PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

BIEGI PO KORONĘ i nie tylko...

Dhaulagiri 2
"Człowiek, żeby żyć i działać musi mieć energię życia, przez którą wierzy się w siebie na przekór złemu losowi, klęskom, poniżeniu, niewoli, odwagę ryzykownego czynu, wiarę w swoją moc i wartość” – twierdził Henryk Sienkiewicz. Koronawirus na lata zmieni sposób, w jaki pracujemy, robimy zakupy, podróżujemy, odpoczywamy czy też trenujemy i startujemy w zawodach. Ale… Nie może pozbawić nas przyjemności w pokonywaniu kilometrów biegiem bądź marszem, jak również koleżeńskiej rywalizacji, dającej wiele satysfakcji i działającej jak narkotyk.

Według prognoz różnych lekarzy i ekspertów, polskich oraz zagranicznych, powrót do jako takiej „normalności” może nastąpić dopiero w 2023 roku. Czy mamy czekać? „Absolutnie NIE! Każdy z nas potrzebuje aktywności fizycznej, jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych. Zachęcam do niej jak najbardziej” – podkreśla kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Wydziału Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Wąsik.

 

ZMIENIONA FORMUŁA
Wracamy zatem w maju na trasę przy Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie, po... Koronę Himalajów. Z wiadomych względów formuła biegania musi być zmieniona i dostosowana do aktualnych przepisów, a przede wszystkim do zdrowego rozsądku. Ponieważ rząd wprowadził zakaz organizacji zawodów (te, z jednoczesnym udziałem do 50 osób, planowane są w czwartym etapie przywracania aktywności sportowej), a w drugim etapie umożliwił trenowanie, to pokonywanie dystansu 5 km potraktujmy jako trening. Jak w tej sytuacji ma wyglądać logistyka?
 
Na trasę będzie mogło wyruszyć jednorazowo nie więcej jak 10 osób i to ze zróżnicowanym poziomem. Chodzi o to, aby nie biec obok siebie, tylko się rozciągnąć. Dlatego trzeba podać w zgłoszeniu swój średni czas pokonywania 5 km oraz odpowiedzieć na pytania w formie wywiadu medycznego.
 
Planowane godziny rozpoczęcia treningów biegowych 13 i 18 maja: 19:00 – 19:15 – 19:30 – 19:45 – 20:00. Zgłoszenia prosimy przesyłać odpowiednio do 10 i 15 maja. W przypadku większej liczby chętnych wprowadzimy jeszcze dodatkowe godziny.
 
REJESTRACJA
Rejestrujemy się poprzez wysłanie maila na
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (wraz z numerem telefonu) na konkretną godzinę z podaniem prognozowanego czasu. W przypadku, gdyby był już nadmiar zapisanych osób o podobnym czasie, wówczas uzgadniamy inną porę wyruszenia na trasę. Przychodzimy nie później, aniżeli 30 minut przed biegiem i załatwiamy formalności w pobliskim klubie jeździeckim Agmaja, bowiem Centrum Olimpijskie - jak na razie - nie jest dostępne dla osób z nim nie związanych.

Zanim jednak tam pójdziemy, udajemy się do karetki, gdzie lekarz dokona pomiaru temperatury oraz zapozna się z odpowiedziami udzielonymi przez daną osobę. Po pozytywnej decyzji lekarza możemy się przebrać w strój sportowy (z zachowaniem właściwej odległości) i pozostawić rzeczy w klubie jeździeckim, albo w swoim samochodzie.

ZASŁANIANIE TWARZY
Przypominamy, że każdy musi mieć zasłonięty nos i usta (można wykorzystać np. chusty wielofunkcyjne, tzw. buffy). Natomiast podczas wysiłku lekarze nie zalecają zasłaniania twarzy. Kardiolodzy podkreślają negatywne skutki zdrowotne jakie może przynieść bieganie w maseczce ochronnej.

 „Utrudnione oddychanie wymusza bowiem przyspieszoną pracę serca i powoduje do pewnego stopnia niedotlenienie organizmu. Nawet u bardzo wysportowanych osób może dojść do tachykardii (wysokiego tętna), bólu głowy i uczucia duszności” - przestrzega specjalista kardiolog prof. dr hab. n. med. Miłosz Jaguszewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

 Na rozgrzewkę każdy udaje się w inny teren, poza trasę biegu. Na trasie staramy się przestrzegać przepis zachowania odpowiednich odległości między uczestnikami i stosujemy zasadę ruchu prawostronnego. Po zakończeniu biegu trener-sędzia potwierdza „złapany” czas i dana osoba oddala się. Na ewentualne roztruchtanie udajemy się w odludne miejsca. Wręczanie upominków dla najlepszych „trójek” zostaje przeniesione na kolejne spotkania. Natomiast certyfikaty/dyplomy oraz zamówione wcześniej medale i statuetki z wizerunkiem Dhaulagiri, można będzie odbierać przed lub po biegu.
 
ZAMÓWIENIA
Ponieważ liczba zamówionych koszulek z emblematem Korony Himalajów i Karakorum nie osiągnęła poziomu opłacalności ich wykonania, wydłużony został termin przyjmowania zgłoszeń do końca maja (do limitu brakuje 25 sztuk). W „zastępstwie” są dwie wersje koszulek Polskie Himalaje z serii Kukuczka 3 i Kukuczka 6 w specjalnej cenie dla uczestników cyklu 35 zł - wizualizacja na stronie internetowej w zakładce GADŻETY
http://polskiehimalaje.pl/index.php/koszulki/
 
OPŁATY
Do czasu, gdy nastąpi powrót do większej normalności i udział w zawodach oparty zostanie o dotychczasowe zasady, zgłoszenia prosimy przesyłać mailowo (
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Opłata uczestnictwa będzie pobierana na miejscu z uwzględnieniem tych, które dokonano wcześniej poprzez portal datasport.pl  Na tradycyjne posiłki z grilla musimy poczekać, ale jakieś dobre i „bezpieczne przekąski” pozostaną.
 
Ponieważ sytuacja związana z pandemią jest dynamiczna, na razie przedkładamy plan na dwa spotkania treningowe:
 
13 maja – „cztery postacie w jednym” tak to można generalnie określić. Wynik uzyskany na 5-kilometrowej trasie zostanie zaliczony do Korony Himalajów (jako Dhaulagiri z 22 kwietnia - Biała Góra na zdjęciu poniżej).
 
Poza tym upamiętnimy w tym dniu: wybitną himalaistkę Wandę Rutkiewicz (zaginęła na Kanczendzondze właśnie 13 maja 1992 roku), gen. Władysława Andersa w 50. rocznicę śmierci (zmarł 12 maja 1970 roku), Jana „Ułana” Niedźwieckiego (legendarny maratończyk odszedł 14 maja 2019 roku) oraz jednego z prekursorów biegania i organizacji zawodów w Lesie Kabackim i na Ursynowie Stanisława Drapiewskiego, który niedawno nagle i niespodziewanie opuścił nasze grono na zawsze.

18 maja – w tym dniu przypada 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły, wielkiego miłośnika gór i sportu. Ponieważ niebawem po rozpoczęciu rejestracji na charytatywny bieg papieski weszły obostrzenia związane z epidemią, zapisy zostały zawieszone. Wznawiamy je w tej samej formule co na dzień 13 maja.

Przypominamy, że baza naszych zawodów – Centrum Olimpijskie nosi imię św. Jana Pawła II, który 40 lat temu powiedział: „Bóg szczególnie upodobał sobie ubogich. W ich twarzach odbija się Chrystus”. Stąd też inicjatywa biegu charytatywnego, którego wynik może być zaliczony do cyklu Korona Himalajów.
 
BIEGAJ i POMAGAJ
„Przekażmy” zaplanowaną wcześniej w ramach opłaty startowej kremówkę z Wadowic dla dzieci z trzech rodzin w Kenii, którymi od stycznia opiekuje się klub Polskie Himalaje. Kraju, który w sporcie zasłynął setkami wysokiej klasy biegaczami. Kraju, do którego też chętnie udajemy się na obozy rekreacyjno-treningowe (najbliższy wyjazd mamy w styczniu). Wiadomo, że wszystkim potrzebującym nie zdoła się pomóc, ale każda złotówka to jedna miska ryżu-kaszy, która często stanowi całodniowy posiłek dla rodziny. Więcej można przeczytać na stronie polskiehimalaje.pl w zakładce O NAS – podróżuj i pomagaj.
 
Ponadto na wniosek kilku uczestników cyklu występujemy z inicjatywą adopcji materialnej na odległość jednego dziecka z tych rodzin. Polega ona na przejęciu na siebie kosztów utrzymania i edukacji. Miesięczny koszt, obejmujący zakup wyżywienia na minimalnym poziomie, podstawowych ubrań i środków higieny oraz wydatki związane z edukacją to ok. 250 złotych, czyli ok. 6 000 szylingów kenijskich (w zależności od kursu walut).

Proponujemy dwa warianty zrzutki – po 25 zł dla 10 osób lub po 10 zł dla 25 osób każdego miesiąca do końca tego roku, z możliwością przedłużenia na rok 2021. Prosimy zatem o deklarację wyboru kwoty – 25 lub 10 zł. Osoby, które się zadeklarują, będą otrzymywać na bieżąco aktualne informacje dotyczące dziecka, zdjęcia, filmiki. Istnieje również możliwość spotkania się z adoptowanym dzieckiem, np. podczas pobytu w Kenii (organizujemy wyjazdy w terminach zimowych).

W przypadku wątpliwości-pytań prosimy dzwonić na 730 777 045.
 
WYWIAD MEDYCZNY
Zgodnie z rekomendacją GIS w trosce o bezpieczeństwo prosimy o odpowiedzi na poniższe pytania:
Czy w ciągu 2 tygodni przebywał Pan/Pani/dziecko/podopieczny za granicą? TAK/NIE
Czy ktoś z Państwa domowników w ciągu ostatnich 2 tygodni przebywał za granicą? TAK/NIE
Czy Pan/Pani/dziecko/podopieczny lub ktoś z Państwa domowników jest obecnie objęty nadzorem epidemiologicznym (kwarantanna)? TAK/NIE
Czy obecnie występują u Pana/Pani/dziecka/podopiecznego objawy infekcji? (gorączka, kaszel, katar, wysypka, bóle mięśni, bóle gardła, inne nietypowe)? TAK/NIE
Czy obecnie lub w ostatnich dwóch tygodniach występują, występowały w/w objawy u kogoś z domowników ? TAK/NIE
 

Medal Biegu Stulecia 2021

BIEG STULECIA2021

Narodowy Bieg Stulecia 2020

koszulka2020