PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

PIĄTKA Z PADEREWSKIM I... PONOWNIE Z KORFANTYM

piatkaWawrzyniec Pawski (T.G. Sokół Zakopane) i Anna Bagińska (Adidas Runners Warszawa) zostali zwycięzcami Piątki z Paderewskim - drugiego biegu na dystansie 5 km w Warszawie zaliczanego do dwuletniego cyklu Setka Stulecia. 27 maja można było także odrobić zaległości i zaliczyć pierwsze zawody - Piątkę z Korfantym. Taki pomysł jednego z uczestników, wdrożony od razu przez organizatorów, zyskał powszechną aprobatę.

Nauczyciel historii Tomasz Skrzypkowski z Otwocka zwrócił uwagę na wyjątkowy charakter zawodów, które odnoszą się głównie do ojców niepodległości, ale również do ważnych wydarzeń.


"Warszawska triada, obejmująca biegi Konstytucji 3 Maja, Powstania Warszawskiego oraz Niepodległości, wzbogaciła się o znamienity cykl zawodów, przygotowujący nas do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Sport może być także świetną lekcją historii. To idealna, jakby pode mnie skrojona impreza" - zaznaczył Skrzypkowski, który na rozgrzewkę zaliczył Milę Olimpijską (2018 m - dystans odnosił się do przyszłorocznych igrzysk zimowych). Uzyskał - jak ocenił - wyjątkowy czas: 11.18,60. Podkreśla on listopadowe święto niepodległości, a 60 jego wiek).


Zwycięzcami tego biegu zostali Przemysław Fryziel z Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych nr 3 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie, a w gronie kobiet ex aequo Aleksandra Dziędzioł i Wiktoria Mieciecka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sulejówku.


Setka Stulecia to cykl 20 biegów na dystansie 5 km jakie odbywać się będą w latach 2017-2018 na atestowanej trasie przy Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie. Po każdym biegu uczestnicy otrzymywać będą medale z wizerunkami postaci związanych z odzyskaniem niepodległości, a na dyplomach zawarte zostaną ich życiorysy i dokonania.


Weekendowa impreza nie ograniczała się tylko do biegów. Dzięki wsparciu przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, została wzbogacona m.in. o jeździectwo, koszykówkę, łucznictwo, turniej mini-golfa (niedziela była Ogólnopolskim Dniem Golfa). Najmłodsi mieli po kilka lat, najstarsi prawie 80.


W golfowym turnieju na czterodołkowym polu najlepiej poradzili sobie wychowankowie Domu Dziecka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie Piotr Maleszka i Bogusław Wojciechowski - po 7 uderzeń oraz Ewa Wojciechowska i Karol Orszulak ze szkoły w Sulejówku - po 8.


73-letni Stanisław Siegieda z Warszawy, który 5 km pokonał w 37 minut, od wielu lat gra systematycznie w szachy. "To moja pasja. Ale aby umysł był sprawny, to i całe ciało musi być sprawne. Trzeba ćwiczyć i mieć dobrą kondycję, a bieganie temu sprzyja" - podkreślił.


Nauczyciel wychowania fizycznego Stanisław Tyborowski, który od 10 lat pracuje w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sulejówku ocenił, że ze sprawnością fizyczną młodzieży jest coraz gorzej, podobnie jak i z nadwagą. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia na przestrzeni ostatnich 30 lat w Warszawie, częstość występowania otyłości wśród chłopców w wieku 11-15 lat zwiększyła się trzykrotnie, natomiast u dziewczynek w tym samym wieku aż 10-krotnie.


"W tym roku minie 10 lat jak pracuję w zespole szkół w Sulejówku. Wtedy uczniowie byli sprawniejsi, bardziej chętni do udziału w różnych zawodach. Dziś jest z tym kiepsko. Jeśli dziecko nie złapie sportowego bakcyla w szkole podstawowej, to później szanse znacznie maleją. Pasuje tu powiedzenie czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Poważnym problemem jest też otyłość, którą potęguje brak ruchu. Gdy pytam, zwłaszcza dziewczęta, dlaczego nie chcą wystartować na przykład w biegu, odpowiadają, że się wstydzą, bo są... grube" - powiedział Tyborowski.


Kolejne biegi cyklu Setka Stulecia przy Centrum Olimpijskim w Warszawie odbędą się 14 czerwca (Piątka z Hallerem), 21 czerwca (Piątka z Kusocińskim - tego dnia 1940 roku mistrz olimpijski zginął rozstrzelany w pobliżu Palmir w Puszczy Kampinoskiej), 12 i 19 lipca (Piątka z Żeligowskim i Dmowskim), 1 sierpnia (Powstańcza Piątka), a następne jesienią. Start do wszystkich zawodów o godz. 19.18, natomiast za każdym razem będzie można pobiec ponownie i mieć tego dnia zaliczone 10 km. Rejestracja przez system datasport.pl


Po dwóch piątkach w klasyfikacji generalnej kobiet prowadzi Agnieszka Gontek z Jack Team Warszawa (łączny czas 52.14) oraz Wawrzyniec Pawski z T.G.Sokół Zakopane (35.52).


Fot. Ilona Berezowska

Medal Biegu Stulecia 2022

2022 Bieg Stulecia medal

Narodowy Bieg Stulecia 2022

koszulka2020