PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

KORONACJA NA CZERWONYM DYWANIE...

zakonczenie korona himalajow 2022 maj
Galeria Zdjęć 


Takiego wydarzenia i takiej ceremonii dekoracji biegaczy jeszcze nie było. To dla nich rozłożono w kinie Luna w Warszawie czerwony dywan, na którym pół setki osób odbierało z rąk sławnych himalaistów i pisarzy wybiegane przez dwa lata "Korony Himalajów i Karakorum". Ale zanim doszło do tego punktu programu, fantastyczny koncert - zdaniem krytyków i dziennikarzy - zagrali muzycy (przez duże M) oryginalnego składu legendarnego zespołu BREAKOUT. 12 maja upamiętnili nie tylko Wandę Rutkiewicz, ale także Ojca Polskiego Bluesa Tadeusza Nalepę i Mirę Kubasińską, której repertuar przypomniała Magdalena Meisel.

W tym roku zbiegają się dwie „okrągłe” rocznice wielkich postaci. 30 lat temu, w drodze na swój dziewiąty ośmiotysięcznik – Kanczendzongę, zaginęła Wanda Rutkiewicz. 15 lat temu zmarł ceniony kompozytor i gitarzysta Tadeusz Nalepa, który jako solista zadebiutował w Warszawie 40 lat temu.

Jedna z najwybitniejszych himalaistek w historii i ojciec polskiego bluesa urodzili się w tym samym roku – 1943, podobnie jak Tadeusz Trzciński – mistrz harmonijki ustnej, współtwórca bluesowego składu, brzmienia i sukcesów Breakoutu. Trudno sobie wyobrazić siłę przekazu legendarnego zespołu bez tekstów Bogdana Loebla, który 2 maja obchodził 90. urodziny.

Takiego koncertu jeszcze nie było z innego powodu. 12 maja Old Breakout wzbogacił swój repertuar o najważniejsze utwory wykonywane przez Mirę Kubasińską. Tego dnia oficjalnie zadebiutowała z zespołem wielce utalentowana Magdalena Meisel, wyróżniająca się mocnym wokalem oraz nietuzinkową urodą.

Pochodząca ze Starachowic matka dwóch synów jest skrzypaczką Filharmonii Częstochowskiej, wykładowcą w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach oraz finalistką popularnych programów telewizyjnych. W “Bitwie na głosy” śpiewała w zwycięskiej grupie Piotra Kupichy z zespołu FEEL. Tam brawurowo wykonała utwór “Time to say goodbay”, a w finale “Białą armię” zespołu Bajm, za co zyskała uznanie jury, oraz zapadła w pamięci widzów.

Wystąpiła też w “Szansie na sukces” (triumfatorka programu z 2plus1), w drugiej edycji X-FACTOR i trzeciej edycji “The Voice of Poland”. Zaprezentowała się w trzech utworach, wygrywając bitwy i knock-out’y i tym samym znalazła się w ścisłej czwórce wokalistów wybranych przez Marka Piekarczyka – lidera zespołu TSA. Jej brawurowe wykonania z repertuaru grupy Breakout: „Gdybyś kochał, hej!”, „Poszłabym za tobą”, „Na drugim brzegu tęczy”, „W co mam wierzyć” czy „Do kogo idziesz”, wywołują najwyższe uznanie i ogromne emocje.

 

zakonczenie korona himalajow 2022 307


Koncert to nie wszystko. Program wieczoru 12 maja – ostatniego dnia, kiedy 30 lat temu pod wierzchołkiem Kanczendzongi widziana była jeszcze Wanda – był bardzo bogaty. Ważniejsze elementy to były w szczególności wspomnienia koleżanek i kolegów wybitnej himalaistki. Na przeciwległym biegunie wiekowym byli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wandy Rutkiewicz w Duchnicach k. Ożarowa Mazowieckiego ze spektaklem „Nie bój się marzyć o najwyższych szczytach”.

W rolę patronki szkoły wcieliła się uczennica VIII klasy Nikola Strzyżewska. Być może był to dla niej początek aktorskiej drogi, ale z pewnością był to koncert pokoleń. Najmłodsi mieli niespełna 10 lat, najstarsi prawie 90. „Tata mi zawsze puszczał Breakoutów jak byłam mała i tego typu muzykę, za co jestem mu ogromnie wdzięczna, bo teraz w wieku 47 lat wiem co to dobra muzyka” - powiedziała Maria z Mokotowa.

„Gdybyś kochał, hej - dla mnie to jedna z najważniejszych o ile nie najważniejsza piosenka w historii polskiego rocka. Perkusja + linia basu po prostu genialne no i to przesterowanie gitary. Z tej piosenki bije energia jak z elektrowni atomowej…” - podkreślił Radosław, który przyjechał specjalnie z Radomia.

„Miałem 16 lat i byłem zakochany w tej muzyce. I do dziś mi tak zostało, tego się nie da opisać, to trzeba przeżyć, bo wtedy komuna tępiła taką muzykę i wykonawców” - wyjawił Jacek z Płocka.

Nauczyciele ze szkół podstawowych im. Wandy Rutkiewicz w Duchnicach k. Ożarowa Mazowieckiego i nr 300 na warszawskim Wilanowie przekazali, że uczniowie byli zachwyceni koncertem i poziomem, jaki zaprezentowali "starsi panowie muzycy". Podobne opinie mieli również biegacze, a wisienką na torcie był rozłożony specjalnie dla nich czerwony dywan, na który sobie w pełni zasłużyli.

Wydarzenie „Dla ciebie Wando” oraz koncert zespołu Old Breakout uzyskały wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie oraz Klubu Sportowego Polskie Himalaje.

zakonczenie korona himalajow 2022 215zakonczenie korona himalajow 2022 42zakonczenie korona himalajow 2022 375

zakonczenie korona himalajow 2022 299

Medal Biegu Stulecia 2022

2022 Bieg Stulecia medal

Narodowy Bieg Stulecia 2022

koszulka2020