PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

NAJPIERW SĘDZIOWAŁA, A POTEM... WYGRAŁA


biegAk etap 3 2022 255
Wyniki
Galeria zdjęć

Bardzo rzadko się zdarza, że sędzia odpowiedzialny za pomiar czasu, bierze udział w biegu i… wygrywa. A taki przypadek miał miejsce w trzecim biegu Etapowego Maratonu 80-lecia Armii Krajowej pamięci gen. dyw. Stefana Roweckiego na 5-kilometrowej trasie przy Centrum Olimpijskim w Warszawie. W gronie kobiet zwyciężyła Lena Majchrowicz (23.32), która w ostatnich latach „obsługiwała” metę zawodów organizowanych przez Klub Sportowy Polskie Himalaje. Na drugiej pozycji uplasowała się Karolina Izdebska (24.24), a na trzeciej Ewa Sierzputowska (27.16). Najszybciej dystans 5 km pokonał Jakub Kościk (18.49), drugi był Robert Michalski (19.29), a trzeci Michał Pędzisz (19.57).

Lena Majchrowicz urodziła się w 27 marca 1993 roku w Rzeszowie, gdzie się wychowywała i tam też rozpoczęła drogę zawodową.

- Ukończyłam studia pierwszego i drugiego stopnia na Uniwersytecie Rzeszowskim na kierunku biotechnologia, uzyskując tytuł magistra inżyniera. Praca naukowa stała się jedną z moich pasji już podczas studiów, dlatego wybór dalszej ścieżki zawodowej był dla mnie oczywisty. W życiu staram kierować się zasadą Konfucjusza: „Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w twoim życiu”. Obecnie jestem doktorantką w Pracowni Neurobiologii oraz pracownikiem pracowni badań nad zaburzeniami psychiatrycznymi Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

- Od 2009 roku związana jestem z Podkarpackim Okręgowym Związkiem Lekkiej Atletyki, gdzie ukończyłam kurs sędziowski. Tą pasją zaraziłam się od taty, który jako aktywny sędzia LA oraz były zawodnik, a później trener, od dzieciństwa zabierał mnie na stadion lekkoatletyczny. Od 2017 roku posiadam licencję specjalistyczną Centralnego Kolegium Sędziów drugiego stopnia w bloku biegów oraz należę do panelu sędziów fotofiniszu.

- Przygodę z najprostszą formą ruchu rozpoczęłam spontanicznie w 2020 roku od uczestnictwa w Biegu do Herbacianego Domku odbywającym się cotygodniowo w Parku Bródnowskim. Poza tym trenuję pole dance, który od kilku lat jest kolejną moją pasją. Od ubiegłego roku jestem właścicielką dwóch pięknych jamniczków szorstkowłosych króliczych – opowiedziała o sobie Lena Majchrowicz.

 

biegAk etap 3 2022 38


Kolejnym biegiem etapowego maratonu 80-lecia Armii Krajowej uczestnicy upamiętnili postać gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota”.

Urodził się 25 grudnia 1895 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Działał w skautingu oraz w Polskich Drużynach Strzeleckich. W 1914 roku wstąpił do Legionów Polskich, gdzie został jednym z najmłodszych wiekiem oficerów I Brygady. Był trzykrotnie ranny w bojach, m.in. podczas kampanii na Wołyniu. Po kilkumiesięcznym internowaniu przez Niemców służył w Polskich Siłach Zbrojnych, a od listopada 1918 roku w odrodzonym Wojsku Polskim.

We wrześniu 1939 roku w stopniu pułkownika stał na czele Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej. W 1940 roku został komendantem Związku Walki Zbrojnej (przemianowanego w 1942 na Armię Krajową) i otrzymał awans na generała brygady. Położył ogromne zasługi dla budowy podziemnego wojska i przygotowania go do walki powstańczej.

30 czerwca 1943 roku został aresztowany przez gestapo, osadzony w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen pod Berlinem i tam zamordowany na początku sierpnia 1944 roku.

Kolejny bieg na trasie przy Centrum Olimpijskim - pamięci gen. dyw. Tadeusza Komorowskiego - odbędzie się 20 lipca. Rejestracja na https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=6981

 

Medal Biegu Stulecia 2022

2022 Bieg Stulecia medal

Narodowy Bieg Stulecia 2022

koszulka2020