niepodlegla

KAŻDY MOŻE MIEĆ SWÓJ EVEREST

karakorum
Wyniki

Janusz Kalinowski: A to niespodzianka! Bieg Mount Everest (13.10.2021), zaliczany do cyklu Korony Himalajów i Karakorum na 5-kilometrowej trasie przy Centrum Olimpijskim w Warszawie, wygrał wynikiem 19.29 nastolatek - Aleksander Syguła! "Jak się chce być nowym Kusocińskim albo Patrykiem Dobkiem, to trzeba tak zaczynać. Trzymamy kciuki za rozwój kariery!" - podkreślił weteran Szymon Drabczyk. Dodał, że wprawdzie tym razem zabrakło kilku zawodników, którzy zwykle stają na podium, to mimo wszystko zwycięstwo 12-latka jest dużym wyczynem, a "13" okazała się dla niego szczęśliwa.

Drugie miejsce wśród 52 zawodników zajął Tomasz Kłudkiewicz - 19.34, a trzecie Marek Krupiński - 19.35. Natomiast korespondencyjnie najlepsze czasy uzyskali Krystian Jusiński - 17.45 i lider klasyfikacji generalnej po 12 biegach Wojciech Skory - 18.03.

W rywalizacji w gronie 26 kobiet sensacji nie było. Na podium stanęły: Ewa Szyszko - 21.46, Karolina Sarnowska - 22.44 i Agnieszka Żuraniewska - 22.46, a ponownie na czwartej pozycji uplasowała się mieszkająca na Ukrainie w Zaporożu Olena Babenko - 22.58.

W tym biegu, i nie tylko, mogliśmy się przekonać, co znaczy sportowa rodzina. Ojciec Aleksandra - Mateusz Syguła od zawsze związany był ze sportem.

Syguła1
"Jako uczeń podstawówki trenowałem w klubie Budowlani Częstochowa. W liceum jako junior młodszy zdobyłem tytuł halowego wicemistrza Polski na 600 m w Spale. Na studia wyjechałem do Warszawy i skończyłem prawo. Żona także, tyle że na Uniwersytecie Jagiellońskim; z zawodu jest radcą prawnym.

Od młodości pałaliśmy miłością do gór. Każdy wolny weekend uciekaliśmy w Tatry, a dłuższe urlopy zdarzało się spędzać we włoskich Alpach. Dzieci (Aleksander 12 lat i Kacper 10 lat) z nami pokonywały szybkimi krokami górskie szlaki. Od momentu, kiedy otworzyłem w Warszawie sklep kolarski połączony z kawiarnią ( https://kolarski.eu/) zacząłem uprawiać triathlon. Synowie także zarazili się tym sportem. Jeździmy po Polsce na różne imprezy - ja startuję w triathlonie, a dzieci w zawodach towarzyszących. Największy w tym roku sukces Olka to tytuł mistrza Polski w aquathlonie w kategorii żaków.

Żona (Agnieszka) ukończyła kursy wspinaczkowe oraz asekuracji. Zdobyła już Kilimandżaro (5895 m), Kazbek (5054 m), Gerlach (2655 m) i wybiera się do bazy pod Mount Everestem" - opowiedział Mateusz Syguła."

Na sportowo urodziny obchodziła w dniu zawodów Barbara Kolasa. "Skończyłam 65 lat z numerem startowym 25. Biegam dokładnie od 1 września 2010 roku; wcześniej tylko kibicowałam drużynie Włodka L., wieczorem w Centrum Olimpijskim patrzył na mnie ze zdjęcia na ścianie, on w chwale olimpijczyka - ja z 16 175 km na liczniku biegowym od Nowego Jorku po Wielki Mur Chiński (w poziomie), od Jastarni po La Valetta (w pionie). Biegnę dalej, sprawia mi to przyjemność, więc nie zatrzymam się... chyba, że los zechce inaczej" - powiedziała Barbara.

Mount Everest był ostatnią w tym roku imprezą cyklu Korona Himalajów, ale nie ostatnią w ogóle. Pozostały jeszcze dwie, które można będzie zaliczyć (tytułem odrobienia) do królewskiego cyklu: 10 listopada Bieg Ojców Niepodległości https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=6515 i 15 grudnia Bieg Hakuna Matata (rejestracja na datasport pod koniec października).