PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie

 

niepodlegla

 

OD BAŁTYKU DO TATR

OD BAŁTYKU DO TATR

11 listopada 2018 roku świętować będziemy na różne sposoby 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z takich elementów może być sport, którego wielkim orędownikiem był Józef Piłsudski. Zainteresowania Marszałka wychowaniem fizycznym wynikały z jego filozofii czynu; z dbałości o zdrowie fizyczne oraz moralne dzieci i młodzieży; z troski o dobro, trwałość i obronność państwa.

Potwierdzeniem uznania ważności kultury fizycznej były działania Piłsudskiego w tej dziedzinie: formułowanie postulatów i koncepcji, wydawanie poleceń i wytycznych swoim współpracownikom, patronowanie wielu akcjom i przedsięwzięciom, a przede wszystkim zaś powołanie naczelnych instytucji - Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego, Rady Naukowej Wychowania Fizycznego i przewodniczenie jej obradom oraz utworzenie Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego w Warszawie. W ten sposób Marszałek wyznaczył kulturze fizycznej znaczące miejsce w polityce społecznej państwa polskiego.

Sport, to nie tylko współzawodnictwo, walka o jak najlepszy wynik, najwyższe miejsce. Sport to ruch, który jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, natomiast wszystkie leki razem wzięte nigdy nie zastąpią ruchu – zapewniał ponad czterysta lat temu Wojciech Oczko, nadworny lekarz królów polskich: Zygmunta Augusta, Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy. Sport to zdrowie a jego brak jest przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych, spośród których do najczęstszych zalicza się nadwagę, schorzenia układu pokarmowego, niewydolność układu sercowo-naczyniowego.

Czy potrafisz odpowiedzieć sobie na pytania: Kim jestem? Kim chcę być? Co chcę w życiu osiągnąć? Jak chcę, aby było? Jaki krok zrobię jako pierwszy? Co i kto mi w tym pomoże? Zrób ten pierwszy krok już dziś, a setny - 11 listopada 2018 roku. Dzisiaj, to najlepszy moment, aby zacząć realizować marzenia, aby wytyczyć sobie drogę, na swój Mount Everest. Nie trzeba jechać w Himalaje, aby wejść na najwyższą górę świata. Każdy może mieć swój Everest w swoim miejscu zamieszkania, nauki czy pracy.

"Dla dziecka, młodzieży takim Everestem może być najwyższe wzniesienie w Warszawie czy Krakowie, na Pomorzu czy Mazurach, dla innych przebiegnięcie kilometra czy przejechanie rowerem 10 km. Ważne, aby każdy miał jakiś cel i do niego zmierzał" - powiedział były siatkarz, trzykrotny mistrz Polski (1990, 1993, 1994) Andrzej Szewiński, syn wielce utytułowanej lekkoatletki Ireny.

Krzysztof Wielicki, piąty człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum podkreślił, że urodził się w wiosce Szklarka Przygodzicka koło Ostrzeszowa w województwie wielkopolskim, gdzie nie ma ośmiotysięczników, co wcale nie przeszkodziło mu, aby do nich dotrzeć: "Od czegoś trzeba jednak zacząć wspinaczkę na swój szczyt marzeń, pragnień. Niech to będzie na początek małe wzniesienie, potem trochę wyższa górka, i tak starajmy się powoli wspinać coraz wyżej i wyżej. Nie zrażajmy się niepowodzeniami. Ja także wielokrotnie bezskutecznie próbowałem wejść na jakiś szczyt. Dopiero za czwartym razem osiągnąłem Lhotse (8516 m), a za piątym K2 (8611 m). I jest jeszcze tyle innych ścian do zdobycia".

W listopadzie 2015 roku, przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ogólnopolski Festiwal Biegowy Gimnazjów im. Józefa Piłsudskiego zainaugurował w Warszawie trzyletni program "Moja droga do 100-lecia niepodległości od Bałtyku do Tatr". Mamy nadzieję, że każdy wytyczy sobie swoją drogę, a wszyscy spotkamy się na "szczycie Everestu" 11 listopada 2018 roku o godz. 11:11, kiedy to nastąpi start do 100 biegów w 100 miastach.

 

Medal Biegu Stulecia 2020

medal 2020

Narodowy Bieg Stulecia 2020

koszulka2020