PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

BIEG PO KORONĘ HIMALAJÓW NA OSTATNIEJ PROSTEJ

sziszapangma 2022Wyniki
Galeria Zdjęć 

Dwuletni cykl biegów po Koronę Himalajów i Karakorum na pięciokilometrowej trasie przy Centrum Olimpijskim w Warszawie jest już na ostatniej prostej. "Zdobyty" został 13 ośmiotysięcznik - Sziszapangma. Jako pierwsi metę minęli Krystian Jusiński, Jakub Rudo i Marek Krupiński, a w gronie kobiet Agnieszka Żuraniewska, Natalia Filipowicz i Monika Gańska-Karamon.

Sziszapangma jest najniższym i równocześnie najpóźniej zdobytym ze wszystkich szczytów ośmiotysięcznych. Pierwszego wejścia dokonali w 1964 roku Chińczycy, a pierwszego zimą - w 2005 roku Piotr Morawski i Włoch Simone Moro. Najsłynniejszą ekspedycją na Sziszapangmę była w 1987 roku polska wyprawa w składzie: Wanda Rutkiewicz, Artur Hajzer, Jerzy Kukuczka, Janusz Majer, Ryszard Warecki i doktor Lech Korniszewski.

18 września 1987 roku przeszedł do historii podboju najwyższych gór Ziemi. Jerzy Kukuczka zdobył ostatni z brakujących szczytów w koronie Himalajów i Karakorum. Przed nim sztuki tej dokonał tylko Reinhold Messner. “Nie jesteś drugi, jesteś wielki” - skwitował wyczyn Polaka słynny Tyrolczyk.

Kiedy uczestnicy wyprawy schodzili w dół, w bazie lekarz Lech Korniszewski sprzedał kucharzowi przepis na kluski śląskie. Przygotował ich dokładnie czternaście, tyle, ile jest ośmiotysięczników. W każdą z niewielkich kulek wbił wykałaczkę z chorągiewką, a na nich - wypisał nazwy zdobytych przez Kukuczkę szczytów, który zjechał z okolic środkowego wierzchołka dłuższy odcinek na nartach wyniesionych przez Wareckiego.

 

Ostatni bieg cyklu będzie wyjątkowy. 30 lat temu 13 maja zaginęła pod wierzchołkiem Kanczendzongi Wanda Rutkiewicz. 12 maja była jeszcze widziana. I na ten dzień, w kinie Luna w Warszawie zaplanowano główne wydarzenie ogłoszonego przez Sejm Roku Wandy Rutkiewicz. W hołdzie jednej z najwybitniejszych himalaistek w historii koncert zadedykuje zespół Old Breakout. Takiego koncertu jeszcze nie było z innego powodu. 12 maja grupa znakomitych muzyków wzbogaci swój repertuar o najważniejsze utwory wykonywane przez Mirę Kubasińską. Tego dnia oficjalnie zadebiutuje z zespołem wielce utalentowana Magdalena Meisel, wyróżniająca się mocnym wokalem oraz nietuzinkową urodą.

Pochodząca ze Starachowic matka dwóch synów jest skrzypaczką Filharmonii Częstochowskiej, wykładowcą w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach oraz finalistką popularnych programów telewizyjnych. W “Bitwie na głosy” śpiewała w zwycięskiej grupie Piotra Kupichy z zespołu FEEL. Tam brawurowo wykonała utwór “Time to say goodbay”, a w finale “Białą armię” zespołu Bajm, za co zyskała uznanie jury, oraz zapadła w pamięci widzów.

Wystąpiła też w “Szansie na sukces” (triumfatorka programu z 2plus1), w drugiej edycji X-FACTOR i trzeciej edycji “The Voice of Poland”. Zaprezentowała się w trzech utworach, wygrywając bitwy i knock-out’y i tym samym znalazła się w ścisłej czwórce wokalistów wybranych przez Marka Piekarczyka – lidera zespołu TSA. Jej brawurowe wykonania z repertuaru grupy Breakout: „Gdybyś kochał, hej!”, „Poszłabym za tobą”, „Na drugim brzegu tęczy”, „W co mam wierzyć” czy „Do kogo idziesz”, wywołują najwyższe uznanie i ogromne emocje.

Jak podkreślają w swych opiniach krytycy muzyczni, recenzenci, a przede wszystkim publiczność, koncerty Old Breakout to prawdziwa uczta dla ucha i oka, to poprzeczka na poziomie rekordów świata – wyżej jest tylko niebo. Tak też zatytułowana jest wystawa poświęcona Wandzie Rutkiewicz. Ekspozycję - przygotowaną przez Instytut Papieża Jana Pawła II i wzbogaconą o fotogramy Bartłomieja Zborowskiego „Moje Himalaje” – można oglądać w kinie Luna od 23 kwietnia do 13 maja.

Koncert to nie wszystko. Na przeciwległym biegunie wiekowym będą uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wandy Rutkiewicz w Duchnicach k. Ożarowa Mazowieckiego ze spektaklem „Nie bój się marzyć o najwyższych szczytach”. W rolę patronki szkoły wcieli się uczennica VIII klasy Nikola Strzyżewska.

Wydarzenie oraz koncert zespołu Old Breakout uzyskały wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie i Klubu Sportowego Polskie Himalaje. Szczegóły na https://www.kinoluna.pl/wydarzenia/2022-04/dla-ciebie-wando-koncert-zespolu-old-breakout

Medal Biegu Stulecia 2022

2022 Bieg Stulecia medal

Narodowy Bieg Stulecia 2022

koszulka2020