PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

W 2020 ROKU DOMINOWAĆ BĘDĄ … OŚMIOTYSIĘCZNIKI

koronaKończy się rok 2019, na horyzoncie 2020. Jakie przedsięwzięcia oraz imprezy planuje Klub Sportowy Polskie Himalaje na trasie przy Centrum Olimpijskim? Dominować będą... ośmiotysięczniki. W lutym - Everest Warszawski, od kwietnia do października - Korona Himalajów i Karakorum, w sierpniu – 100-lecie Bitwy Warszawskiej, a w listopadzie – Bieg Ojców Niepodległości. Do tego dochodzi jeszcze w maju Bieg na Monte Cassino.

Na pierwsze zawody w nowym roku - 8848 Everest Warszawski 15 lutego zapraszają Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki. Sobotni bieg (może też być nordic walking) jest jedyną imprezą sportową w stolicy w programie obchodów 40. rocznicy pierwszego zdobycia Góry Gór zimą. Pora startu – 10:40 nie jest przypadkowa. To właśnie o godzinie 10:40 czasu polskiego Cichy i Wielicki stanęli na szczycie Everestu, na wysokości 8848 m. Podobne biegi odbędą się w Szczecinie – 9 lutego oraz Karpaczu – 23 lutego i być może jeszcze w Kielcach 29 lutego, ale w tym mieście wszystko się ślimaczy od dwóch miesięcy. Rejestracja i regulaminy – na portalu datasport.pl a program ogólnopolskich obchodów rocznicy jest na stronie polskiehimalaje.pl

Natomiast 22 kwietnia wystartuje bieg po Koronę Himalajów i Karakorum, który zakończy się w maju 2022 roku. W sumie będzie 14 imprez, tyle, ile jest ośmiotysięczników. W roku 2020 zaplanowano siedem - wszystkie w środy o 20:00 na pięciokilometrowej trasie przy Centrum Olimpijskim: 22 kwietnia – Dhaulagiri, 27 maja – Lhotse, 17 czerwca – K2, 8 lipca – Nanga Parbat, 29 lipca – Gaszerbrum II, 23 września – Manaslu i 14 października – Makalu. Kolejność poszczególnych biegów nie jest przypadkowa – została dopasowana do terminów ważniejszych wydarzeń związanych z daną górą.

Zawody mają upamiętniać największe osiągnięcia polskich wspinaczy oraz tych, którzy na zawsze zostali na 14 ośmiotysięcznikach w Himalajach i Karakorum. Cykl zakończy się w maju 2022 roku w 30. rocznicę śmierci Wandy Rutkiewicz. Aby umożliwić wszystkim chętnym zaliczenie całego cyklu utrzymano dotychczasową zasadę odrabiania zawodów, które się opuściło.

W roku 2020 będą trzy takie sposobności przy okazji innych imprez, a mianowicie: 13 maja – Majowy Tryptyk (w hołdzie dla Wandy Rutkiewicz, gen. Władysława Andersa i Jana Niedźwieckiego „Ułana”), 16 sierpnia (Bieg 100-lecia Bitwy Warszawskiej) i 10 listopada (Bieg Ojców Niepodległości). Podobne okazje będą w 2021 roku. Gdyby się okazało, że i to nie wystarczy, zorganizowany zostanie specjalny „bieg dla odrabiaczy” w 2022 roku, aby umożliwić skompletowanie Korony Himalajów (14 biegów – 70 km).

Rejestracja na zawody cyklu odbywa się poprzez portal datasport.pl – natomiast na imprezy 13 maja i 10 listopada rozpocznie się pod koniec stycznia, a na 16 sierpnia z końcem marca.

Podobnie jak w latach 2018-2019 Klub Sportowy Polskie Himalaje „obsłuży” w 2020 roku kilkadziesiąt miejscowości w ramach Narodowego Biegu Stulecia od Bałtyku do Tatr. Dla wszystkich uczestników biorących udział w biegach niepodległości przygotowane zostaną jednakowe koszulki i medale, aby można było skompletować „pakiet stulecia” (obchody potrwają bowiem do 2022 roku). Uwaga do miast - zgłoszenia są już przyjmowane drogą mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tradycyjnie w połowie maja klub angażuje się w rocznicowe obchody bitwy o Monte Cassino. W roku 2020 dojdą jeszcze trzy inne rocznice – 50 lat od śmierci gen. Władysława Andersa, 15 lat od odejścia św. Jana Pawła II i 100 lat, kiedy się urodził. Stąd też w planie ujęto wizytę w Watykanie. Natomiast bieg na 10-kilometrowej trasie z Cassino do Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino odbędzie się w niedzielę rano 17 maja, a dzień wcześniej wieczorem – uroczystości państwowe.

Wisienką na torcie będzie z pewnością wyjazd do Limy na maraton bądź półmaraton w maju 2021 roku na 200-lecie niepodległości Peru. Lista osób chętnych jest już prawie zamknięta. Wolnych miejsc w promocyjnych cenach pozostało niewiele. Bilety lotnicze będą kupowane z rocznym wyprzedzeniem. Więcej informacji o wszystkich wyjazdach i wyprawach w najbliższych latach na stronie polskiehimalaje.pl

Medal Biegu Stulecia 2021

BIEG STULECIA2021

Narodowy Bieg Stulecia 2020

koszulka2020