PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

NOWA ZELANDIA 2018

NOWA ZELANDIA 2018 – PROGRAM


Od białych piasków zatoki Bay of Islands, do bujnych lasów i niesamowitych lodowców Franz Josef oraz Fox -Nowa Zelandia była tłem dla „Władcy Pierścienia” i nie ma drugiego takiego kraju jak ten. Nowa Zelandia ciągle zadziwia odwiedzających scenerią, kulturą, ogromną ofertą sportów outdoorowych. Spędzimy prawie trzy tygodnie eksplorując najciekawsze miejsca północnej i południowej wyspy. Wylot z Warszawy, lądowanie w Christchurch. Nocleg.

{gallery}nz{/gallery}

1 - w Akaroa znajdującym się w sercu krainy owiec, dowiemy się więcej na temat życia na farmie owiec. Będzie okazja zobaczyć psy pasterskie w akcji. Zostaniemy wtajemniczeni we wszystkie tajniki i ciekawostki związane z prowadzeniem hodowli owiec – spróbujemy też strzyżenia owiec! Niebieskie wody Jeziora Tekapo witają nas, kiedy zatrzymujemy się na lunch w tym malowniczym punkcie, wiosce. Po obiedzie udajemy się do „Kościoła Dobrego Pasterza” i słynnego monumentu psa pasterskiego Border Collie. Następny przystanek Jezioro Pukaki; szansa na niesamowite zdjęcia, jak spoglądamy poprzez czyste, niebieskie wody jeziora na górę Mt Cook. Jeżeli pogoda dopisze wybierzemy się do wioski Mt Cook, gdzie będziemy mieli możliwość wyruszyć na krótki spacer po parku narodowym, albo po prostu usiąść i podziwiać krajobraz okolicznych gór. Nocleg w Twizel.

2 - przejeżdżamy przez dystrykt Cromwell, po czym zdobywamy wysokość i wjeżdżamy na przełęcz Lindis Arrowtown. Będziemy mieli trochę czasu wolnego, aby przespacerować się po tym historycznym, słynącym z kopalni złota miasteczku. Po wczesnym lunchu zamieniamy fotel w aucie na siodełko w rowerze. Wyruszamy w podróż wzdłuż rzeki Arrow. Będziemy przejeżdżać przez wiele mostów, zmieniając często strony rzeki obok której jedziemy. Rzeka będzie przechodzić od spokojnej po coraz bardziej wzburzoną. Punktem połowy drogi jest wiszący most. Dalej rowerem aż do miejsca pierwszego komercyjnego skoku na bungy - mostu Kawarau. Do przejechania około 11 km. Nocleg w domkach w Arrowtown.

3 - jedziemy na Fjord Milforda. Będzie czas aby się zatrzymać przy Jeziorze Mirror, podziwiając odbijający się w nim krajobraz oraz widoki aż do Doliny Hollyford. Dalej przejazd przez górę tunelem Homera. Będziemy mieli okazję skorzystać z jednej (jak nie najsłynniejszej) atrakcji Nowej Zelandii – rejsu po Fiordzie Milforda. W tym rejonie możemy ujrzeć foki oraz delfiny. Czasami także udaje się dostrzec bardzo rzadkiego pingwina grubodziobego. Powrót do Queenstown - nocleg w motelu.

4 - dzień odpoczynku lub trekking na górę Ben Lomdond, skąd rozpościera się piękna panorama 360 stopni. Dla osób oszczędzających swoje siły jest opcja wjazdu gondolą na szczyt (dodatkowo płatna). Jeżeli ktoś nie chce iść na Ben Lomond można spróbować: skoków na bungy, albo gigantycznej huśtawki w wąskim kanionie, przefrunąć szybko wzdłuż ścian kanionu samolotem, albo wybrać się na safari na łodzi na rzece Dart (opcje płatne). To tylko niektóre z atrakcji. Nocleg w tym samym motelu co dzień wcześniej.

5 -  przejazd do Fox Glacier. Po drodze postój w Makarora, jadąc dalej obok jezior Wanaka i Hawea. Wieczorem jak pogoda dopisze spacer z widokami na Mt Cook. Nocleg w miejscowości Fox Glacier w domkach.

6 - jesteśmy na dzikim zachodnim wybrzeżu, dojeżdżając do miejscowości Hokitika. Sceneria dnia będzie niesamowita. Zatrzymamy się na przełęczy Artura, dalej przez Kanion Otira z kaskadowymi wodospadami. Przejeżdżamy przez równiny Cantenbury i wyjeżdżamy z Alp Południowych. Nasza droga jest jedną z trzech, która przecina te niesamowite góry, tworzące kręgosłup południowej wyspy. Nocleg w okolicach Christchurch.

7 - udajemy się do Kaikorua. Przyjemne miasteczko po prawej stronie gór Seeward Kaikoura nad brzegiem Pacyfiku. Fani owoców morza na pewno będą chcieli zjeść tutaj lunch. Udamy się do punktu widokowego na foki, potem czeka nas długa ponad 5-godzinna podróż do miejscowości Nelson - nocleg w motelu.

8 - udajemy się na zwiedzanie ciekawych okolic Nelson. Rejon ten jest domem dla trzech parków narodowych. Znajdziemy tutaj ośnieżone szczyty, jak i bujne lasy, pola winnic oraz turkusowe jeziora. Wybierzemy się do Abel Tasman. Będziemy pływać kajakami. Dla chętnych możliwość skoku ze spadochronem z instruktorem (dodatkowo płatne). Nelson jest także bazą dla ogromnej rzeszy artystów, niezliczonej liczby galerii sztuki.

9 - przenosiny na północną wyspę. Wypływamy z miasteczka Picton, od razu zauważamy dlaczego Marlborough region stał się słynny na świecie – z powodu wina! To jeden z najlepszych szlaków winnych  –  niesamowity krajobraz, ciepły klimat oraz przemili ludzie. Udajemy się na wycieczkę w celu próbowania lokalnych wyrobów, zapoznawania się z etapami produkcji wina i historii regionu. Nocleg w Wellington.

10 - w jednym z badań społecznych Wellington zostało uznane za czwarte ”najfajniejsze miasto na świecie”. Odwiedzimy jeszcze Weta Cave, mini muzeum oraz salę kinową Wety – firmy, która dostała Oskara za stworzone efekty specjalne i kostiumy np. do Władcy Pierścienia. Zwiedzimy studio, zobaczymy jak tam pracują jak powstaje efekt końcowy, który oglądamy w hollywoodzkich produkcjach. Dalej jedziemy do Te Papa – Narodowego Muzeum, potem do National Park Tongariro.

11 - z dwoma znaczeniami: kulturalnym i widokowym, wybieramy się na jedną z najsłynniejszych w Nowej Zelandii jednodniowych wędrówek na Tongariro Crossing. Dwa aktywne wulkany, górskie strumienie, ślady lawy, aktywny krater wulkanu, szmaragdowe jeziora i gorące źródła – kombinacja tego sprawia, iż ta wycieczka pozostanie na zawsze w pamięci. Podejście w górę i zejście w dół łącznie zajmuje około 8 godzin. Jeśli ktoś nie chce się wybrać na trekking na Tongaririo Crossing jest dużo innych czynności, które może we własnym zakresie podjąć: jazda na quadach, rowerze, pływanie kajakiem (we własnym zakresie).

12 - zatrzymujemy się nad jeziorem na kąpiel w Spa Park, gorącym strumieniu, który wpływa do potężnej rzeki Waikato. Czym bardziej będziemy się oddalać od strumienia ciepłej wody, tym temperatura będzie spadać. Następnym miejscem na naszej liście jest przejazd obok rozszalałych wodach wodospadu Huka. Podróżując na północ zjeżdżamy z autostrady aby zwiedzić unikalny, inny krajobraz Wai-O-Tapu (świętych wód Maori). Jest to aktywny geotermalny teren, zlokalizowany w wulkanicznej strefie Taupo. Zróżnicowane kolory tych gorących źródłem, pośród szlaku Wai-O-Tapu Thermal Track, służą jako murowane zdjęcie na facebooka :). Wizyta tutaj nie byłaby w pełni satysfakcjonująca, gdyby nie wizyta również w bulgoczącym błotnym basenie Mud Pool. Wieczorem doświadczymy prawdziwej kultury Maori. Zaczniemy od tradycyjnej, rodzinnej wspólnej kolacji, jeden z naszych gospodarzy Maroi poprowadzi nas przez historię i legendy związane z ludnością Maori, po czym zostaniemy zabrani na pokaz kulturalny ludności Te Arawa. Nauczymy się aspektów tego kulturalnego przedstawienia, wliczając w to różne akcje Haka Poi. Wieczorem wracamy na nocleg w Rotorua.

13 - po śniadaniu mamy dzień dla siebie. Całą grupą najpierw udajemy się na Hobitton Tour, czyli absolutne „musisz zobaczyć” dla fanów Władcy Pierścienia. Wycieczka zabiera nas przez prawdziwe „śródziemie” z ekranu kina, dokładnie takie jakie występowało w filmie. Gubimy się pomiędzy domkami hobbitów, karczmami, zajazdami, oryginalnymi miejscami, gdzie były kręcone sceny filmu. W drodze do Auckland, zahaczymy o słynne jaskinie Waitomo Caves, gdzie będziemy podziwiać ten niesamowity cud natury!

14 - przejeżdżając przez krajobrazowy port w Auckland udajemy się na północ. Pierwszym przystankiem jest Park Parry Kauri, gdzie zobaczymy olbrzymie drzewa Kauri, najstarsze i największe mające ponad 2000 lat. Dalej udajemy się na wybrzeże do miasteczka Paihia i pięknej zatoki Bay of Islands – 144 wyspy, zaciszne zatoki, typowa kultura, życie portowe – perfekcyjny obrazek Nowej Zelandii. Kwaterujemy się w domku i resztę popołudnia spędzamy na czasie wolnym, spacerując po mieście, odpoczywając, czy idąc na kolację.

15 - dzień na eksploracje zatoki Bay of Islands. Jest tutaj bardzo dużo aktywności, które możemy robić. Popłyniemy całą grupą na wycieczkę katamaranem po zatoce w poszukiwaniu często występujących tutaj delfinów. Po południu czas wolny, w którym możemy: udać się na zjazd na desce z wydm Te paki (dodatkowo płatne) albo przejechać wzdłuż długiej na 90 mil plaży do Cape Reinga. Jest także opcja odwiedzin Russell, najstarszej osady w Nowej Zelandii, bądź udać się na trekking do wodospadów Haruru (dodatkowo płatne). Nocleg w tym samym domku.

16 - przejazd do Auckland - inaczej Tamaki-Makau-Rau, jak jest znane w języku Maori, co oznacza „dziewica z tysiącem kochanków”. Nazwa wzięła się od faktu, iż miasto to było pożądane przez wiele plemion. Resztę dnia spędzamy na spacerze  oraz wizycie na wulkanie Eden. Nocleg w Auckland.

17 - wylot do Polski.

Cena: około 10 000 zł + bilet lotniczy (około 3500 – 4000 zł)
W cenie: samochód na czas wyprawy (Toyota Hiece albo podobny), paliwo, opłaty parkingowe i drogowe za autostrady, kierowca/pilot/przewodnik, noclegi w hostelach/motelach, bilety wstępu do wszystkich atrakcji grupowych i Parków Narodowych, ubezpieczenie KL i NNW.

Maksymalna liczba uczestników: 11
Planowane terminy: 9 lutego – 1 marca, 12 marca – 1 kwietnia 2018.
Zgłoszenia: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybrane zdjęcia uczestnika marcowej wyprawy Tomasza Rojka