PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

W HOŁDZIE "NIEDŹWIADKOWI" - OSTATNIEMU DOWÓDCY ARMII KRAJOWEJ

AK 1.08


Wyniki

Janusz Kalinowski: Marek Krupiński (19.24), a w gronie kobiet Agnieszka Szymańska (21.05) najszybciej pokonali dystans 5 km na trasie przy Centrum Olimpijskim w Warszawie w szóstym biegu Etapowego Maratonu 80-lecia Armii Krajowej pamięci gen. Leopolda Okulickiego pseudonim "Niedźwiadek". Na drugich pozycjach uplasowali się Robert Michalski (19.42) i Agnieszka Żuraniewska (23.18), a na trzecich Hubert Szymański (19.54) oraz Iwona Boryszkowska (23.55).

Po upływie sześciu miesięcy po raz drugi zwyciężyła mieszkająca w Łomiankach koło Warszawy Agnieszka Szymańska, która w marcu debiutowała na tej trasie.

"Jestem mamą dwójki wspaniałych dzieci – 16-letniego Oskara i 14-letniej Mai. Na co dzień pracuję w księgowości. Przygodę ze sportem rozpoczęłam trzy lata temu dzięki córce, która zachęciła mnie do regularnych treningów i systematycznego biegania. I tak pozostało do dziś. Ta forma ruchu jest dla mnie nie tylko pasją, ale też odskocznią od codziennych obowiązków i pomaga zachować zdrowy tryb życia" - podkreśliła 45-letnia Agnieszka, która wraz z mężem Hubertem przygotowują się do ich pierwszego biegu na dystansie 42 km 195 m - 44. Maratonu Warszawskiego (25 września)."

Siódme zawody, zaliczane do Etapowego Maratonu 80-lecia Armii Krajowej, zadedykowano Leopoldowi Okulickiemu. Urodził się 12 listopada 1898 roku w Bratucicach (wieś w Małopolsce, w powiecie bocheńskim). Od sierpnia 1914 roku był żołnierzem Legionów Polskich, walczył m.in. pod Rarańczą i Kostiuchnówką oraz na froncie polsko-ukraińskim w wojnie polsko-bolszewickiej.

Po zakończeniu działań wojennych pozostał w szeregach WP, pełniąc kolejno szereg funkcji dowódczych. We wrześniu 1939 roku nie opuścił Warszawy, ale wziął bezpośredni udział w walkach w obronie stolicy. W styczniu 1941 roku aresztowało go NKWD, przetransportowano do Moskwy i poddano brutalnemu śledztwu. Zwolniony na podstawie amnestii po podpisaniu układu Sikorski–Majski został szefem sztabu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa w ZSRR. Ewakuował się razem z Armią do Iranu, pełnił wtedy funkcję dowódcy 7. DP.

W maju 1944 roku został zrzucony na spadochronie do kraju jako cichociemny i wysłannik gen. Kazimierza Sosnkowskiego. Był gorącym zwolennikiem rozpoczęcia walki zbrojnej z Niemcami w Warszawie. Po wybuchu powstania wyznaczony na dowódcę II rzutu, w razie aresztowania dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”.

Po upadku powstania wyszedł ze stolicy wraz z ludnością cywilną, a następnie objął funkcję komendanta głównego AK i przeprowadził organizację przez najbardziej krytyczny moment. 19 stycznia 1945 roku wydał rozkaz o rozwiązaniu AK i zwolnił żołnierzy z przysięgi.

Okulicki został aresztowany 27 marca 1945 roku w Pruszkowie w wyniku prowokacji NKWD. Ponownie znalazł się w więzieniu w Moskwie. Sądzony w procesie szesnastu, w którym uczestniczyli przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego. Skazano go na dziesięć lat więzienia („Za terror, dywersję, szpiegostwo wobec Armii Czerwonej”). Oficjalna sowiecka wersja wydarzeń podaje, że zmarł 24 grudnia 1946 roku na skutek zawału serca i paraliżu. Zwłoki spopielono. Według innej wersji został rozstrzelany.

Kolejny bieg na 5-kilometrowej trasie przy Centrum Olimpijskim - 12 października o godzinie 20. Rejestracja na portalu http://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=7174 Dedykowany będzie Elżbiecie Zawackiej. Kurierka Komendy Głównej Armii Krajowej była jedyną spośród 15 kandydatek, która pomyślnie przeszła trening i służyła potem jako cichociemna; matematyczka, profesor nauk humanistycznych specjalizująca się w historii najnowszej; w 2006 roku jako druga Polka w historii Wojska Polskiego została awansowana na stopień generała brygady. Dama Orderu Orła Białego.

Okulicki 2

okulicki 5

gen.Zawacka 

 

Medal Biegu Stulecia 2022

2022 Bieg Stulecia medal

Narodowy Bieg Stulecia 2022

koszulka2020