PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

FILM O BASI

"Barbara Szlachetka - kilometry wspomnień" na otwarcie Festiwalu Warszawa-Rio 2016

PAWEŁ SAWICKI: Film był dla mnie wielkim przeżyciem. Robiłem go blisko 1,5 roku. Nagrałem wywiady z 25 osobami - rodziną, znajomymi, maratończykami. W filmie znalazła się muzyka Marcina Gębki, Mariusza Goli, Marka Rogalskiego, Michała Grześkowiaka oraz zespołu Deadly Plants. Projekt nagrania filmu o Basi Szlachetce jest tak niewiarygodny jak ona sama. Można by powiedzieć, że wyciągałem informacje o niej spod ziemi. Znajomi i rodzina Basi spontanicznie opowiadali mi o coraz to nowych ciekawostkach z jej życia. Potem zaczynałem je weryfikować i trafiałem na kolejne fakty, zdjęcia, fragmenty filmów.

Dowiedziałem się, że Basia brała udział w jakimś reportażu. Odwiedziłem jej córkę w Berlinie. Pokazała mi film Janusza Witkowskiego pt. "Ja muszę...". Dotarłem do autora dokumentu i... tu niespodzianka. Oryginalna wersja jego filmu zaginęła, więc dałem mu wersję zgrywaną z VHS do mpg, którą dostałem od Kasi Szlachetki. Janusz przypomniał sobie, że gdzieś w jego domowym archiwum trzyma niewykorzystane materiały z tego reportażu. Poszukiwania zajęły mu kilka miesięcy, ale udało się! Stąd w moim filmie unikalne nagranie Basi, która tańczy z innym zawodnikiem na mecie 72-godzinnego biegu w Deventer w Holandii.

Inna ciekawostka. Byłem z wizytą u burmistrza Jelcza-Laskowic. Opowiedział mi, że Basia brała kiedyś udział w reklamie telewizyjnej. Zacząłem zgłębiać temat. Dowiedziałem się, że była to reklama Ery GSM. Jakimś cudem dotarłem do tej reklamy, ale była w tragicznej jakości. Nikt w T-mobile nie przyznawał się do reklam poprzedniego operatora, ale o dziwo dotarłem do artykułu o Andrzeju Bukowińskim. Reklama z Basią Szlachetką była jego pierwszą zrobioną w Polsce. Napisałem do niego maila. Po dwóch godzinach zadzwonił do mnie z Rio de Janeiro (gdzie na co dzień mieszka) i zgodził się wziąć udział w moim filmie. Wywiad nagrał na tle swoich nagród, a zdobył 25 Złotych Lwów w Cannes.

Zanim zacząłem robić filmy, pisałem wiersze. Kiedy poznałem Basię i jej walkę z rakiem bardzo to przeżyłem. Śledziłem fora i strony na jej temat. Gdy dowiedziałem się o jej śmierci postanowiłem napisać o niej wiersz. Muszę przyznać, że trudno było mi to przychodziło, tak byłem zalany łzami. Przeczytałem go na jej pogrzebie. Nigdy nie widziałem wymowniejszej minuty ciszy. Ten wiersz również znalazł się w "Kilometrach wspomnień".

Kiedy dokument był już gotowy i czekał na premierę w Jelczu-Laskowicach nieoczekiwanie napisał do mnie Andrzej Nowicki, przyjaciel Basi. Chciał opowiedzieć o niej swojemu znajomemu, który ma raka. Wpisał w Google Barbara Szlachetka i wyskoczyła mu strona www, którą o niej stworzyłem. Jakież było jego zdziwienie, kiedy mu powiedziałem, że za kilka dni będzie premiera filmu w jej rodzinnym mieście. Bez chwili wahania zamówił lot z USA i przyleciał. Na 10 minut przed samą premierą dograłem wspomnienia jego i innych członków rodziny.

Jak Basia trafiła na Rodzinny Festiwal Otwarcia Igrzysk Warszawa-Rio de Janeiro 2016? Janusz Kalinowski z PAP zadzwonił do mnie, bo bardzo spodobał mu się film. Zapytał mnie, czy może puścić go w świat? To było jak spełnienie jednego z moich marzeń. Bardzo mi zależy, żeby dokonania Basi dotarły do jak najszerszej widowni. Na imprezę do Centrum Olimpijskiego im. Jana Pawła II zaprosiłem moją rodzinę i znajomych. Przyjechali Jarek Żuber razem ze swoją liczną rodziną, Karolina Kadzewicz z córką, Maciek Węgrzyński i Adrian Koronkiewicz z Rodzinnego Domu Dziecka w Gdańsku. Nieoczekiwanie zjawili się też przedstawiciele rodziny Basi Szlachetki (Marta Akcin z mężem i dzieckiem).

Dostałem zadanie specjalne. Skrócić film o Basi z 43 do 20 minut. Wiele ciekawych wywiadów musiałem wyciąć, a resztę bardzo ograniczyć. Jednak moim zdaniem dzięki temu reportaż stał się bardziej dynamiczny i lepiej się ogląda. Potwierdziła to cała sala (200 osób) gromkimi oklaskami. Należały się zwłaszcza Basi Szlachetce - zapowiedź filmu 

Barbara Szlachetka - kilometry wspomnień w 20 min

 

 

 

Medal Biegu Stulecia 2022

2022 Bieg Stulecia medal

Narodowy Bieg Stulecia 2022

koszulka2020