PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

PARTNERZY

  • MSIT
  • MEDICOR
  • RKA
  • mjp

MEDALE IMPREZ

m1

 

niepodlegla

 

PIĄTKA Z KORFANTYM – MIŁOŚNICY BIEGANIA GÓRSKIEGO NAJSZYBSI

korfWawrzyniec Pawski (T.G. Sokół Zakopane) i Marta Zalewska (Żórawski Team Warszawa) zostali zwycięzcami Piątki z Korfantym - pierwszego biegu dwuletniego cyklu Setka Stulecia, który zawsze będzie się odbywał na stałej, pięciokilometrowej atestowanej trasie przy Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II. Triumfatorów łączy... pasja biegania górskiego.

33-letni Pawski urodził się w Zakopanem i - jak przyznał - skazany został na góry, ale... "W szkole lubiłem biegać raczej krótkie dystanse, 100 ewentualnie 200 metrów. Jako szesnastoletni chłopak pokonywałem setkę w czasie niewiele ponad 11 sekund. Nigdy bym się nie spodziewał, że pokocham bieganie długodystansowe, a tym bardziej jego odmianę, czyli to wysokogórskie.

- W 2008 roku przypadkowo natknąłem się na artykuł w gazecie promujący Bieg im. druha Franciszka Marduły. Te zawody ze startem spod zakopiańskiego kina Sokół z metą na Kalatówkach na dystansie 18 km przyniosły mi wiele frajdy i satysfakcji, chociaż przeżywałem je kondycyjnie... Potem sporo startowałem w Tatrach, a najwyżej dotarłem na 2452 m n.p.m. w Biegu na Sławkowski Szczyt" - wspomniał zakopiańczyk, pracownik Centralnego Ośrodka Sportu.

25-letnia Zalewska urodziła się w Warszawie, a zawodami górskimi zainteresowała się przez... ciekawość. "Startowałam w festiwalu w Krynicy i Rzeźniku, ale też w biegach górskich w podwarszawskiej Falenicy o przewyższeniu 255 m. Tak na poważnie to trenuję pod okiem Jarosława Żórawskiego, także sędziego PZLA, od ponad dwóch lat" - powiedziała zwyciężczyni pierwszej Setki Stulecia, pracująca na stanowisku księgowej w niemieckiej firmie w stolicy.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom Piątki z Korfantym i dziękujemy za miłe słowa oraz pochwały za organizację zawodów w dniu 26 kwietnia. Następne - Piątka z Paderewskim – odbędą się wyjątkowo w sobotę 27 maja o godz. 13.00. Warto przyjść jednak wcześniej i wziąć udział w Igrzyskach Sprawności Fizycznej. Dzięki wsparciu ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki w programie imprezy jest m.in. strzelanie z łuku, jazda na kucykach lub koniach, turniej mini-golfa, rzuty piłką do kosza, bieg i nordic-walking na milę. Ze względów organizacyjno-technicznych prosimy o wcześniejszą rejestrację poprzez stronę www.datasport.pl

Setka Stulecia to cykl 20 biegów na dystansie 5 km jakie odbywać się będą w latach 2017-2018, przeważnie w środy, zazwyczaj o stałej godzinie startu 19:18. Można wziąć udział zarówno w całym cyklu, jak i w wybranych biegach. Faktycznie będzie ich nieco więcej, ale do klasyfikacji końcowej Setki Stulecia liczonych będzie 20 zawodów z najlepszymi wynikami, odnoszących się głównie do ojców niepodległości. A zaczęliśmy od Korfantego.

Wojciech Korfanty (1873-1939) - śląski polityk i dyktator III Powstania Śląskiego, to jedna z najważniejszych postaci dla Śląska i jego walki o przyłączenie do Polski. Urodził się 20 kwietnia 1873 roku w osadzie Sadzawka (obecnie Siemianowice Śląskie). Jego ojciec był górnikiem. W latach 1901-1908 był członkiem Ligi Narodowej, w ramach której współpracował z Romanem Dmowskim, a od 1903 do 1912 i w 1918 posłem do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu, gdzie reprezentował Koło Polskie.

Po powstaniu niepodległej Polski przeniósł się do Poznania. Współkierował m.in. drugim Powstaniem Śląskim i stanął na czele trzeciego. Wiosną 1935 roku w obawie przed represjami udał się na emigrację do czeskiej Pragi, a następnie wyjechał przez Niemcy do Francji. Był jednym z założycieli Frontu Morges (wraz z Ignacym Paderewskim, Józefem Hallerem i Wincentym Witosem).

W kwietniu 1939 roku po wypowiedzeniu przez III Rzeszę układu o nieagresji i niestosowaniu przemocy, powrócił do Polski, gdzie został aresztowany i osadzony na Pawiaku. Zwolniono go 20 lipca z powodu ciężkiej choroby. Zmarł 17 sierpnia. Okoliczności jego śmierci budzą kontrowersje. Jedna z hipotez utrzymuje nawet, że zatruł się oparami arszeniku, którymi nasączone były ściany jego celi. Spoczął w Katowicach, na cmentarzu przy ul. Francuskiej.

Wyniki TU oraz na www.maratonypolskie.pl

buton paszport

SETKA STULECIA 01

 

 LOGO SUPERMARATON STULECIA

sztafeta

KOSZULKA BIEGU 100-LECIA

koszulka 1

koszulka 1

 

REKLAMA

Zdrofit

 

GŁÓWNI PARTNERZY

MSiT nowe   pko 300x300           

AMBASADORZY PROJEKTU