PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

BIEG CZERWONYCH MAKÓW W WARSZAWIE, A W MAJU 2024 NA MONTE CASSINO

cassino 1

 

 

Janusz Kalinowski: Łukasz Naczas (18 minut 46 sekund), Robert Michalski (19.32) i Krzysztof Łubiński (20.21), a w gronie kobiet Ukrainka Olena Babebko (23.34) oraz Karolina Izdebska (24.21) i Monika Turczyńska (26.19) stanęli na podium Biegu Czerwone Maki po pokonaniu dystansu 5 km na trasie z atestem PZLA przy Centrum Olimpijskim w Warszawie. W gronie uczestników było kilkanaście osób, które startowały we Włoszech w biegach na Monte Cassino w 2014 i 2019 roku, kiedy to obchodzono 70. i 75. rocznicę bitwy. Była to najkrwawsza walka zachodnich aliantów z niemieckim Wehrmachtem.

"Pod Monte Cassino walczył również mój dziadek. Na szczęście nie zginął" - wspomniał szósty na mecie Szymon Drabczyk, który podkreślił: "Kameralna impreza w 79. rocznicę bitwy była dobrze zorganizowana, bezpieczna, niezwykle dokładnie została odmierzona 5-kilometrowa trasa, a sędziowanie było profesjonalne. Baza zawodów znajdowała się w restauracji Piękny Brzeg, gdzie można się było zarejestrować i przebrać, a po biegu napić się herbaty lub wody i zasmakować wojskową grochówkę."

Czytaj więcej...

BIEG CZERWONYCH MAKÓW - WARSZAWA - 18.05.2023


Cassino

 

Monte Cassino - zawsze kiedy Polak słyszy te słowa, serce bije mu mocniej, tak samo jak w przypadku pieśni "Czerwone maki...". Tytuł nawiązuje do kwiatów, które w czasie bitwy rozkwitały właśnie na zrytych pociskami wzgórzach. Pieśń powstała w nocy z 17 na 18 maja 1944 roku, na kilka godzin przed zdobyciem klasztoru benedyktynów, na ruinach którego zatknięta została biało-czerwona flaga.
 
W roku 2024 przypadnie 80. rocznica tego wydarzenia, o czym przypomni we czwartek 18 maja Bieg Czerwonych Maków o godz. 20 na 5-kilometrowej trasie przy Centrum Olimpijskim. Dzięki życzliwemu podejściu ze strony właścicieli restauracji „Piękny brzeg” (tuż przed Centrum Olimpijskim - ul. Wybrzeże Gdyńskie 2), pozyskaliśmy dogodne i tanie miejsce na „biuro” zawodów (od godziny 18:30) oraz możliwość przebrania się, pozostawienia rzeczy i konsumpcji po biegu. Koszt uczestnictwa 40 zł, a z medalem 55 zł.

Czytaj więcej...

OD BROAD PEAKU I NANGI PARBAT PO MONTE CASSINO

polskie himalaje marzec2023 157
Wyniki
Galeria
Galeria - Kino Luna

Zimą tego roku przypadły dwie "okrągłe" rocznice związane z górami wysokimi. Dziesięć lat temu, 5 marca 2013 roku po raz pierwszy w historii cztery osoby stanęły zimą na niezdobytym dotąd o tej porze roku ośmiotysięczniku Broad Peak (8051 m). Dokonali tego: 27-letni Tomasz Kowalski, 29-letni Adam Bielecki, 33-letni Artur Małek i 58-letni Maciej Berbeka. Na zawsze pozostali na górze Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka. Natomiast pięć lat temu z Nangi Parbat (8126 m) nie zdołał wrócić Tomasz Mackiewicz. Te rocznice przypomniał bieg pamięci, który 6 marca odbył się na 5-kilometrowej trasie przy Centrum Olimpijskim w Warszawie.

Najszybciej dystans pokonali: Zbigniew Kostrzembski (Zielona Góra) - 19:09, Łukasz Naczas (Warszawa) - 19:17 i Marcin Tomczak (Ciechanów) - 19:49. Natomiast w gronie kobiet zwyciężyła Marta Wojtkowiak (Warszawa) - 22:51, drugie miejsce zajęła Anna Moryto (Ostrówek) - 24:58, a trzecie Olena Babenko (Ukraina) 25:19.
 
Starterem honorowym miała być wybitna himalaistka Anna Czerwińska. Niestety, pierwszej Polce z Koroną Ziemi z końcem stycznia serce odmówiło dalszej pracy. Zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników chodziła często do Kampinosu z... kijkami, stąd też do programu dodano marsz nordic walking o Puchar Anny Czerwińskiej, także na 5 kilometrów. Na męskim podium stanęli: Marcin Tomczak (Ciechanów) - 36.20, Roman Mikoś (Otwock) - 43.26 i Krzysztof Stańczyk (Warszawa) - 44.11, a na kobiecym: Ewa Tomczak (Ciechanów) - 36.21, Agnieszka Mikuła (Warszawa) - 39.41 i Teresa Mikoś (Otwock) - 43.26.

Czytaj więcej...

BIEG I MARSZ PAMIĘCI ANNY CZERWIŃSKIEJ (A TAKŻE MACIEJA BERBEKI, TOMASZA KOWALSKIEGO
I TOMASZA MACKIEWICZA) - 6.03.2023


obraz.png
Zapisy
Regulamin

6 marca 2023 w poniedziałek, odbędzie się Bieg i Marsz Pamięci Anny Czerwińskiej (a także Macieja Berbeki, Tomasza Kowalskiego i Tomasza Mackiewicza) - na 5-kilometrowej trasie przy Centrum Olimpijskim. Start o godzinie 19:00. Zapisy zostały uruchomione na Data Sport: TUTAJ. Biuro czynne będzie od godziny 18:00.

Początkowo planowany był bieg pamięci Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbeki w 10. rocznicę wielkiego sukcesu i wielkiego dramatu. 31.01.2023 roku odeszła od nas wielka himalaistka - Anna Czerwińska (jutro odbędzie się jej pogrzeb). Postanowiliśmy również jej pamięć uczcić w tym biegu.

Przypomnijmy jeszcze, że 5 marca 2013 roku po raz pierwszy w historii cztery osoby stanęły zimą na niezdobytym dotąd o tej porze roku ośmiotysięczniku Broad Peak (8051 m). Dokonali tego: 27-letni Tomasz Kowalski, 29-letni Adam Bielecki, 33-letni Artur Małek i 58-letni Maciej Berbeka. Na zawsze pozostali na górze Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka.

Czytaj więcej...

REMANENT BIEGÓW PRZY CENTRUM OLIMPIJSKIM 

Sziszapangma 2022 69 10
Pora rozliczyć się z przeszłością i pomyśleć o przyszłości biegów na atestowanej, pięciokilometrowej trasie przy Centrum Olimpijskim w Warszawie. Z przeszłości pozostały kilkunastu osobom dwa lub jeden bieg do pełnego cyklu Korony Himalajów i Karakorum oraz Etapowego Maratonu 80-lecia Armii Krajowej. Na przeszkodzie stanęły im przeważnie przypadki losowe, rodzinne oraz zdrowotne. Żal zatem utracić to, co się już osiągnęło, w szczególności, że i jedno, i drugie trofeum jest na wyciągnięcie ręki.

Z tego też względu zarząd Klubu Sportowego Polskie Himalaje proponuje dodatkowy, ale też wyjątkowy bieg pamięci Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbeki w 10. rocznicę wielkiego sukcesu i wielkiego dramatu. 5 marca 2013 roku po raz pierwszy w historii cztery osoby stanęły zimą na niezdobytym dotąd o tej porze roku ośmiotysięczniku Broad Peak (8051 m). Dokonali tego: 27-letni Tomasz Kowalski, 29-letni Adam Bielecki, 33-letni Artur Małek i 58-letni Maciej Berbeka. Na zawsze pozostali na górze Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka.

Czytaj więcej...

TRYPTYK GRUDNIOWY - Warszawa - BIEG GEN. WŁADYSŁAWA SIKORSKIEGO - 15.12.2022 


Wyniki
Galeria

15 grudnia 2022 roku o godzinie 20:00 przy Centrum Olimpijskim w Warszawie, odbył się Tryptyk Grrudniowy - bieg Hakuna Matata i Memoriał Tomasza Hopfera oraz bieg pamięci gen. broni Władysława Sikorskiego Naczelnego Wodza PZP. Zawodnicy mieli do pokonania 5 km.

Bieg odbył się w typowo zimowej scenerii. Było śnieżnie i mroźno. Po biegu wszyscy uczestnicy spotkali się w sali klubu jeździeckiego na poczęstunku przedświątecznym. Był barszcz i pyszne pierogi z kapustą i grzybami przygotowane tradycyjnie przez firmę CaterMark.

 

 

Czytaj więcej...

NARODOWY BIEG STULECIA NA MECIE

podskarbinska 11


Wyniki
Galeria

Bieg Ojców Niepodległości o Nagrodę Supermaratonu Stulecia był jednocześnie pierwszymi mistrzostwami Klubu Sportowego Polskie Himalaje im. Wandy Rutkiewicz, zorganizowanymi w formule open na dystansie 5000 m na bieżni stadionu Podskarbińska Ośrodka Sportu i Rekreacji Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy. Na podium stanęli: Adam Głuchowski (18 minut 59 sekund), Przemysław Chmiel (19.10) i Michał Izdebski (19.25), a w gronie kobiet Agnieszka Żuraniewska (22.19), Ewa Szyszko (22.39) i Karolina Izdebska (24.28).

Zawody te zakończyły pięcioletni cykl Narodowego Biegu Stulecia od Bałtyku do Tatr 2018-2022. Wybór nowego miejsca, jakim był stadion na warszawskim Grochowie, został generalnie przez uczestników bardzo pozytywnie oceniony. Niektórzy cieszyli się, że zaliczyli debiut na tartanowej bieżni, a jeszcze inni przyjechali specjalnie na tę imprezę z dalekich miejscowości, jak np. Adam Musur z odległej o 320 km Oleśnicy, gdzie jest członkiem zarządu miejscowego Klubu Biegacza Szerszeń. I już się zapowiedział na kolejne wydarzenie 17 grudnia - zakończenie Etapowego Maratonu 80-lecia Armii Krajowej podczas benefisu Janusza Onyszkiewicza w kinie Luna przy Marszałkowskiej.

Czytaj więcej...

BIEG PAMIĘCI ELŻBIETY ZAWACKIEJ

ak bieg1
Wyniki
Galeria

Siódmy bieg Etapowego Maratonu 80-lecia Armii Krajowej dedykowany był Elżbiecie Zawackiej. Dystans 5 km na trasie przy Centrum Olimpijskim w Warszawie najszybciej pokonali: Jakub Kościk (19.19), Michał Pędzisz (20.24) i Krzysztof Łubiński (20.32), a w gronie kobiet Agnieszka Żuraniewska (23.00), Iwona Boryszkowska (23.59) oraz Karolina Izdebska (24.17).

Elżbieta Zawacka powinna być jednym tchem wymieniana w panteonie bohaterów II wojny światowej. Jej biografia to przykład niezłomności, poświęcenia i ogromnej odwagi, które stały się symbolem walki o wolną Polskę. Przeszła przez życie niczym burza, choć przecież trwało aż sto lat. Zostawiła po sobie niezliczone wspomnienia i anegdoty, przede wszystkim jedyną w swoim rodzaju historię kobiety-cichociemnej.

Dopiero po upadku komunizmu ojczyzna mogła docenić jej zaangażowanie. W latach dziewięćdziesiątych otrzymała awans do stopnia pułkownika, a w 2006 roku do stopnia generała brygady jako druga kobieta w historii polskiej armii! Do końca życia była niezwykle aktywna. Zmarła dwa miesiące przed 100. urodzinami, 10 stycznia 2009 roku. Dama Orderu Orła Białego spoczęła w rodzinnym Toruniu. 

Czytaj więcej...

Medal Biegu Stulecia 2022

2022 Bieg Stulecia medal

Narodowy Bieg Stulecia 2022

koszulka2020