STO DNI DO STULECIA - DOMINUJĄ IMPREZY BIEGOWE
Do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pozostało już tylko 100 dni. Dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski przyznał, że wśród setek imprez, które znajdują się w oficjalnym kalendarzu obchodów na stronie www.niepodlegla.gov.pl, wiele ma charakter sportowy.
BIEG STULECIA W REPUBLICE OSTROWSKIEJ
Ostrów Wielkopolski to wyjątkowo godne miejsce dla upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To właśnie tutaj w dniach 10-26 listopada 1918 roku istniała Republika Ostrowska, która na miesiąc przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego bezkrwawo przejęła władzę z rąk Niemców. W tym roku już 21 października mieszkańcy i przyjezdni będą mogli uczcić tę rocznicę uczestnictwem w 56. Biegu Republiki Ostrowskiej w ramach Narodowego Biegu Stulecia od Bałtyku do Tatr. Na przestrzeni lat impreza ta zmieniała nazwę. Od 1993 do 2012 roku był to Bieg Niepodległości, a od 2013 - Bieg Republiki Ostrowskiej, nawiązujący do ostrowskich akcentów walki o wyzwolenie ojczyzny. Tradycja zawodów biegowych w Ostrowie Wielkopolskim sięga jednak 1963 roku, kiedy to odbyły się po raz pierwszy Jesienne Biegi Przełajowe o puchar redakcji gazety "Południowa Wielkopolska".
WOJCIECH KONOPACKI: SIŁA HALINY WPŁYNĘŁA TEŻ NA MNIE
Piątka z Haliną Konopacką była wyjątkowa z wielu względów. Przypadła w 90. rocznicę zdobycia pierwszego złotego medalu olimpijskiego w dziejach polskiego sportu. Gościem honorowym była olimpijka z Montrealu (1976) Danuta Rosani, Robert Korzeniowski żegnał się z "czwórką z przodu", natomiast biuro zawodów obsługiwało w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II setkę uczestników w klimacie igrzysk w Amsterdamie roku 1928.
MYŚLENICE ZAMIAST KRAKOWA
Kraków, niestety, nie będzie w projekcie Narodowego Biegu Stulecia od Bałtyku do Tatr. Jak uzasadnił to klub Dystans – współorganizator Krakowskiego Biegu Niepodległości 2018 - najważniejszym celem jest… wspieranie Fundacji Schola Cordis. Ale mamy też dobrą wiadomość, że w projekcie są pobliskie Myślenice, oddalone zaledwie o 30 km.
SZTAFETA STULECIA PAMIĘCI IRENY SZEWIŃSKIEJ
Sztafeta Stulecia, która 10 listopada zorganizowana zostanie na terenie warszawskiej AWF, dedykowana będzie Irenie Szewińskiej. Wybitna lekkoatletka miała być startem honorowym z numerem 1. "To dla mnie zaszczyt, że z tym numerem ruszę na trasę" - podkreślił jej mąż.
ZMARŁA IRENA SZEWIŃSKA, NAJWYBITNIEJSZA LEKKOATLETKA W DZIEJACH POLSKIEGO SPORTU
W piątek przed północą 29 czerwca w wieku 72 lat zmarła w Warszawie Irena Szewińska, najwybitniejsza lekkoatletka w dziejach polskiego sportu, zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. A jeszcze nie tak dawno, 9 czerwca, na Pikniku Olimpijskim zachęcała dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnego udziału w Sztafecie Stulecia 10 listopada. Udzieliła nam również wywiadu.
GRYFINO ZAPRASZA NA BIEG STULECIA
Michał Bieniek - skoczek wzwyż (2,36-drugi wynik w historii polskiej lekkoatletyki), olimpijczyk igrzysk w Pekinie (2008). Jarosław Janicki - wielce utytułowany ultramaratończyk, rekordzista Polski na dystansie 100 km (6:22.33). Marek Klonowski - podróżnik, alpinista, odbył między innymi samotnie wyprawę rowerem na Kaukaz oraz dookoła Morza Czarnego, podczas której zdobył Elbrus. Henryk Sawka - popularny rysownik, satyryk, ilustrator. Jaka nić łączy te osoby? Wszyscy urodzili się w Gryfinie, słynącym także z bardzo dobrej organizacji imprez sportowo-rekreacyjnych. Jest również jednym z pierwszych miast, które aktywnie włączyło się do Narodowego Biegu Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Gryfino zapisy rozpoczęło u progu wiosny - 13 marca i w tym dniu na liście widniało już 40 nazwisk.
BARGIEL "PRZYBIŁ" PIĄTKĘ Z KUCHAREM I... RUSZYŁ NA K2
Czy Piątka z Kucharem przyniesie szczęście Adrzejowi Bargielowi? 30-letni zakopiańczyk zaprezentował wysoką formę, pokonał 5 km w 18.42, zajmując szóste miejsce w silnej obsadzie biegu przy Centrum Olimpijskim w Warszawie i... odleciał do Pakistanu. Jego głównym celem jest wejście i zjazd na nartach z drugiego pod względem wysokości szczytu Ziemi K2 (8611 m).