PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

PARTNERZY

  • MSIT
  • MEDICOR
  • RKA
  • mjp

MEDALE IMPREZ

m1

 

niepodlegla

 

MARSZAŁEK SENATU: BIEG STULECIA TO DODATKOWY ARGUMENT PRZECIW ORGANIZACJI REFERENDUM 11.11.2018

wowMarszałek Senatu Stanisław Karczewski uważa, że planowany na 11 listopada 2018 roku Narodowy Bieg Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości od Bałtyku do Tatr, to dodatkowy argument przeciw organizacji referendum ws. zmian w konstytucji właśnie tego dnia. Zgadza się też z poglądem, że 11 listopada powinniśmy się skupić na świętowaniu, i to na różne sposoby, setnej rocznicy.

 

"Na razie prezydent Andrzej Duda nie przekonał mnie do daty 11 listopada jako terminu, w którym miałoby się odbyć referendum ws. zmian w konstytucji; będziemy jeszcze rozmawiać i dążyć do porozumienia w tej sprawie" - powiedział 21 września na briefingu marszałek Senatu.

Prezydent Duda ogłosił inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji w czasie uroczystości w Święto Konstytucji 3 Maja. Prezydent chce, by referendum to odbyło się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 roku lub trwało dwa dni - 10 i 11 listopada. 11 listopada, to również - wynikający z Kodeksu wyborczego - termin wyborów samorządowych.

Karczewski już wcześniej zgłaszał obiekcje co do przeprowadzenia referendum 11 listopada; niedawno odbyło się spotkanie prezydenta z marszałkiem Senatu, którego tematem było m.in. referendum konsultacyjne. W Senacie ponownie spytano marszałka o sprawę terminu referendum.

W środę 20 września marszałek wziął udział w Piątce z Witosem - Biegu po Zdrowe Płuca w ramach Światowego Tygodnia IPF (Idiopatyczne Włóknienie Płuc) zaliczanym do Setki Stulecia, dwuletniego cyklu zawodów stanowiących preludium do Narodowego Biegu Stulecia. Po imprezie spotkał się w Centrum Olimpijskim w Warszawie z uczestnikami, którzy apelowali do marszałka, by uczynił wszystko co w jego mocy, aby 11 listopada 2018 roku mogły się odbyć w 100 miastach od Bałtyku po Tatry Biegi Niepodległości.

"Przyznam, że wcześniej nie wiedziałem o tej wspaniałej inicjatywie, aby w jednym czasie, na tym samym dystansie, mogło wystartować sto tysięcy osób, jak zakładają organizatorzy, a moim zdaniem ta liczba może być jeszcze większa. To dodatkowy argument przeciw organizacji referendum właśnie tego dnia" - podkreślił Karczewski.

"Natomiast termin wyborów samorządowych wynika w Kodeksu wyborczego, ale jest szansa, aby go przesunąć. Zgadzam się z poglądem, że 11 listopada powinniśmy się skupić na świętowaniu, i to na różne sposoby, setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości" – mówił na spotkaniu w biegaczami marszałek.

Na briefingu w Senacie zaznaczył: "Będziemy oczywiście rozmawiać z prezydentem, mamy ciągły, stały kontakt, będziemy się przekonywać. Na pewno będziemy chcieli dojść do porozumienia i osiągnąć konsensus".

Na zdjęciu: marszałek Senatu (nr 1) na trasie Setki Stulecia – Piątki z Witosem przy Centrum Olimpijskim. Foto: Ilona Berezowska.

buton paszport

SETKA STULECIA 01

 

 LOGO SUPERMARATON STULECIA

sztafeta

KOSZULKA BIEGU 100-LECIA

koszulka 1

koszulka 1

 

REKLAMA

Zdrofit

 

GŁÓWNI PARTNERZY

MSiT nowe   pko 300x300           

AMBASADORZY PROJEKTU