• maratony polskie
  • ebiegi

niepodlegla

MŚ W BIEGU DOBOWYM - PIĘĆ MEDALI POLAKÓW

wordPatrycja Bereznowska (AZS AWF Katowice) zdobyła w Belfaście złoty medal 12. mistrzostw świata i 22. Europy w biegu 24-godzinnym. Wynikiem 258 km 339 m poprawiła o ponad 2 km należący do niej od kwietnia rekord globu. Za nią uplasowała się Aleksandra Niwińska (LKS Olymp Błonie) – 251,078 km. Plon startu polskiej ekipy jest rewelacyjny - aż pięć medali. W gronie zawodników trzeci był wicemistrz Polski Sebastian Białobrzeski (UKS Cityzen Poznań). Rezultatem 265,535 km ustanowił rekord kraju. W klasyfikacji drużynowej (suma trzech najlepszych wyników) biało-czerwone zespoły zajęły drugie lokaty - Polki za broniącymi tytułu Amerykankami, a Polacy za Japończykami.

W zawodach, rozegranych w parku Victoria w stolicy Irlandii Północnej, na pętli długości 1653 m rywalizowało 300 osób z 40 krajów.

„Pogoda była fatalna. W ciągu doby mieliśmy prawie wszystkie rodzaje, od chłodu, zimna do upału na koniec zawodów, wiatry słabe i porywiste, mżawkę, typowy angielski deszcz i ulewę. Pokonałam sporo kilometrów w mocno mokrym stroju. Poprawienie rekordu świata w takich warunkach to chyba jakiś cud” – powiedziała po kontroli antydopingowej Bereznowska.

Pochodząca z Ossowa koło Wołomina zawodniczka przyznała, że organizacja imprezy nie stała na wysokim poziomie. Potwierdził to również polski sędzia międzynarodowy Janusz Rozum. Najgorzej było z wynikami. Kilka godzin po zakończeniu biegu nie było nawet prowizorycznych rezultatów. Według Bereznowskiej na oficjalne trzeba będzie poczekać kilka dni.