VIVA POLONIA! VIVA POLAKI! VIVA LIBERATORI!
Wojciech Skory (Królewski Klub Biegacza), a w gronie kobiet Agnieszka Żuraniewska (Team Parszczyńskich) najszybciej pokonali 25 kwietnia przy Centrum Olimpijskim w Warszawie dystans 5 km biegu bitwy o Bolonię, zaliczanego do Etapowego Maratonu Pokoju w hołdzie polskim żołnierzom poległym na frontach II wojny światowej. Gościem honorowymi i starterem była pierwsza polska medalistka olimpijska we florecie kobiet Barbara Wysoczańska w towarzystwie męża, byłego dyrektora generalnego PZLA Ryszarda Wysoczańskiego.
NIE MA RZECZY NIEMOŻLIWYCH
Joanna Trzaskowska (Trucht Tarchomin Team), Beata Tronowska (Jack Team) i Anna Chmielowiec (KB Galeria) stanęły na podium Biegu Bitwy o Narwik, który 10 kwietnia zainaugurował Etapowy Maraton Pokoju w hołdzie polskim żołnierzom poległym na frontach II wojny światowej. W gronie mężczyzn trasę długości 5 km przy Centrum Olimpijskim w Warszawie najszybciej pokonali: Wojciech Skory (Królewski Klub Biegacza), Łukasz Zych (Grzybki Team Marki) i Maciej Konarski (Polskie Himalaje Podkowa Leśna). Sklasyfikowano w sumie ponad 100 osób.
SUKCES MA WIELU OJCÓW
To była znakomita impreza – takie przeważają opinie uczestników, a także i obserwatorów, Supermaratonu Stulecia, w ramach którego przeprowadzono mistrzostwa Polski kobiet i mężczyzn w biegu na 100 km. Gratulacje płynęły od zawodników zarówno po zakończeniu przez nich zmagań, jak i jeszcze nadal są składane w licznych mailach oraz drogą telefoniczną, mimo że od 10 listopada minęło już trochę czasu. Na myśl przychodzi przysłowie: „Sukces ma wielu ojców…”
폴란드 독립 100주년
폴란드 독립 100주년 – to po koreańsku 100 lat niepodległej Polski. "Biegnący ludzik" - symbol Biegu Stulecia zawitał także do naszych rodaków na różnych kontynentach, a wraz z nim identyczne koszulki białe i czerwone, medale, plecaczki, numery startowe, dyplomy. Najbardziej egzotycznym miejscem był Seul, gdzie dzięki zaangażowaniu ambasady RP zorganizowano bieg polsko-koreański na dystansach 5 i 10 km. Wysłano tam 390 plecaczków w wersji koreańskiej i tyleż samo medali. Był też „Spacer dla Niepodległej”. Uczestniczyły w nim rodziny z dziećmi i osoby niebiegające, które chciały czynnie wziąć udział w wydarzeniu. Po części sportowej wszyscy mogli spróbować polskich dań (m.in. bigosu) w stoisku prowadzonym przez polskiego kucharza. Specjalnie na „Independence Run” przygotowano znaczniki z logo „Niepodległa” w języku koreańskim.
ROCZNICOWO NA SPORTOWO W MIĘDZYRZECZU
„Rocznicowo na sportowo” – to hasło przyświeca klubowi Piast w Międzyrzeczu, który po raz trzeci organizował Bieg Niepodległości, tym razem w ramach Narodowego Biegu Stulecia od Bałtyku do Tatr. „Wszystkie najważniejsze państwowe rocznice i wydarzenia z historii miasta staramy się uczcić zgodnie z hasłem naszego klubu. W kalendarzu mamy więc też biegi Wyzwolenia, Konstytucji 3 maja czy Żołnierza ze startem i metą w dawnej bazie wojskowej” – poinformował prezes Piasta Zbigniew Kolis, który uplasował się w czołowej dziesiątce Narodowego Biegu Stulecia.
W MIELCU RÓWNIEŻ NIE TRZEBA BYŁO PŁACIĆ
Nie tylko w Borzytuchomiu w województwie pomorskim udział w Biegu Niepodległości w ramach Narodowego Biegu Stulecia od Bałtyku do Tatr był bezpłatny. Nie pobierano złotówek również w Mielcu, gdzie prowadzącą bulwarami trasę długości 10 km najszybciej pokonali mieszkańcy tego miasta - Jacek Żądło, Łukasz Czerwiński i Kacper Jaworski, a w gronie kobiet - Zuzanna Fijałkowska, Katarzyna Nagaś i Magdalena Ortyl.
WOLBROM PROMUJE LEŚNE TRASY
Miłosz Roch (Wolbrom Team) i Katarzyna Polak (Brzezie, gmina Zabierzów) najszybciej pokonali siedmiokilometrową trasę Narodowego Biegu Stulecia od Bałtyku do Tatr w Wolbromiu. Natomiast na dystansie 11 km zwyciężyli Tomasz Lewandowski i Aleksandra Krężel z klubu Wolbrom Team, który był organizatorem zawodów w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. „Większość trasy prowadziła leśnymi duktami. Organizujemy kilka biegów rocznie w takim terenie i wiem, że ludziom to się podoba” – podkreślił prezes klubu Tomasz Rogóż.
BIEG OJCÓW NIEPODLEGŁOŚCI OSTATNIM NA… ŚWIECIE
Bieg Ojców Niepodległości na trasie przy Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie nie tylko zamknął dwuletni cykl zawodów Setka Stulecia, ale był jednocześnie ostatnim biegiem zorganizowanym 11 listopada o godzinie 19:18 na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości na… świecie. Wraz z uczestnikami zawodów od Bałtyku do Tatr startowali tego dnia rodacy (i nie tylko) mieszkający na innych kontynentach – w stosunku do czasu polskiego najwcześniej w Seulu, najpóźniej w Chicago z frekwencją… 1918 osób!