PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

HAKUNA MATATA - BIEGIEM DO KENII

hakuna matata 2021Wyniki
Galeria Zdjęć (Wiesław Kamiński)
Galeria Zdjęć (maratończyk.pl) 

Marcin Tomczak z Ciechanowa i Ewa Szyszko z miejscowości Marki zwyciężyli w biegu charytatywnym Hakuna Matata 15 grudnia 2021 roku na 5-kilometrowej trasie przy Centrum Olimpijskim w Warszawie w święto niepodległości Kenii. Dochód imprezy przeznaczono na koszty transportu 100-kilogramowej paczki dla 50 dzieciaków w hrabstwie Kilifi, na północ od Mombasy. W tym to rejonie klub Polskie Himalaje prowadzi od kilku lat akcję wsparcia ubogich dzieci, dla których herbata z mlekiem bądź owsianka jest jedynym posiłkiem w ciągu dnia. Dzieci, których rodziców nie stać jest na zakup ubrań, butów czy przyborów szkolnych.

Wyjątkowe też były nagrody dla wszystkich uczestników - wyrzeźbione w drewnie przez kenijskie rodziny tabliczki Hakuna Matata. Za ich wykonanie otrzymali wynagrodzenie, a zawodnicy unikalną pamiątkę. To także - jak podkreślali - znakomita forma wsparcia potrzebujących, którą warto kontynuować. Zwrócił też na to uwagę Alexis Tala. Pochodzący z Kamerunu zawodnik był honorowym starterem.

"Bijemy się w piersi! - przyznali organizatorzy. - Skupiliśmy się na dzieciach i zapomnieliśmy o niepełnosprawnym (choroba Polio) Juliusie. Każdego dnia jechał od siebie godzinę do naszego hotelu z nadzieją, że otrzyma coś do zjedzenia... Poruszający się o kulach przesympatyczny Kenijczyk wyjawił naszemu wolontariuszowi, że nie może się już doczekać naszego przyjazdu. Jak przyznał, bieda u niego aż piszczy". Ale... O Juliusie nie zapomniały Jolanta Klusek i Dorota Bandurska co widać na https://zrzutka.pl/stkcg2

Do świątecznych paczek, które w styczniu dotrą do dzieciaków, uczestnicy biegu, a także sympatycy klubu Polskie Himalaje dołożyli jeszcze trochę odzieży i butów. "To dla mojej adoptowanej 6-letniej, uroczej dziewczynki" - oznajmiła Beata Domaszewicz, przekazując trzy pary nowiutkich sandałków New Balance dla Jasmine https://zrzutka.pl/6u3ne8 i jej starszej o trzy lata siostry Perpetuy https://zrzutka.pl/f6nseu, których matka od początku pandemii pozostaje bez pracy (była kelnerką), a ojciec zarobi czasami 2-3 dolary dziennie na budowie.

Niektórzy opiekunowie rodzin i darczyńcy spotkają się w styczniu oraz lutym ze swymi podopiecznymi. Do Kenii, dzięki dobrej współpracy klubu z biurem Rainbow, wybiera się bowiem ponad 30 osób na czele z lekkoatletycznym sędzią, komentatorem Eurosportu Januszem Rozumem. A nad Oceanem Indyjskim czeka już kenijski zawodnik i trener George Mutonga Njoroge, mający całkiem przyzwoite rekordy życiowe: 16 min na 5 km, 32 min na 10 km i 2:26 na dystansie maratońskim. Jak zaznaczył, będzie mu bardzo miło ponownie prowadzić zajęcia z polskimi biegaczami.

Czeka również Asia Sznajderska z Gdyni, która do Afryki trafiła przypadkiem. "Po studiach szukałam pracy gdzieś poza Europą. W czasie nauki przejechałam nasz kontynent autostopem wzdłuż i wszerz, chciałam się wyrwać gdzieś dalej. Wysłałam mnóstwo aplikacji i dostałam odpowiedź właśnie z Kenii. Miałam tu spędzić trzy miesiące, a niedawno minęło 15 lat" - wspomniała.

Najbardziej czekają jednak dzieci. Ich radości i wdzięczności za otrzymane dary nie sposób opisać, tego odczucia nie da się odzwierciedlić ani zdjęciami, ani filmem. To trzeba przeżyć i być świadkiem, jak niewiele trzeba nam i dużo tak, żeby szczęśliwym być, drugiemu szczęście dać…

Zgłoszenia osób chętnych na wyjazd do Kenii w styczniu lub lutym w 2023 roku już są przyjmowane: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Kto chciałby wybrać się z dziećmi podajemy terminy ferii zimowych w roku szkolnym 2022/2023:

16–29 stycznia 2023: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
23 stycznia – 5 lutego: podlaskie, warmińsko-mazurskie
30 stycznia – 12 lutego: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
13–26 lutego: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

Orientacyjny koszt 2-tygodniowego pobytu to ok. 6000 zł. W tej cenie:
- przelot samolotem czarterowym Warszawa/Katowice - Mombasa - Warszawa/Katowice
- zakwaterowanie w hotelu *** w pokojach 2-3-osobowych z balkonami
- transfery lotnisko-hotel-lotnisko
- wyżywienie w formie bufetu: śniadania, podwieczorki, kolacje lub śniadania, obiady, podwieczorki
- ubezpieczenie zdrowotne z wyższą opłatą obejmującą również przypadki covid-19
- ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z przyczyn losowych + inne obowiązkowe opłaty
- opieka i stała obecność z grupą przedstawiciela klubu Polskie Himalaje + logistyka wyjazdów fakultatywnych

Wpłaty systemem ratalnym: pierwsza 1800 zł do końca marca, następne w kolejnych miesiącach według uznania; ostatnia do 15 grudnia 2022 roku.

Bieg Hakuna Matata był też biegiem wigilijnym, były życzenia świąteczne, czerwony barszcz i pierogi z kapustą od partnera klubu http://catermark.pl/, którego szef Marek Nowacki w świetnej formie pokonał dystans ok. 5 km. Były też wspomnienia koleżanek i kolegów, którzy bieg życia już zakończyli, także po walce z covidem. Niestety, nie ma innej broni przed tym wirusem jak szczepionki, dlatego też decyzją zarządu klubu Polskie Himalaje i jego szeryfa Leszka Cichego uczestnikami zawodów od nowego roku będą mogły być tylko osoby, które okażą certyfikat covidowy.

Wszystkim darczyńcom, imiennym (patrz https://zrzutka.pl/bs4dxh) i anonimowym zarząd klubu składa najserdeczniejsze podziękowania.

Fotki Wiesława Kamińskiego na https://www.facebook.com/media/set/?set=a.5062073587138147&type=3

Medal Biegu Stulecia 2022

2022 Bieg Stulecia medal

Narodowy Bieg Stulecia 2022

koszulka2020