PATRONI MEDIALNI

 • Maratończyk
 • maratony polskie

 

niepodlegla

 

Z LESZKIEM CICHYM NA ISLANDIĘ

Z LESZKIEM CICHYM NA ISLANDIĘ

island

Islandia - fascynujący kraj, w którym można zobaczyć wulkany, dymiące gejzery, lodowce, największe wodospady Europy, wykąpać się w gorącej rzece, podziwiać wieloryby i maskonury, a wszystko to w otoczeniu wspaniałej surowej przyrody. W średniowieczu nazywana była końcem świata.


Leszek CICHY: Nie znam bardziej fascynującego kraju niż I S L A N D I A. Wybitny alpinista i podróżnik poprowadzi w 2017 roku (być może jeszcze na wiosnę 2018) trzy wyprawy dla osób posiadających paszporty projektu Polskie Himalaje lub Bieg Stulecia, jak również dla ich znajomych.


Tygodniowy bądź dwutygodniowy wyjazd ma charakter samochodowo-trekkingowy. W planie do zobaczenia wszystko co najciekawsze na Islandii, m.in. lodowce, fantastyczne wodospady, zjawiska geotermalne, dymiące fumarole, gejzery, wąwozy dzielące płyty amerykańską i europejską, przepiękne klify nadmorskie z tysiącami gniazdujących ptaków morskich z maskonurami na czele. Codzienne krótsze lub dłuższe trekkingi dostosowane do chęci, pogody i oczekiwań. W ofercie tygodniowej - noclegi we wspaniale wyposażonych drewnianych domkach z łazienkami i kuchnią, natomiast w dwutygodniowej – pod namiotami.


PROGRAM  WYPRAW  W  TERMINACH 30.04-8.05 i 7-14.10.2017

Dzień 1. Wylot z Warszawy, po 4 godzinach przylot do Keflavik Airport. Odebranie samochodów. Krótki przejazd do hotelu w Keflavik na nocleg.

Dzień 2. Po śniadaniu hotelowym (w cenie noclegu) jedziemy na zwiedzanie półwyspu Reykjenes.  W planie: słynny most Europa–Ameryka nad rowem tektonicznym, dwa ciekawe pola geotermalne Reykjanesta i Krisavuk z gorącymi, bulgoczącymi fumarolami, nadbrzeżny, czarny wulkaniczny klif z kolonią ptaków. Wstępujemy obejrzeć Błękitną Lagunę, trzyhektarowe geotermalne spa na wolnym powietrzu. Oglądamy czarne, najgłębsze, powulkaniczne jezioro islandzkie – Kleifarvatn i na koniec wchodzimy do jaskini lawowej Raufrnshellir (konieczne dobre, silne światło – latarki i czołówki). Po zrobieniu zakupów w sklepie Bonus w Hveragerdi jedziemy ok. 1,5 godz. do Uthlid Cottage. To będzie nasze miejsce na kolejne pięć noclegów w domkach apartamentowych - kuchnie wraz z pełnym wyposażeniem do dyspozycji, w ośmioosobowym - ogromne jacuzzi z wodą geotermalną.

Dzień 3. Przejazd starą drogą wzdłuż pasma wulkanów do Wąwozu Pingvellir. Wąwóz to efekt rozsuwania się płyt tektonicznych – amerykańskiej i europejskiej. Miejsce pierwszego na świecie Parlamentu (od 930 roku do końca XVIII wieku). Potem przejazd wokół jeziora Pingvallavatn do pola i elektrowni geotermalnej Nesjavellir. Następny cel to Reykjavik – zwiedzanie najciekawszych miejsc – katedra, stare drewniane domy, nowoczesne centrum i port. W porcie możliwość zjedzenia grillowanej polędwicy z wieloryba oraz islandzkie knajpki z muzyką na żywo. Wieczorny powrót do Uthlid.

Dzień 4. Wypad do doliny rzeki Pjorsy. Oglądamy  Pjodveldisbear - replikę wioski wikingów z X wieku i zachowane ruiny oryginału – farmę Stong. Przejazd trudną terenową drogą do bazaltowego, wspaniałego, prawie 200-metrowego potężnego wodospadu Haifoss. Jeżeli warunki drogowe pozwolą dojedziemy do naturalnego basenu geotermalnego Fossalda. Po południu wypad na dwie okładkowe atrakcje–Geysir i wodospad Gullfoss. Wraz z Wąwozem Pingvellir to tak zwany Islandzki Złoty Trójkąt.

Dzień 5. Jedziemy do fiordu Hvalfjordur, skąd 1,5-godzinny trekking do leżącego w głębokim kanionie, najwyższego islandzkiego wodospadu – 194-metrowy Glymurfoss. Potem przejazd do doliny rzeki Hvita z dwoma ciekawymi wodospadami – Hraunfoss i Barnafoss. Jeżeli warunki drogowe i pogoda pozwolą, to wracamy przez Interior fascynującą drogą Kaldidalur u podnóża lodowców Langjokull i Ok.

Dzień 6. Całodzienny przejazd terenowymi drogami, połączony z trekkingiem po polu lawowym Lambahraun z górującym nad nim szczytem Hlodufell (1186 m). Fascynująca sceneria terenów wulkanicznych z kraterami, polami lawowymi i czarnym pyłem. Na koniec kaniony z super widokowymi wodospadami kaskadowymi. W drodze powrotnej nocny widok na wybuchający Geysir.

Dzień 7-8. Dwudniowy wypad na południowe wybrzeże wyspy. Do pokonania ponad 400 km drogi do Lodowcowej Laguny (Jokulsarion) - jednego z symbolu Islandii. Dla chętnych wyprawa amfibią do czoła cielącego się lodowca (cena ok. 40 euro). W drodze powrotnej oglądamy m.in. największy islandzki lodowiec Vatnajokull (11 proc. powierzchni całego kraju), centrum turystyczne – Skaftafell (film z wybuchu wulkanu Grimsvotn na lodowcu w roku 1996), wspaniałe nadbrzeżne klify i fascynujące czarne bazaltowe plaże w okolicach Vik, najwspanialsze wodospady Skogar i Seljalandsfoss (można wejść za jego kurtynę). Podjeżdżamy do Godalandu u podnóży wulkanu Eyjafjallajokull (ten co wybuchł w roku 2010). To tylko niektóre z atrakcji dwudniowego wypadu.

Po śniadaniu jedziemy w kierunku lotniska. Po drodze wszystkie ciekawe, a nie oglądane wcześniej miejsca. Na zakończenie dnia fakultatywny lunch w portowej knajpce w Grindaviku (wspaniała zupa z homarów, kanapki z łososia lub wędzonej baraniny). Oddanie samochodów, transfer na lotnisko.

Uwaga! Kolejność realizacji dni programu może ulec zmianie. Będziemy dopasowywać wszystko do aktualnej i prognozowanej pogody.

Koszt: 550-600 euro z dodatkowym ubezpieczeniem (płatność w dwóch ratach) + bilet lotniczy.

W cenie:

 • zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych w hotelu w Keflaviku ze śniadaniem;
 • pięć noclegów w domkach apartamentowych w Uthlid (kuchnie z pełnym wyposażeniem), w największym ośmioosobowym apartamencie jacuzzi z wodą geotermalną;
 • jeden nocleg w czteroosobowych domkach campingowych w okolicach lodowca Vatnajokull;
 • pojazdy terenowe SUV 4x4 Renault Kadjar na cały okres pobytu. Po cztery osoby w samochodzie. Są one ubezpieczone z udziałem własnym do 2960 euro. Zmniejszenie udziału do 600 euro kosztuje 13 euro za dobę od pojazdu, czyli 25 euro od osoby na cały pobyt, co zostało wliczone w cenę;
  -  paliwo na całą trasę (2200 – 2300 km);
  - opłaty drogowe i za wejścia do zwiedzanych obiektów, parków narodowych oraz na baseny z wyjątkiem Błękitnej Laguny w Grindavik;
 • opieka pilota i przewodnika podczas całego pobytu.

Wyżywienie oraz  inne fakultatywne atrakcje płatne we własnym zakresie.

PROGRAM  LETNIEJ WYPRAWY  (29 lipca – 12 sierpnia 2017)

W planie są głównie trasy w Interiorze. Pozwoli to na zobaczenie wszystkiego co najciekawsze na Islandii, a te atrakcje dostępne są TYLKO w środku lata, ponadto wspaniałe lodowce, fantastyczne wodospady, zjawiska geotermalne, dymiące fumarole, gejzery, wąwozy dzielące płyty amerykańską i europejską, klify nadmorskie z tysiącami gniazdujących ptaków morskich z maskonurami na czele. Do tego kąpiele w geotermalnych basenach i chodzenie po gorących polach lawy. Codzienne krótsze lub dłuższe trekkingi dostosowane do chęci, pogody i oczekiwań.

Noclegi na kempingach w namiotach dostarczonych przez Leszka Cichego. Wyżywienie we własnym zakresie. Podróż samochodami terenowymi, np. Toyota Landcruizer 4x4. Wynajęcie tej klasy aut umożliwi przejazd najtrudniejszymi drogami.

Koszt: 1250-1300 euro z dodatkowym ubezpieczeniem (płatność w dwóch ratach) + bilet lotniczy.

W cenie:

 • noclegi na kampingach w namiotach;
 • wynajęcie samochodów terenowych na okres 14 dni;
 • opłaty drogowe;
 • paliwo (10 l/100 km x 1,6-1,8 euro za litr) na całą trasę, do przejechania ok. 3200 km;
 • opłaty za baseny termalne (z wyjątkiem spa);
 • wejścia do skansenów i zwiedzanych obiektów;
 • opieka pilota i przewodnika podczas całego pobytu.


UWAGA ! Stan wolnych miejsc na koniec stycznia: 30 kwietnia - 8 maja jedno miejsce dla kobiety, 29 lipca - 12 sierpnia cztery miejsca, 7-14 października dwa.


Przyjmujemy wstępne zgłoszenia na wiosnę 2018 roku. Prosimy je kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

A jak było jesienią 2016 roku można zobaczyć TU