PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

 11.05.2024 - 11 MAJA BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY GENERAŁA  ANDERSA

 

Monte klasztor1
11 maja 1944 roku generał Władysław Anders w rozkazie do swoich oddziałów napisał m.in.: „Zadanie, które nam przypadło, rozsławi na cały świat imię żołnierza polskiego”. Atak rozpoczął się w nocy kilka godzin po wydaniu rozkazu, od potężnej nawały artyleryjskiej z 1600 dział. Był to początek czwartej bitwy o Monte Cassino.
 
W 80. rocznicę tego wydarzenia, w sobotę 11 maja o godzinie 19:30, na trasie przy Centrum Olimpijskim w Warszawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy gen. Andersa na dystansie 10 km. Taka też jest odległość od centrum miasta Cassino do Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino.

Zgłoszenia w biurze zawodów, które czynne będzie od godz. 18:30 w restauracji PIĘKNY BRZEG, ul. Wybrzeże Gdyńskie 2. Natomiast dekoracje i wręczanie medali - przy Pomniku Bitwy o Monte Cassino na skwerze pomiędzy ul. gen. Andersa a bramą Ogrodu Krasińskich po odczytaniu rozkazu gen. Andersa o godzinie 22.
 
Tego też dnia (11 maja) planowane są m.in. uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza o godzinie 13 oraz o 15 przy Pomniku Bitwy o Monte Cassino.

Czytaj więcej...

BIEG HAKUNA MATATA NA 60-LECIE NIEPODLEGŁEJ KENII

hakuna matata 2023 fot.D Szota 1

 
Galeria zdjęć

 

Daniel Mikielski (Olsztynek) i Monika Turczyńska (Warszawa) zwyciężyli w charytatywnym biegu Hakuna Matata na 60-lecie niepodległej Kenii, który odbył się w warszawskim Lasku Bielańskim na trasie długości 5650 m. Drugie miejsca zajęli Tomasz Głażewski (Warszawa) i Aleksandra Borządek (Grodzisk Mazowiecki), a trzecie Marcin Tomczak (Ciechanów) i Aleksandra Abramczyk (Warszawa).
 
Zawody zostały przeprowadzone w rzadko spotykanej w lekkoatletyce formule, w odróżnieniu od stosowanej w kolarstwie jeździe indywidualnej na czas. Osoby, które miały zegarki do biegania same mierzyły sobie czas. Na trasę wyruszały w odstępach co 10 sekund. Po minięciu mety wynik (odczyt z zegarka) był odnotowany w biurze zawodów. Osoby, które nie posiadały takich zegarków, wyruszyły na trasę ze startu wspólnego jako pierwsze.
 
Większość uczestników z aplauzem odniosła się do takiej formuły, jak również miejsca zawodów (Katolickie Centrum Kultury „Dobre Miejsce”) oraz znakomitego zaplecza (szatnie i natryski przy hali sportowej, bufet, a dla przyjezdnych z dalszych miejscowości możliwość noclegu).

Czytaj więcej...

SPORT i ZDROWIE WARTO MIEĆ W GŁOWIE

koncert pamieci artura hajzera 2023 1Galeria cz. 1
Galeria cz. 2
Galeria cz. 3

Gry zespołowe, biegi na milę i 5 km, wielobój lekkoatletyczny, strzelanie z łuku do tarczy, turnieje mini-golfa i szachów szybkich, prelekcje edukacyjne i projekcje filmów, koncert trzech grup muzycznych i wiele jeszcze innych atrakcji objął projekt klubu Polskie Himalaje "Sport i zdrowie - w głowie". Od 30 czerwca do 8 lipca w ogólnopolskim festiwalu i forum podróżników uczestniczyło blisko 150 osób z 10 województw w wieku od kilku do 80 lat.

Główną bazą były obiekty Katolickiego Centrum Kultury „Dobre Miejsce” na warszawskich Bielanach, a wydarzenie - pod patronatem m.in. naszego portalu (maratonczyk.pl) - wsparły Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Instytut Papieża Jana Pawła II w Wilanowie. Po jego zakończeniu organizatorzy otrzymali wiele pochwał i słów uznania za wspaniałą imprezę z bardzo bogatym programem. Jedyne przerwy jakie były to na... posiłki.

Trudno wyobrazić sobie sportową aktywność bez jakiejkolwiek rywalizacji, która jest kołem zamachowym. Dlatego też ten element dominował w programie festiwalu, ale w formie coubertinowskiej - liczył się udział, a nie wynik.

Czytaj więcej...

 BIEGIEM DO "SŁONIA" Z IZABELĄ HAJZER

bieg slonia 16 Wyniki
Galeria

Zbigniew Kostrzembski (Zielona Góra) i Ukrainka Olena Babenko zwyciężyli w Warszawie w memoriałowym biegu Artura Hajzera "Słonia" na dystansie 5 km z udziałem jego żony Izabeli. Były to jednocześnie drugie otwarte mistrzostwa Klubu Sportowego Polskie Himalaje im. Wandy Rutkiewicz.
 
Na podium stanęli jeszcze: Klaudiusz Curzydło (Sułkowice) i Bartosz Witkowski oraz Iwona Boryszkowska i Justyna Czyż (wszyscy Warszawa). Jak podkreślił Szymon Drabczyk, a także kilku innych uczestników, termin zawodów - w piątek 7 lipca, przed innymi imprezami weekendowymi, nie był zbyt dobry, ale... Czasami warto zrobić wyjątek w swych planach i uczcić w "okrągłą" rocznicę odejścia pamięć kogoś, kto nam coś dał, co pozostawił po sobie.
 
Jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów, mający taternicki przydomek „Słoń”, 10 lat  temu - 7 lipca 2013 roku spadł z Kuluaru Japońskiego na Gaszerbrumie I (8068 m) w Karakorum i tam już pozostał. Miał 51 lat. Jego ciało, zgodnie z wolą rodziny, spoczęło w lodowej szczelinie. Pochówku dokonał wspinaczkowy partner Artura dr inż. Marcin Kaczkan.

Czytaj więcej...

MEMORIAŁ ARTURA HAJZERA- WARSZAWA - 7.07.2023

bieg hajzera

 
7 lipca 2023 roku, piątek - godzina 19:00, dystans 5 km, trasa z atestem PZLA przy Centrum Olimpijskim w Warszawie! To będzie wyjątkowy bieg, jak wyjątkowym człowiekiem był Artur Hajzer! To będą również II Otwarte Mistrzostwa Klubu Sportowego Polskie Himalaje. Udział w wydarzeniu weźmie żona „Słonia” Izabela Hajzer.

Rejestracja online zakończyła się co prawda 3 lipca, jednak będzie można zapisać się i opłacić start przed biegiem w biurze zawodów (od godz. 17:30, restauracja PIĘKNY BRZEG, ul. Wybrzeże Gdyńskie 2). Opłata podstawowa wynosi 30 zł a 45 zł ze statuetką z imienną tabliczką. Takie trofeum będzie można zamówić w dniu biegu i odebrać po umówieniu terminu z organizatorem.  

Szczególnie zapraszamy do pozostania po zawodach na ognisku, które swoją obecnością uświetni wyjątkowy gość z gitarą - Dariusz Jasiński. Był on uczestnikiem wielu wypraw górskich, m.in. w 2009 roku na Dhaulagiri wraz z Anną Czerwińską, Justyną Szepieniec, Zbigniewem Bąkiem, Słowakiem Peterem Hamorem i Piotrem Morawskim, który na tym ośmiotysięczniku pozostał na zawsze. Planujemy pieczenie kiełbasek i wspólne śpiewanie piosenek, które Artur lubił najbardziej!

Czytaj więcej...

BIEG CZERWONYCH MAKÓW W WARSZAWIE, A W MAJU 2024 NA MONTE CASSINO

cassino 1

 

 

Janusz Kalinowski: Łukasz Naczas (18 minut 46 sekund), Robert Michalski (19.32) i Krzysztof Łubiński (20.21), a w gronie kobiet Ukrainka Olena Babebko (23.34) oraz Karolina Izdebska (24.21) i Monika Turczyńska (26.19) stanęli na podium Biegu Czerwone Maki po pokonaniu dystansu 5 km na trasie z atestem PZLA przy Centrum Olimpijskim w Warszawie. W gronie uczestników było kilkanaście osób, które startowały we Włoszech w biegach na Monte Cassino w 2014 i 2019 roku, kiedy to obchodzono 70. i 75. rocznicę bitwy. Była to najkrwawsza walka zachodnich aliantów z niemieckim Wehrmachtem.

"Pod Monte Cassino walczył również mój dziadek. Na szczęście nie zginął" - wspomniał szósty na mecie Szymon Drabczyk, który podkreślił: "Kameralna impreza w 79. rocznicę bitwy była dobrze zorganizowana, bezpieczna, niezwykle dokładnie została odmierzona 5-kilometrowa trasa, a sędziowanie było profesjonalne. Baza zawodów znajdowała się w restauracji Piękny Brzeg, gdzie można się było zarejestrować i przebrać, a po biegu napić się herbaty lub wody i zasmakować wojskową grochówkę."

Czytaj więcej...

BIEG CZERWONYCH MAKÓW - WARSZAWA - 18.05.2023


Cassino

 

Monte Cassino - zawsze kiedy Polak słyszy te słowa, serce bije mu mocniej, tak samo jak w przypadku pieśni "Czerwone maki...". Tytuł nawiązuje do kwiatów, które w czasie bitwy rozkwitały właśnie na zrytych pociskami wzgórzach. Pieśń powstała w nocy z 17 na 18 maja 1944 roku, na kilka godzin przed zdobyciem klasztoru benedyktynów, na ruinach którego zatknięta została biało-czerwona flaga.
 
W roku 2024 przypadnie 80. rocznica tego wydarzenia, o czym przypomni we czwartek 18 maja Bieg Czerwonych Maków o godz. 20 na 5-kilometrowej trasie przy Centrum Olimpijskim. Dzięki życzliwemu podejściu ze strony właścicieli restauracji „Piękny brzeg” (tuż przed Centrum Olimpijskim - ul. Wybrzeże Gdyńskie 2), pozyskaliśmy dogodne i tanie miejsce na „biuro” zawodów (od godziny 18:30) oraz możliwość przebrania się, pozostawienia rzeczy i konsumpcji po biegu. Koszt uczestnictwa 40 zł, a z medalem 55 zł.

Czytaj więcej...

OD BROAD PEAKU I NANGI PARBAT PO MONTE CASSINO

polskie himalaje marzec2023 157
Wyniki
Galeria
Galeria - Kino Luna

Zimą tego roku przypadły dwie "okrągłe" rocznice związane z górami wysokimi. Dziesięć lat temu, 5 marca 2013 roku po raz pierwszy w historii cztery osoby stanęły zimą na niezdobytym dotąd o tej porze roku ośmiotysięczniku Broad Peak (8051 m). Dokonali tego: 27-letni Tomasz Kowalski, 29-letni Adam Bielecki, 33-letni Artur Małek i 58-letni Maciej Berbeka. Na zawsze pozostali na górze Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka. Natomiast pięć lat temu z Nangi Parbat (8126 m) nie zdołał wrócić Tomasz Mackiewicz. Te rocznice przypomniał bieg pamięci, który 6 marca odbył się na 5-kilometrowej trasie przy Centrum Olimpijskim w Warszawie.

Najszybciej dystans pokonali: Zbigniew Kostrzembski (Zielona Góra) - 19:09, Łukasz Naczas (Warszawa) - 19:17 i Marcin Tomczak (Ciechanów) - 19:49. Natomiast w gronie kobiet zwyciężyła Marta Wojtkowiak (Warszawa) - 22:51, drugie miejsce zajęła Anna Moryto (Ostrówek) - 24:58, a trzecie Olena Babenko (Ukraina) 25:19.
 
Starterem honorowym miała być wybitna himalaistka Anna Czerwińska. Niestety, pierwszej Polce z Koroną Ziemi z końcem stycznia serce odmówiło dalszej pracy. Zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników chodziła często do Kampinosu z... kijkami, stąd też do programu dodano marsz nordic walking o Puchar Anny Czerwińskiej, także na 5 kilometrów. Na męskim podium stanęli: Marcin Tomczak (Ciechanów) - 36.20, Roman Mikoś (Otwock) - 43.26 i Krzysztof Stańczyk (Warszawa) - 44.11, a na kobiecym: Ewa Tomczak (Ciechanów) - 36.21, Agnieszka Mikuła (Warszawa) - 39.41 i Teresa Mikoś (Otwock) - 43.26.

Czytaj więcej...

Medal Biegu Stulecia 2022

2022 Bieg Stulecia medal

Narodowy Bieg Stulecia 2022

koszulka2020