PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

PARTNERZY

  • MSIT
  • MEDICOR
  • RKA
  • mjp
  • image

MEDALE IMPREZ

m1

 

niepodlegla

 

W HOŁDZIE TYM, CO ZGINĘLI W WALKACH O MONTE CASSINO

cassino2354Bitwa o Monte Cassino (zwana także bitwą o Rzym) w rzeczywistości była czterema starciami stoczonymi przez wojska alianckie z Niemcami. W czasie walk zginęło 923 polskich żołnierzy, blisko 3000 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. W 1945 roku na szczycie góry otwarto polski cmentarz wojenny z liczbą 1072 mogił. W 1970 roku - zgodnie z życzeniem - pochowany tam został również gen. Władysław Anders.

Na miejscu wiecznego spoczynku zdobywców Monte Cassino wyryto napis: "Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie". Po udanych lądowaniach aliantów w Kalabrii, Tarencie i Salerno na początku września 1943 roku, i po kapitulacji Włoch w tym samym miesiącu, siły niemieckie zaczęły się powoli wycofywać na północ przygotowując jednocześnie tzw. Linię Gustawa – silnie ufortyfikowany i trudny do zdobycia pas umocnień obronnych przebiegający w najwęższym miejscu Półwyspu Apenińskiego. Przez wieki obrona Włoch przed najeźdźcami z południa koncentrowała się właśnie w wąskim przejściu pomiędzy pasami gór pod Monte Cassino. Tu stoczono jedną z najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej.

15 maja 1944 roku 256 nadlatujących falami alianckich bombowców (B-17, B-25 i B-26) zrzuciło na Monte Cassino 576 ton bomb, zamieniając zabytkowy klasztor (zbudowany w roku 529) w stos gruzów. Nie zostały zniszczone grube mury przyziemia i liczne pomieszczenia poniżej poziomu gruntu, które po bombardowaniu stały się silnymi punktami niemieckiej obrony.

Kolejno wzgórze próbowały zdobyć doświadczone oddziały Brytyjczyków, Hindusów i Nowozelandczyków. Po nieudanych akcjach alianckich brygad i dywizji główną siłę atakującą czwartego natarcia (operacja „Honker”, 11–19 maja) miał stanowić 2 Korpus Polski gen. Władysława Andersa. Mimo silnego ognia zaporowego artylerii niemieckiej, ostrzału z broni strzeleckiej i maszynowej z doskonale zamaskowanych bunkrów, pomimo ponoszonych strat i wycieńczenia Polakom udawało się zajmować kolejne pozycje. W nocy z 17 na 18 maja 1944 roku Niemcy opuścili klasztor, obawiając się okrążenia. Rankiem nad Monte Cassino powiewała już polska flaga.
W 75. rocznicę krwawej bitwy, 19 maja z centrum miasta Cassino na szczyt góry, trasą długości 10 km pobiegnie kilkuset zawodników, w tym kilkudziesięciu z Polski. Wszyscy w specjalnie na tę okazję uszytych koszulkach z motywem czerwonych maków według projektu jednej z uczestniczek - Jolanty Klusek.

W przygotowanie wyjazdu do Włoch zaangażowały się w tym roku trzy kluby - Nowotomyski Klub Biegacza CHYŻY, Królewski Klub Biegacza z siedzibą w Warszawie i Klub Sportowy Polskie Himalaje mający swą siedzibę w Krakowie.

Cassino numer

lista startowa

 

Medal Biegu Stulecia 2019

medal 2019

Narodowy Bieg Stulecia 2019

narodowy bieg

Etapowy Maraton Pokoju

emp

koszulkaMP

REKLAMA

Zdrofit

 

GŁÓWNI PARTNERZY

MSiT nowe   pko 300x300           

AMBASADORZY PROJEKTU