• maratony polskie
  • ebiegi

niepodlegla

MILA i PIĄTKA Z PIŁSUDSKIM – BERNARDELLI WYGRAŁ DWA BIEGI

mila 11Michał Bernardelli (AZS SGH Warszawa/na zdjęciu z nr 129) wygrał w stolicy dwa biegi - Milę i Piątkę z Piłsudskim na trasie przy Centrum Olimpijskim. Puchar Ministerstwa Sportu i Turystyki za zwycięstwo w 2. Festiwalu Biegowym Gimnazjów im. Józefa Piłsudskiego zdobyła szkoła w Sierakowicach.

"Dopiero co wróciłem z Australii, gdzie w Perth zdobyłem trzy złote medale lekkoatletycznych mistrzostw świata weteranów w crossie na 8 km, 5000 m oraz 10 000 m. Po wielkim skoku z ponad 20 stopni w Perth, do prawie zera w Warszawie nie myślałem o żadnych zawodach, ale... dostałem +ochrzantus+ od przebywającej na zgrupowaniu żony (Iwona z domu Lewandowska, 21. w olimpijskim maratonie w Rio de Janeiro - PAP), która wojskowym rozkazem kazała mi na sportowo uczcić święto niepodległości" - wyjawił Bernardelli.

Pracownik naukowy Szkoły Głównej Handlowej, także kierownik Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu przy tej uczelni, wykonał rozkaz z nawiązką. Najpierw wygrał bieg Mila z Piłsudskim (dystans 2016 m odnoszący się do roku), a po godzinie na 5 km, poprawiając wynikiem 16.19 o blisko minutę rekord trasy.

W gronie kobiet zwyciężyła niespodziewanie 10-letnia Julia Grzywińska (WTŁ Stegny Warszawa), która uzyskała czas 8,48, zaledwie dwie sekundy gorszy od rekordu trasy. Drugą na mecie zawodniczkę wyprzedziła aż o ponad minutę.

"Córka miała dziś truchtać, ale... to jest taki typ, że jak już startuje w zawodach, to na śmierć i życie. Od dwóch lat trenuje łyżwiarstwo szybkie, latem rolki, gra jeszcze w piłkę i... wszędzie jej pełno" - powiedziała Adrianna Grzywińska.

Zawody zaliczane były także do klasyfikacji 2. Ogólnopolskiego Festiwalu Biegowego Gimnazjów im. Józefa Piłsudskiego. 11 listopada młodzież startowała w Mili Niepodległości (1918 m), a wieczorem w teście Coopera na stadionie AWF - uczelni powstałej z inicjatywy Marszałka. Tak jak rok temu pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej zajęli i puchar ministerstwa sportu zdobyli uczniowie ze szkoły w Sierakowicach (woj. pomorskie). Na drugiej pozycji uplasowało się gimnazjum w Małkini Górnej (woj. mazowieckie), a na trzeciej w Dubecznie (woj. lubelskie).

Zawody były kolejną imprezą zainaugurowanego rok temu projektu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Mila Niepodległości z Piłsudskim (2016 m - trasa z atestem PZLA)