PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

ROZPOCZĄŁ SIĘ ETAPOWY MARATON 80-LECIA ARMII KRAJOWEJ

hakuna matata 2021Wyniki
Galeria Zdjęć (maratończyk.pl)
Galeria Zdjęć (Wiesław Kamiński)

Jakub Rudo (18.00) i Agnieszka Szymańska (19.46) najszybciej pokonali dystans 5 km na trasie przy Centrum Olimpijskim w Warszawie w pierwszym biegu pamięci generała Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza „Torwid” Etapowego Maratonu 80-lecia Armii Krajowej. Na drugich pozycjach uplasowali się Marek Krupiński (18.28) i Agnieszka Żuraniewska (21.32), a na trzecich Robert Michalski (18.30) i Monika Turczyńska (26.11).

Tradycji stało się zadość, że debiutujące na tej trasie osoby odnoszą zwycięstwa. 44-letnia Agnieszka Szymańska, z domu… Kalinowska, mieszka w Łomiankach koło Warszawy. Poproszona o curriculum vitae (CV), napisała:

„Jestem mamą dwójki wspaniałych dzieci – 16-letniego Oskara i 13-letniej Mai. Na co dzień pracuję w księgowości. Przygodę ze sportem rozpoczęłam dwa lata temu dzięki córce, która zachęciła mnie do regularnych treningów i systematycznego biegania. I tak pozostało do dziś. Obecnie trenuję w klubie BW Running Team, a moim trenerem jest Artur Kobuszewski, któremu zawdzięczam sukcesy biegowe.

Ta forma ruchu jest dla mnie nie tylko pasją, ale też odskocznią od codziennych obowiązków i pomaga zachować zdrowy tryb życia. Wolny czas spędzam z rodziną, bo nic nie przynosi tyle radości i satysfakcji, jak wspólne chwile z dziećmi i mężem” - podkreśliła Agnieszka.

 

Miłym zaskoczeniem było położenie asfaltu (na trzy dni przed biegiem) na zrujnowanym odcinku trasy przez budowę 9-kilometrowego kolektora wiślanego, który będzie miał pojemność odpowiadającą ponad 13 basenom olimpijskim. Jego zadanie to magazynowanie nadmiaru ścieków oraz wód opadowych, spływających z terenu lewobrzeżnej Warszawy, w czasie intensywnych opadów.

Chociaż nie zakończył się jeszcze dwuletni cykl Korona Himalajów i Karakorum, to dzięki aktywności i pomysłowości stałych bywalców, a przede wszystkim Romana Marka – pracownika Instytutu Pamięci Narodowej, z dniem 16 marca rozpoczął się nowy cykl w szczególnym roku – roku 80-lecia Armii Krajowej. Pierwszym przywódcą Polski Walczącej, któremu poprzez bieg i marsz nordic walking oddano hołd, był generał Michał Tokarzewski-Karaszewicz „Torwid”.


Tokarzewski
Weteran walk o niepodległość Polski w czasie I wojny światowej, wybitny oficer Legionów Polskich, konspirator Polskiej Organizacji Wojskowej urodził się w 1893 roku we Lwowie. W kampanii 1939 walczył w bitwie nad Bzurą, a później w obronie Warszawy. Na początku 1940 roku został mianowany komendantem Związku Walki Zbrojnej na terenie okupacji sowieckiej, lecz NKWD ujęło go w drodze do Lwowa.

Po zwolnieniu z sowieckiego więzienia w sierpniu 1941 roku rozpoczął służbę w Armii Polskiej w ZSRR. Po ewakuacji ze Związku Sowieckiego był zastępcą dowódcy Armii Polskiej na Wschodzie w stopniu generała dywizji, a następnie dowódcą III Korpusu Polskiego.

Po wojnie mieszkał w Wielkiej Brytanii i od 1954 roku pełnił funkcję ministra obrony narodowej w rządzie na uchodźstwie. Awansowany do stopnia generała broni, zmarł w 1964 roku w Casablance, gdzie przebywał na leczeniu. We wrześniu 1992 roku urnę z jego prochami przeniesiono na cmentarz Powązkowski w Warszawie (kwatera 155b-4-13).


Tokarz

 

Terminy kolejnych biegów na trasie przy Centrum Olimpijskim (start o godz. 20):

8 czerwca – gen. bryg. Kazimierz Sosnkowski „Godziemba”
22 czerwca – gen. dyw. Stefan Rowecki „Grot”
20 lipca – gen. dyw. Tadeusz Komorowski „Bór”
1 sierpnia – 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
14 września – gen. bryg. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”
12 października – gen. bryg. Elżbieta Zawadzka „Zelma”
23 listopada – gen. broni Władysław Sikorski

ak 8

 
Rejestracja na portalu datasport rozpocznie się w maju po decyzji ministerstwa sportu o ewentualnym wsparciu finansowym imprezy, co pozwoliłoby na obniżenie wysokości wpisowego, które i tak należy do najniższych w Polsce. Nowością tego cyklu jest możliwość pokonania 5 km w dowolnym miejscu w Polsce i na Ziemi, a wynik należy przesłać mailem do biura zawodów (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) nie później aniżeli data biegu Etapowego Maratonu 80-lecia Armii Krajowej.
 
A do zakończenia cyklu Korony Himalajów pozostały dwa biegi: 20 kwietnia Sziszapangma i 13 maja Kanczendzonga. To na tym ośmiotysięczniku 30 lat temu – 13 maja 1992 roku zaginęła Wanda Rutkiewicz. Rejestracja  na   https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=6772
 
Galeria
 
AK logo

Medal Biegu Stulecia 2022

2022 Bieg Stulecia medal

Narodowy Bieg Stulecia 2022

koszulka2020