PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

PARTNERZY

  • MSIT
  • MEDICOR
  • RKA
  • mjp

MEDALE IMPREZ

m1

 

niepodlegla

 

PIĄTKA Z HALLEREM – STARTOWAŁO JUŻ PONAD STO OSÓB


ssPiątkę z Hallerem, trzeci bieg cyklu Setka Stulecia, wygrał w Warszawie – tak jak i poprzednie - zakopiańczyk Wawrzyniec Pawski, pracownik Centralnego Ośrodka Sportu. W gronie 20 zawodniczek zwyciężyła mieszkająca w Holandii Małgorzata Szpakowska. Liderami klasyfikacji generalnej są Pawski i Agnieszka Kopieniak. W sumie wystartowało dotychczas 106 osób – 31 kobiet i 75 mężczyzn.

Gościem honorowym Piątki z Hallerem był Robert Celiński, który dopiero co wrócił z Nepalu, gdzie po raz piąty stanął na podium w Tenzing Hillary Everest Marathon - najwyżej organizowanym biegu na świecie w rocznicę pierwszego wejścia na Mount Everest przez Nowozelandczyka Edmunda Percivala Hillary'ego i Nepalczyka Tenzinga Norgaya (29 maja 1953). Trasa długości 42 km prowadziła z bazy na wysokości 5364 m do wioski Namcze Bazar na 3440 m.


„Robert, pobiegnij z nami” – zachęcali koledzy. „Z chęcią bym to zrobił, ale nie mogę ze względu na uraz - odparł. - Kiedy było sześć kilometrów do mety upadłem, mocno się potłukłem i rozwaliłem do krwi prawy paluch. Niestety, biec już nie mogłem, ale z wielkim bólem doczłapałem się jakoś do mety" – poinformował 44-letni Celiński, który był najlepszym obcokrajowcem w himalajskich zawodach czterokrotnie (2005, 2014, 2015, 2016) i raz drugi (2017). Do niego należy rekordowy czas w tej kategorii - 4:24.08. Dla porównania zejście trekkingowe na tej trasie zajmuje dwa-trzy dni.


Małgorzata Szpakowska urodziła się w Puławach, mieszkała w Tarnobrzegu, na studia (kierunek turystyczny) wyjechała do Holandii i… żyje tam (w Haarlemie koło Amsterdamu) od ponad 15 lat.


„Sport był u mnie od dziecka. W podstawówce pływałam, potem grałam w siatkówkę, koszykówkę, a do biegania zagarnęłam się sama, i to dopiero niedawno, bo w 2016 roku. Jeszcze jesienią zadebiutowałam w półmaratonie w Amsterdamie, gdzie uzyskałam czas godzina 45 minut. Kolejne trzy biegi na dystansie 21,1 km zaliczyłam w tym roku: w marcu w Hadze, w maju w Lejdzie (rekord życiowy 1:37.11) i w czerwcu w Tarnobrzegu, zajmując czwarte miejsce” – powiedziała triumfatorka Piątki z Hallerem.


Agnieszkę Kopieniak, liderkę klasyfikacji generalnej po trzech imprezach (Piątki z Korfantym, Paderewskim i Hallerem), poznaliśmy 11 listopada 2015 roku jako wolontariuszkę przy Biegu Niepodległości w Warszawie.


„Do biegania wróciłam w 2013 roku. Próbowałam wcześniej i zaniechałam. Po prostu poddałam się i… szukałam w sporcie coś dla siebie. Jednak uznałam, że bieganie to jest to” – przyznała pochodząca z Rypina inżynier budownictwa, absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.


Agnieszka nadal wypełnia swą misję pomagania innym. Wspiera akcję „Biegnę, żeby Bartek mógł biegać”. Jego rodzice, Damian i Karolina Orzechowscy z Suchedniowa koło Kielc, tak opisują na portalu naszmaraton.pl historię, jaka zdarzyła się w lipcu 2011 roku.


„Przez całą ciążę byliśmy zapewniani przez lekarza prowadzącego, że wszystko jest wręcz wzorowo, idealnie. W takim przekonaniu żyliśmy aż do porodu, kiedy okazało się, że Bartek nie ma lewej stopy. Szok, niedowierzanie i strach jaki nam wtedy towarzyszył jest nie do opisania. Dziś już wiemy, że nasz syn rozwija się prawidłowo. Jest bardzo bystrym i mądrym dzieckiem. Dla nas Bartek nie jest niepełnosprawny, a brak stopy nie jest problemem. Problemem jest natomiast potrzeba gromadzenia środków na protezowanie, aby nigdy nam ich nie zabrakło, gdy zajdzie konieczność zmiany protezy”.


Kolejne zawody za nami. Dziękujemy za miłe słowa, te wyrażane „na gorąco”, jak również w SMS-ach, mailach czy na Facebookach. Chwalicie kameralną atmosferę, nastrój, organizację i pomysł. To dla nas najpiękniejsza nagroda, ale też zachęta, by ciągle podnosić poprzeczkę.


„Super atmosfera, super inicjatywa. Można uzbierać kolekcję medali (nawet teraz można odrabiać biegi). Generalnie - zachęcam Was do uczestnictwa, bo jest naprawdę fajnie” – napisał Mateusz Gontarz.


Cieszymy się także z aktywności uczestników, że wiele osób wnosi swoje cegiełki. Prawie wszystkie sugestie wprowadziliśmy już w życie. Regulamin został zmodyfikowany, ale na tym nie koniec zmian, gdyż analizujemy następne propozycje, które przedłożymy na kolejnym biegu.


Wyniki, fotogaleria i sylwetki postaci w zakładce „imprezy towarzyszące”.
Foto: Ilona Berezowska

Medal Biegu Stulecia 2019

medal 2019

Narodowy Bieg Stulecia 2019

narodowy bieg

Etapowy Maraton Pokoju

emp

REKLAMA

Zdrofit

 

GŁÓWNI PARTNERZY

MSiT nowe   pko 300x300           

AMBASADORZY PROJEKTU