PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

BIEGIEM NA 100-LECIE POLSKIEGO KOMITETU OLIMPIJSKIEGO

DSCN5029Robert Michalski - 19.08 i Paulina Taraszewska - 24.34 (oboje z Warszawy) uzyskali najlepsze czasy w gronie stu zawodników i zawodniczek na pięciokilometrowej trasie przy Centrum Olimpijskim w stolicy w Biegu 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Sekretarz generalny PKOl Adam Krzesiński podkreślił, że były to wyjątkowe zawody. „Łączyły promowanie zdrowego stylu życia z obchodami setnej rocznicy zawiązania się Polskiego Komitetu Olimpijskiego”.

Zofia Klepacka przyznała, że to również i dla niej ten dzień jest wyjątkowy. „Dziś rozpoczynam studia w Wyższej Szkole Edukacji w Sporcie i wspominam październik 2018 roku, kiedy to wraz z Robertem Celińskim i Markiem Plawgo doszliśmy do bazy pod Everestem na wysokość 5400 m, czego nie udało się... Leszkowi Cichemu. To było wyczerpujące jak dla mnie podejście, ale wrażenia i wspomnienia pozostaną na zawsze. Chciałabym jeszcze wrócić w przepiękne Himalaje, ale póki co walczę o prawo startu w olimpijskich regatach Tokio 2020” - powiedziała medalistka igrzysk Londyn 2012, mistrzostw świata i Europy w żeglarskiej klasie deskowej RS:X.

W sumie odbyło się w sobotę pięć biegów odnoszących się do pięciu kółek olimpijskich, a nazwy do ich kolorów.

Zielony – dla dzieci. To kolor nadziei. Według św. Jana Pawła II, którego imię nosi Centrum Olimpijskie, młodzież jest światłem i nadzieją ludzkości.

Żółty - bieg pod Everest i Lhotse w rocznicę zdobycia najwyższego szczytu Ziemi przez Wandę Rutkiewicz i wyboru Karola Wojtyły na papieża oraz 30. rocznicy śmierci Jerzego Kukuczki, który został uhonorowany Srebrnym Medalem Orderu Olimpijskiego - najwyższym odznaczeniem MKOl.

Czerwony – kobieca piątka z księciem Stefanem Lubomirskim, dla upamiętnienia pierwszego prezesa PKOl.

Czarny – męska piątka w hołdzie Piotrowi Nurowskiemu, który zginął w katastrofie smoleńskiej, a w latach 2005-2010 pełnił funkcję prezesa PKOl.

Niebieski – piątka super-weteranów dla osób, którzy przekroczyli już „połowę setki” czyli 50 lat. Najstarszymi uczestnikami byli 71-letnia Ewa Katarzyna Kasierska z Poznania i o 10 lat starszy Zbigniew Duszyński z Warszawy.

Polski Komitet Olimpijski został utworzony 12 października 1919 roku podczas zjazdu założycielskiego, zorganizowanego w salce konferencyjnej Hotelu Francuskiego w Krakowie przez działaczy turystycznych, lekkoatletycznych oraz narciarskich. Prezesem został wybrany książę Stefan Lubomirski, a protektorat objął Naczelnik Państwa Józef Piłsudski.

{gallery}gadzety/100pkol{/gallery}

Medal Biegu Stulecia 2021

BIEG STULECIA2021

Narodowy Bieg Stulecia 2020

koszulka2020