery osoby stanęły zimą na niezdobytym dotąd o tej porze roku ośmiotysięczniku Broad Peak (8051 m). Dokonali tego: 27-letni Tomasz Kowalski, 29-letni Adam Bielecki, 33-letni Artur Małek i 58-letni Maciej Berbeka. Na zawsze pozostali na górze Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka.

Czytaj więcej...

REMANENT BIEGÓW PRZY CENTRUM OLIMPIJSKIM 

Sziszapangma 2022 69 10
Pora rozliczyć się z przeszłością i pomyśleć o przyszłości biegów na atestowanej, pięciokilometrowej trasie przy Centrum Olimpijskim w Warszawie. Z przeszłości pozostały kilkunastu osobom dwa lub jeden bieg do pełnego cyklu Korony Himalajów i Karakorum oraz Etapowego Maratonu 80-lecia Armii Krajowej. Na przeszkodzie stanęły im przeważnie przypadki losowe, rodzinne oraz zdrowotne. Żal zatem utracić to, co się już osiągnęło, w szczególności, że i jedno, i drugie trofeum jest na wyciągnięcie ręki.

Z tego też względu zarząd Klubu Sportowego Polskie Himalaje proponuje dodatkowy, ale też wyjątkowy bieg pamięci Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbeki w 10. rocznicę wielkiego sukcesu i wielkiego dramatu. 5 marca 2013 roku po raz pierwszy w historii cztery osoby stanęły zimą na niezdobytym dotąd o tej porze roku ośmiotysięczniku Broad Peak (8051 m). Dokonali tego: 27-letni Tomasz Kowalski, 29-letni Adam Bielecki, 33-letni Artur Małek i 58-letni Maciej Berbeka. Na zawsze pozostali na górze Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka.

Czytaj więcej...

TRYPTYK GRUDNIOWY - Warszawa - BIEG GEN. WŁADYSŁAWA SIKORSKIEGO - 15.12.2022 


Wyniki
Galeria

15 grudnia 2022 roku o godzinie 20:00 przy Centrum Olimpijskim w Warszawie, odbył się Tryptyk Grrudniowy - bieg Hakuna Matata i Memoriał Tomasza Hopfera oraz bieg pamięci gen. broni Władysława Sikorskiego Naczelnego Wodza PZP. Zawodnicy mieli do pokonania 5 km.

Bieg odbył się w typowo zimowej scenerii. Było śnieżnie i mroźno. Po biegu wszyscy uczestnicy spotkali się w sali klubu jeździeckiego na poczęstunku przedświątecznym. Był barszcz i pyszne pierogi z kapustą i grzybami przygotowane tradycyjnie przez firmę CaterMark.

 

 

Czytaj więcej...

NARODOWY BIEG STULECIA NA MECIE

podskarbinska 11


Wyniki
Galeria

Bieg Ojców Niepodległości o Nagrodę Supermaratonu Stulecia był jednocześnie pierwszymi mistrzostwami Klubu Sportowego Polskie Himalaje im. Wandy Rutkiewicz, zorganizowanymi w formule open na dystansie 5000 m na bieżni stadionu Podskarbińska Ośrodka Sportu i Rekreacji Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy. Na podium stanęli: Adam Głuchowski (18 minut 59 sekund), Przemysław Chmiel (19.10) i Michał Izdebski (19.25), a w gronie kobiet Agnieszka Żuraniewska (22.19), Ewa Szyszko (22.39) i Karolina Izdebska (24.28).

Zawody te zakończyły pięcioletni cykl Narodowego Biegu Stulecia od Bałtyku do Tatr 2018-2022. Wybór nowego miejsca, jakim był stadion na warszawskim Grochowie, został generalnie przez uczestników bardzo pozytywnie oceniony. Niektórzy cieszyli się, że zaliczyli debiut na tartanowej bieżni, a jeszcze inni przyjechali specjalnie na tę imprezę z dalekich miejscowości, jak np. Adam Musur z odległej o 320 km Oleśnicy, gdzie jest członkiem zarządu miejscowego Klubu Biegacza Szerszeń. I już się zapowiedział na kolejne wydarzenie 17 grudnia - zakończenie Etapowego Maratonu 80-lecia Armii Krajowej podczas benefisu Janusza Onyszkiewicza w kinie Luna przy Marszałkowskiej.

Czytaj więcej...

BIEG PAMIĘCI ELŻBIETY ZAWACKIEJ

ak bieg1
Wyniki
Galeria

Siódmy bieg Etapowego Maratonu 80-lecia Armii Krajowej dedykowany był Elżbiecie Zawackiej. Dystans 5 km na trasie przy Centrum Olimpijskim w Warszawie najszybciej pokonali: Jakub Kościk (19.19), Michał Pędzisz (20.24) i Krzysztof Łubiński (20.32), a w gronie kobiet Agnieszka Żuraniewska (23.00), Iwona Boryszkowska (23.59) oraz Karolina Izdebska (24.17).

Elżbieta Zawacka powinna być jednym tchem wymieniana w panteonie bohaterów II wojny światowej. Jej biografia to przykład niezłomności, poświęcenia i ogromnej odwagi, które stały się symbolem walki o wolną Polskę. Przeszła przez życie niczym burza, choć przecież trwało aż sto lat. Zostawiła po sobie niezliczone wspomnienia i anegdoty, przede wszystkim jedyną w swoim rodzaju historię kobiety-cichociemnej.

Dopiero po upadku komunizmu ojczyzna mogła docenić jej zaangażowanie. W latach dziewięćdziesiątych otrzymała awans do stopnia pułkownika, a w 2006 roku do stopnia generała brygady jako druga kobieta w historii polskiej armii! Do końca życia była niezwykle aktywna. Zmarła dwa miesiące przed 100. urodzinami, 10 stycznia 2009 roku. Dama Orderu Orła Białego spoczęła w rodzinnym Toruniu. 

Czytaj więcej...

W HOŁDZIE "NIEDŹWIADKOWI" - OSTATNIEMU DOWÓDCY ARMII KRAJOWEJ

AK 1.08


Wyniki

Janusz Kalinowski: Marek Krupiński (19.24), a w gronie kobiet Agnieszka Szymańska (21.05) najszybciej pokonali dystans 5 km na trasie przy Centrum Olimpijskim w Warszawie w szóstym biegu Etapowego Maratonu 80-lecia Armii Krajowej pamięci gen. Leopolda Okulickiego pseudonim "Niedźwiadek". Na drugich pozycjach uplasowali się Robert Michalski (19.42) i Agnieszka Żuraniewska (23.18), a na trzecich Hubert Szymański (19.54) oraz Iwona Boryszkowska (23.55).

Po upływie sześciu miesięcy po raz drugi zwyciężyła mieszkająca w Łomiankach koło Warszawy Agnieszka Szymańska, która w marcu debiutowała na tej trasie.

"Jestem mamą dwójki wspaniałych dzieci – 16-letniego Oskara i 14-letniej Mai. Na co dzień pracuję w księgowości. Przygodę ze sportem rozpoczęłam trzy lata temu dzięki córce, która zachęciła mnie do regularnych treningów i systematycznego biegania. I tak pozostało do dziś. Ta forma ruchu jest dla mnie nie tylko pasją, ale też odskocznią od codziennych obowiązków i pomaga zachować zdrowy tryb życia" - podkreśliła 45-letnia Agnieszka, która wraz z mężem Hubertem przygotowują się do ich pierwszego biegu na dystansie 42 km 195 m - 44. Maratonu Warszawskiego (25 września)."

Czytaj więcej...

WYJĄTKOWY BIEG POWSTANIA WARSZAWSKIEGO Z MUZYKĄ CHOPINA W TLE

Ak etap 4 2022 3

Wyniki
Galeria zdjęć

W wyjątkowym Biegu Powstania Warszawskiego, gdyż zorganizowanym po raz pierwszy w stolicy 1 sierpnia, dystans 7 km 195 m na atestowanej trasie przy Centrum Olimpijskim najszybciej pokonali - przy dźwiękach utworów Fryderyka Chopina - Krystian Jusiński (26.07), Jakub Kościk (27.47) i Robert Michalski (28.47), a w gronie kobiet Agnieszka Żuraniewska (33.02), sędzina PZLA Lena Majchrowicz (36.28) oraz Iwona Boryszkowska (36.32).

Dla osób niewtajemniczonych zdziwienie może budzić dystans. Otóż ten bieg zaliczany był także do etapowego maratonu 80-lecia Armii Krajowej. Pozostałe, a jest ich siedem, mają po 5 km. Tak więc jeden bieg musiał mieć dystans 7 km 195 m. Pokonały go na trasie przy Centrum Olimpijskim … 44 osoby, co uznano za wyjątkową zbieżność z rokiem Powstania Warszawskiego, czyli 1944. Co jest jeszcze dziwne, że do mety zmierzała 45 osoba, ale jej nie osiągnęła, jakby chciała, żeby jednak liczba 44 w komunikacie figurowała. Poza tym w sumie (łącznie z osobami płci męskiej, które biegały korespondencyjnie) sklasyfikowanych zostało… 44 zawodników.

Mimo niewyleczonej do końca kontuzji wystartował „na luzie”, aby oddać hołd poległym powstańcom, Robert Celiński. Medalista mistrzostw Polski masters na różnych dystansach, czterokrotny triumfator Tenzing Hillary Everest Marathon poprowadzi jedną z grup do Królestwa Mustangu lub do Sanktuarium Annapurny w październiku 2023 roku. Chętni na wyjazd do Nepalu mogą się jeszcze zgłaszać do końca sierpnia (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Czytaj więcej...

Medal Biegu Stulecia 2022

2022 Bieg Stulecia medal

Narodowy Bieg Stulecia 2022

koszulka2020