POWSTAŃCZA PIĄTKA – POBIEGŁA CHEWIŃSKA, KTÓRA JUŻ 41 LAT JEST REKORDZISTKĄ POLSKI W PCHNIĘCIU KULĄWojciech Skory (Królewski Klub Biegacza) i Aneta Urban (BOSU Duchnów) zwyciężyli w Powstańczej Piątce pamięci polskich sportowców, których ok. tysiąca, w tym 27 olimpijczyków, walczyło z okupantem przez 63 dni. Poległo 124, ponad 200 odniosło rany. Po raz pierwszy z myślą o nich zorganizowany został w stolicy, przy Centrum Olimpijskim, bieg dokładnie w rocznicę wybuchu powstania 1 sierpnia. „Miód impreza” – ocenił Marcin Tomczak z Ciechanowa, który zajął trzecie miejsce.
POWSTAŃCZA PIĄTKA PAMIĘCI POLSKICH SPORTOWCÓW
1 sierpnia, gdy wybiła godzina „W” wśród powstańców nie zabrakło olimpijczyków. W akcji zdobycia koszarów SS przy ul. Koszykowej pierwszego dnia powstania uczestniczyli czołowi ówcześni tenisiści. Okupantowi przeciwstawili się także dziennikarze sportowi. Oddajmy im hołd biorąc udział w Powstańczej Piątce. To pierwszy i jedyny bieg, który odbędzie się 1 sierpnia. Start (godz. 19:18) i meta przy Centrum Olimpijskim, gdzie od godz. 17:00 wydawane będą pakiety startowe. Dystans 5 km, trasa z atestem PZLA. Rejestracja na datasport.pl tylko do niedzieli! Bieg zaliczany jest do cyklu Setka Stulecia.
PIĄTKA Z DMOWSKIM – A TAKŻE Z TOMASZEM MAJEWSKIM i... SZEFEM MKOl
Marcin Wysocki został zwycięzcą kolejnego biegu w Warszawie cyklu Setka Stulecia. Piątkę z Dmowskim pokonał w bardzo dobrym czasie - w równo 18 minut. W gronie kobiet ponownie zwyciężyła Anna Wojewódzka - 21.56. Krótko przed startem Centrum Olimpijskie - bazę zawodów - wizytował przewodniczący MKOl Thomas Bach, a naszym gościem honorowym był Tomasz Majewski. Dwukrotny mistrz igrzysk (Pekin 2008, Londyn 2012) w pchnięciu kulą złożył autografy na dyplomach uczestników biegu, którego starterem był aktor filmowy i teatralny Jacek Domański.
PIĄTKA Z ŻELIGOWSKIM – ŻOCHOWSKI BLISKO REKORDU TRASY, MARCHEWKA CHWALI POMYSŁ SETKI
Daniel Żochowski został zwycięzcą kolejnego biegu w Warszawie cyklu Setka Stulecia. Piątkę z Żeligowskim pokonał 12 lipca w 16.46. Do rekordu trasy Michała Bernardelliego zabrakło mu 27 sekund. W gronie kobiet ponownie najszybszą była Anna Wojewódzka. Medale wręczał legendarny zawodnik Legii, medalista mistrzostw Polski na długich dystansach, pierwszy triumfator Biegu Niepodległości Jan Marchewka.
MŚ W BIEGU DOBOWYM - PIĘĆ MEDALI POLAKÓW
Patrycja Bereznowska (AZS AWF Katowice) zdobyła w Belfaście złoty medal 12. mistrzostw świata i 22. Europy w biegu 24-godzinnym. Wynikiem 258 km 339 m poprawiła o ponad 2 km należący do niej od kwietnia rekord globu. Za nią uplasowała się Aleksandra Niwińska (LKS Olymp Błonie) – 251,078 km. Plon startu polskiej ekipy jest rewelacyjny - aż pięć medali. W gronie zawodników trzeci był wicemistrz Polski Sebastian Białobrzeski (UKS Cityzen Poznań). Rezultatem 265,535 km ustanowił rekord kraju. W klasyfikacji drużynowej (suma trzech najlepszych wyników) biało-czerwone zespoły zajęły drugie lokaty - Polki za broniącymi tytułu Amerykankami, a Polacy za Japończykami.
PIĄTKA Z KUSOCIŃSKIM – NAUKOWCY BERNARDELLI i WOJEWÓDZKA NAJSZYBSI
Pracownicy naukowi Michał Bernardelli i Anna Wojewódzka zostali zwycięzcami Piątki z Kusocińskim – czwartego biegu zaliczanego do cyklu Setka Stulecia. Atestowaną trasę przy Centrum Olimpijskim długości 5 km pokonali 21 czerwca w 16.43 i 21.50. Medale z wizerunkiem mistrza igrzysk w Los Angeles w 1932 roku w biegu na 10 000 m, straconego przez Niemców 21 czerwca 1940 roku, wręczał wszystkim uczestnikom mistrz olimpijski z Montrealu (1976), były rekordzista świata w skoku wzwyż (2,35) Jacek Wszoła.
PIĄTKA Z HALLEREM – STARTOWAŁO JUŻ PONAD STO OSÓB
Piątkę z Hallerem, trzeci bieg cyklu Setka Stulecia, wygrał w Warszawie – tak jak i poprzednie - zakopiańczyk Wawrzyniec Pawski, pracownik Centralnego Ośrodka Sportu. W gronie 20 zawodniczek zwyciężyła mieszkająca w Holandii Małgorzata Szpakowska. Liderami klasyfikacji generalnej są Pawski i Agnieszka Kopieniak. W sumie wystartowało dotychczas 106 osób – 31 kobiet i 75 mężczyzn.
SETKA STULECIA – UCZESTNICY ZMODYFIKOWALI REGULAMINPo zawodach kwietniowych i majowych ich uczestnicy zaproponowali kilka modyfikacji w regulaminie Setki Stulecia - 20 biegów na dystansie 5 km jakie odbywać się będą w latach 2017-2018 na atestowanej trasie przy Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie. Większość sugestii okazała się bardzo trafna i zmiany zostały już wprowadzone.