Get Adobe Flash player

PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

KUBA – BIEGI W HAWANIE - LISTOPAD 2017

hawana 5

Termin biegów: 10 km-półmaraton-maraton w niedzielę 19 listopada. Start dla wszystkich o godz. 7.00 na Paseo del Prado naprzeciwko Kapitolu. Dalej trasa- z międzynarodowym atestem – prowadzi centralnymi ulicami, m.in. obok Muzeum Rewolucji, bulwarem Malecon, Calzadą, Boyeros, Santą Cataliną, Via Blancą, przez Plaza de la Revolucion, Allende aż do Prado. Punkty medyczne oraz z wodą są co 3 kilometry.

Wpisowe. Rejestracja ma się rozpocząć w kwietniu i wówczas będzie znana wysokość opłat startowych. W 2016 roku było to 50 euro za półmaraton lub maraton. W pakiecie m.in. koszulka techniczna, medal i zaproszenie na pasta party. Spróbujemy dokonać rejestracji grupowej, może z jakąś zniżką, ale dopiero wtedy, kiedy ostatecznie zamkniemy listę osób chętnych do biegów.

Limity czasowe. Na pokonanie maratonu – 5 godzin, półmaratonu – 3 godziny.

Zaświadczenia medyczne. Dotychczas ich nie wymagano i tak chyba zostanie. Na życzenie biegacza lekarz może przeprowadzić badania zarówno przed startem, jak i po zawodach.

Pogoda. W ostatnich latach temperatura wahała się w granicach 20 stopni C rano, do 27 w południe, a dokładnie było tak: w 2016 roku: 18–27 stopni, w 2015: 24-30, w 2014: 21-26, w 2013: 22-31.

Rekordy: trasa maratonu – mężczyźni 2:13.37, kobiety 2:43.29; trasa półmaratonu - mężczyźni 1:04.10, kobiety 1:14.56

W 2015 roku dystans półmaratonu pokonał Bogusław Mamiński. Jakie ma dziś wspomnienia? "Bardzo miłe, fajna impreza. Start jest wspólny. Tłoku nie ma. W sumie ponad dwa tysiące osób na wszystkich dystansach. Organizacja przyzwoita - trochę jest inaczej, ale do Europy Kubańczykom jeszcze brakuje, natomiast wszelkie uchybienia nadrabiają wielką serdecznością i gorącym sercem. Trasa jest płaska, atrakcyjna"- ocenił wicemistrz świata na 3000 m z przeszkodami z Helsinek (1983), dyrektor imprezy Biegnij Warszawo.

Za metą Kubańczycy proszą o buty. To bardzo smutny i przygnębiający widok bo większość z nich biega w zwykłych tenisówkach lub bardzo zniszczonych adidasach.

Ceny hoteli o tej porze są bardzo wysokie. Jak już podają organizatorzy maratonu za 5 noclegów (15-20 listopada) w trzygwiazdkowym hotelu trzeba zapłacić 775 euro za miejsce w dwuosobowym pokoju i 1120 euro w „jedynce”. Natomiast w pokoju w domu prywatnym (casa) 600 w „dwójce”.

Krzysztof Hinz, autor książki "Kuba. Syndrom wyspy”, który spędził na tej wyspie wiele lat, najpierw jako dziennikarz, potem - jako dyplomata powiedział: „Jak ktoś był z biurem podróży i mieszkał w hotelu, to… nie był na Kubie. Kuba to ludzie, ich życie. Kuba na pewno będzie się zmieniała. Warto ją zobaczyć zanim rozprzestrzeni się tam znany nam z całego świata konsumpcjonizm, mcdonaldyzacja, zanim przyjadą tłumy turystów, chociaż jest ich już miliony”.

Kubańska wiceminister turystyki Mayda Alvarez poinformowała media,  że w roku 2016 kraj odwiedziła rekordowa liczba 4 milionów zagranicznych turystów. To wzrost o 14,5 procent w porównaniu z 2015 rokiem.

A zatem – trzeba się spieszyć z wyjazdem. Najpilniejszą sprawą jest zakup biletów lotniczych. Na okres maratonu w Hawanie mogą one szybko wzrosnąć po tym, jak wykupione zostaną te z najtańszej puli. O Kubie opowiedzą ci, którzy byli w styczniu tego roku. Takie spotkania planujemy w Warszawie pod koniec lutego i jeśli będzie potrzeba to w sobotę 22 kwietnia w przededniu Orlen Warsaw Marathon.

Hawana 3

Hawana 4

Hawana 2

ORIENTACYJNY PROGRAM (może być zmodyfikowany na życzenie większości osób z grupy)

Daty lotów mogą ulec zmianie plus minus o jeden-dwa dni, jeżeli ceny biletów będą korzystniejsze.

17.11 - przelot z Warszawy do Hawany

W Hawanie: kontrola wizowa, wymiana małej ilości pieniędzy w lotniskowym kantorze, przejazd taksówkami do casas particular w Centrohavana. Zakwaterowanie.

Hawana to prawie trzymilionowa metropolia. Cztery jej najważniejsze nadmorskie dzielnice to: Miramar, Vedado, C

entrohavana i Stare Miasto – Havana Vieja. Najstarsza część miasta, położona nad Zatoką Hawańską (odgałęzienie Zatoki Meksykańskiej), odznacza się zabudową w stylu kolonialnym i wąskimi ulicami, obejmuje liczne zabytkowe budowle. Stare miasto wraz z fortyfikacjami zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO.

18-19.11 - HAWANA

Aklimatyzacja w Hawanie. Zwiedzanie (opcjonalnie z polskojęzycznym przewodnikiem). Spacer po Starej Hawanie (La Habana Vieja), oglądamy neoklasycystyczny budynek Kapitolu zbudowany na wzór waszyngtońskiego, cztery słynne place: Plaza de la Catedral (główny z barokową katedrą), Plaza Vieja, Plaza de Armas i Plaza San Francisco, bary i miejsca Ernesta Hemingwaya (hotel Ambos Mundos, El Floridita, La Bodeguita del Medio), główną aleję handlową Obispo, opcjonalnie wizyta w fabryce rumu lub fabryce cygar Partagas (wstęp ok. 7 CUC). Spacer nadmorską promenadą Malecón, wzdłuż której stoją gmachy hoteli (m.in. słynny National), urzędów, pomniki.

Wieczorem wyjście do jednego z licznych klubów nocnych lub biesiada na promenadzie z butelką rumu. Biegacze mają pasta-party. W niedzielę kibicujemy osobom startującym na 10 km, półmaratonie lub maratonie.

20.11 - VINALES

Przejazd busem do Vinales (190 km), po drodze postój w Soroa (półgodzinny marsz na punkt widokowy, ogród orchidei). W Vinales zakwaterowanie w casas particular. Po południu wycieczka pieszo lub konna na plantacje tytoniu i kawy, wspólna kolacja w restauracji z niesamowitym widokiem na Dolinę.

Valle de Viñales – dolina w górach Sierra de los Órganos w prowincji Pinar del Río, słynąca z uprawy tytoniu. Zdaniem wielu to najpiękniejsze na Kubie miejsce stworzone przez naturę. Widok na dolinę Vinales z otaczających ją wzgórz – szczególnie o wschodzie lub o zachodzie słońca – zapiera dech w piersiach. Krajobrazy pól z rudo-czerwoną ziemią kontrastują tu z zielonymi uprawami, a pośród nich wyrastają gigantyczne wapienne wzgórza nazywane „mogotes”. Te formacje skalne, pełne jaskiń, porośnięte bujną roślinnością są unikalne na skalę światową.

21.11 - CAYO JUTIAS

Przejazd busem na rajską plażę Cayo Jutias. To mała wyspa koralowa. Infrastruktura ogranicza się tu do baru i restauracji z wypożyczalnią sprzętu pływającego i nurkowego, nie ma bazy noclegowej, a więc zapowiada się niebiesko-turkusowa woda z aksamitnym piaskiem bez dzikich tłumów wokół… Nazwa plaży pochodzi od hutii kubańskiej - endemicznego gatunku gryzonia.

22.11 - PINAR del RIO - PLAYA LARGA

Przejazd przez Pinar del Rio (wizyta w fabryce cygar oraz fabryce lokalnego trunku z owoców gujawy) do Playa Larga, zakwaterowanie w casas przy samej plaży. Pinar del Río jest, a w właściwie było, kubańską stolicą cygar. Otaczające je urodzajne ziemie doskonale nadają się do uprawy tytoniu i w XIX wieku zapewniały dobrobyt całej prowincji. To tłumaczy, dlaczego w Pinar i jego okolicach jest aż takie zatrzęsienie eleganckich hacjend i kamienic przypominających o dostatniej przeszłości. Główną atrakcję stanowi Fábrica de Tabacos Francisco Donatíen (5 CUC, w cenie zwiedzanie z przewodnikiem ok. 15-20 min). Warto zajrzeć do Casa Garay Fábrica de Guayabitas del Pinar (1 CUC, w cenie szybkie zwiedzanie z przewodnikiem i degustacja), niewielkiej fabryki specjalizującej się w produkcji alkoholu Guayabita del Pinar, z którego słynie miasto.

Playa Larga - mała, plażowa miejscowość w Zatoce Świń (Bahia de Cochinos). Zatoka była świadkiem słynnej inwazji „kubańskich emigrantów” w kwietniu 1961 roku, której celem było obalenie rządów Fidela Castro. Inwazja się nie udała, a teraz Zatoka Świń jest celem turystów głównie ze względu na ładne plaże i piękną rafę koralową.

23.11 - PARK SALINAS - CALETA BUENA

Pobudka na Playa Larga. Rano opcjonalna wizyta w Parku Narodowym Salinas (wstęp 10 CUC), obserwacje stad flamingów i innego ptactwa wodnego. Później przejazd i pobyt w Caleta Buena – ośrodku relaksacyjnym z naturalnym morskim basenem, cenotem, leżakami, obiadem i otwartymi barami – wstęp 15 CUC (all inc).

W dżungli wzdłuż pięknego wybrzeża ciągnącego się od Playa Larga w stronę Giron jest drugi największy na świecie (po meksykańskim) system wód podziemnych, a także lagun, cenotów, basenów naturalnych. Tuż koło miasteczka zaczyna się Park Narodowy Salinas jeden z największych na Karaibach rezerwatów ptactwa wodnego – zobaczymy tu stada flamingów, pelikanów i wiele innych gatunków, w tym endemicznych. 5 km na północ jest hodowla krokodyli, niestety bardzo skomercjalizowana, i laguna z wyspą, na której stworzono rekonstrukcje wioski indiańskiej. W całej Zatoce jest wiele pamiątek i pomników związanych z amerykańską inwazją.

24.11 - CIENFUEGOS

Przejazd do Cienfuegos, zakwaterowanie w casas w dzielnicy Punta Gorda, popołudnie wolne na zwiedzanie miasta. Cienfuegos, zbudowane na planie siatki, pełne pięknych parków, zadrzewionych bulwarów i kolumnad, przywodzi na myśl Paryż, co zapewne było zamiarem francuskich fundatorów. Znane jako La Perla del Sur – Perła Południa. Największe atrakcje to: wpisane na listę UNESCO historyczne centrum miasta (park José Martí z pomnikiem, Katedra Niepokalanego Poczęcia, teatr, łuk triumfalny), reprezentacyjnym deptak El Prado i promenada z palmami będąca jego przedłużeniem, punkt widokowy i pałace w rezydencjalnej dzielnicy Punta Gorda (m.in. Palacio de Valle, dawna rezydencja jednej z najbogatszych rodzin na Kubie) czy twierdza de Jagua. Cienfuegos to też słynne centrum życia nocnego.

25.11 - PLAŻA RANCHO LUNA

Wycieczka na plażę Rancho Luna, opcjonalna wizyta w delfinarium (show 10 CUC, półgodzinne pływanie z delfinami dodatkowe 40 CUC). Wieczorem wyjście na tańce w Cienfuegos.

26.11 - EL CUBANO - TRINIDAD

Przejazd przez wodospady El Cubano(półgodzinny szlak do wodospadu, w którym można się kąpać  - wstęp 10 CUC) do Trinidadu, zakwaterowanie w casach. Po obiedzie wyjście na miasto (opcjonalnie zwiedzanie z przewodnikiem), a po kolacji – w dłonie bierzemy lokalny drink canchanchara i idziemy do Casa de la Musica, na schodach tuż przy katedrze. To tutaj wieczorami zespoły na żywo grają gorące, kubańskie rytmy, a mieszkańcy uczą turystów podstawowych kroków. Po kolejnych drinkach wędrujemy do Casa de la Trova, a po 23 na dyskotekę w jaskini La Cuevas (wstęp 5 CUC, drink w cenie).

Trinidad należy do najpiękniejszych miast kolonialnych Ameryki. Stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Kuby. Doskonale czuć tutaj XVIII-wieczny klimat, m.in. urokliwe, brukowane uliczki, kolorowe piętrowe domki z wysokimi zakratowanymi oknami, w których wiszą klatki z kanarkami (mającymi zapewnić dostatek i szczęście), przesiadujących w bujanych fotelach mieszkańców czy ludzi jeżdżących konno. Spędzając czas w miasteczku ma się wrażenie grania w filmie historycznym.

27.11 - DOLINA CUKROWNI

Wycieczka poDolinie Trinidadu – punkt widokowy, stara hacjenda plantatora trzciny, Wieża Niewolników. Dolina Cukrowni (Valle de los Ingenios) - punkt widokowy z panoramą gór, morza i Trinidadu, plantacje trzciny oraz zachowane rezydencje plantatorów-baronów cukrowych i pozostałości ich majątków. Najbardziej znana to pałac jednego z najbogatszych osób Manaca Iznaga i pobliska, 45-metrowa dzwonnica, z której nadzorcy obserwowali pracę niewolników. Poznajemy historię niewolnictwa, proces produkcji cukru i rumu, pijemy sok z trzciny cukrowej. 15 km od Trinidadu w górach, na wysokości 1000 m znajduje się miejsce o niezwykłym uroku: Topes de Collantes, pierwotnie sanatorium gruźlicze, obecnie uzdrowisko i mała wioska turystyczna. To baza wypadowa do pobliskiego parku narodowego.

28.11 - Topes de Collantes + plaża ANCON

Rano wyjazd w góry Escambray, postój na punkcie widokowym, a następnie 45-minutowy marsz z uzdrowiska Topes de Collantes w dół szlakiem Salto del Caburni do imponujących kaskad i wodospadu, pod którym można się kąpać. Dalej zasłużony odpoczynek na popularnej plaży Ancon.

29.11 – HAWANA

Transfer do Hawany, zakwaterowanie w casas w Centrohavana.

30.11 - hawańskie twierdze, Cojimar i podhawańskie plaże

Wycieczka busem do twierdzy El Morro i La Cabana, a następnie przejazd do wioski rybackiej Cojimar i na którąś z plaż Playa del Este. Nad wąskim wejściem do Bahía de la Habana i hawańskiego portu górują dwa zamki: Castillo de los Tres Santos Reyes del Morro (zwany El Morro) i Fortaleza de San Carlos de la Cabana (La Cabana), które tworzą wspólnie największą hiszpańską fortyfikację w obu Amerykach i podkreślają prestiżowy status Hawany jako najcenniejszej skarbnicy dziedzictwa kolonialnego w Nowym świecie.

Cojimar - senna rybacka wioska. Zajrzymy do restauracji La Terraza de Cojimar, w której Hemingway i Fuentes przesiadywali tocząc długie rozmowy przy stoliku nad butelką rumu, a dalej pojedziemy na plaże na wschód od Hawany - znane jako "Playas del Este". Położone zaledwie 20 minut od centrum Hawany, obejmują teren od Zachodu na Wschód: plaża Bacuranao, plaża El Tarara Megano, plaża Santa Maria del Mar, plaża Boca Ciega Guanabo, plaża Veneciana i plaża Rincon.

1 grudnia - HAWANA

Dzień wolny. Opcjonalna wycieczka promem do pełnej zwykłego, lokalnego życia dzielnicy La Regla lub marsz Plac Rewolucji oraz monumentalny cmentarz Colon, uznawany za najpiękniejszy na świecie (wstęp 5 CUC).

2 grudnia - HAWANA / ODLOT – przylot do Warszawy 3 grudnia


KOSZT: 3300 zł + ok. 900 lub 1000 euro (jeśli na Kubie nastąpi wzrost cen, a te rosną z tygodnia na tydzień) obejmują m.in.: przelot Warszawa-Hawana-Warszawa, noclegi w pokojach 2-osobowych ze śniadaniami, przejazdy 16-osobowym klimatyzowanym busem, przewodnik polskojęzyczny w Hawanie, opieka pilota na całej trasie oraz wiza (karta turysty).

Opłaty: 3300 zł do 15 lutego; 500 euro do końca maja, 400/500 euro w późniejszym czasie (terminy uzależnione są od strony kubańskiej za rezerwacje noclegów i transportu).

Kwotę 3300 zł należy wpłacić na konto Klubu Sportowego Ski Test Kraków obsługującego projekt Stulecia w ramach którego odbywają się różne wyprawy: nr 92 8589 0006 0000 0031 9388 0001

z zaznaczeniem tytułu: KUBA 2017-MARATON

W przypadku większej liczby zgłoszeń niż 15, będzie grupa dodatkowa, ale w terminie grudniowym.

Pod koniec lutego planujemy spotkanie informacyjne w Warszawie dla osób, które zdecydują się na wyjazd. O Kubie można przeczytać na stronie www.biegstulecia.pl w zakładce aktualności

W przypadku pytań/wątpliwości proszę dzwonić pod numery: logistyka/biegi 601 36 35 02, program/pobyt na Kubie 608 78 19 20.