PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

W HOŁDZIE TYM, CO ZGINĘLI W WALKACH O MONTE CASSINO

cassino2354Bitwa o Monte Cassino (zwana także bitwą o Rzym) w rzeczywistości była czterema starciami stoczonymi przez wojska alianckie z Niemcami. W czasie walk zginęło 923 polskich żołnierzy, blisko 3000 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. W 1945 roku na szczycie góry otwarto polski cmentarz wojenny z liczbą 1072 mogił. W 1970 roku - zgodnie z życzeniem - pochowany tam został również gen. Władysław Anders.

Na miejscu wiecznego spoczynku zdobywców Monte Cassino wyryto napis: "Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie". Po udanych lądowaniach aliantów w Kalabrii, Tarencie i Salerno na początku września 1943 roku, i po kapitulacji Włoch w tym samym miesiącu, siły niemieckie zaczęły się powoli wycofywać na północ przygotowując jednocześnie tzw. Linię Gustawa – silnie ufortyfikowany i trudny do zdobycia pas umocnień obronnych przebiegający w najwęższym miejscu Półwyspu Apenińskiego. Przez wieki obrona Włoch przed najeźdźcami z południa koncentrowała się właśnie w wąskim przejściu pomiędzy pasami gór pod Monte Cassino. Tu stoczono jedną z najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej.

15 maja 1944 roku 256 nadlatujących falami alianckich bombowców (B-17, B-25 i B-26) zrzuciło na Monte Cassino 576 ton bomb, zamieniając zabytkowy klasztor (zbudowany w roku 529) w stos gruzów. Nie zostały zniszczone grube mury przyziemia i liczne pomieszczenia poniżej poziomu gruntu, które po bombardowaniu stały się silnymi punktami niemieckiej obrony.

Kolejno wzgórze próbowały zdobyć doświadczone oddziały Brytyjczyków, Hindusów i Nowozelandczyków. Po nieudanych akcjach alianckich brygad i dywizji główną siłę atakującą czwartego natarcia (operacja „Honker”, 11–19 maja) miał stanowić 2 Korpus Polski gen. Władysława Andersa. Mimo silnego ognia zaporowego artylerii niemieckiej, ostrzału z broni strzeleckiej i maszynowej z doskonale zamaskowanych bunkrów, pomimo ponoszonych strat i wycieńczenia Polakom udawało się zajmować kolejne pozycje. W nocy z 17 na 18 maja 1944 roku Niemcy opuścili klasztor, obawiając się okrążenia. Rankiem nad Monte Cassino powiewała już polska flaga.
W 75. rocznicę krwawej bitwy, 19 maja z centrum miasta Cassino na szczyt góry, trasą długości 10 km pobiegnie kilkuset zawodników, w tym kilkudziesięciu z Polski. Wszyscy w specjalnie na tę okazję uszytych koszulkach z motywem czerwonych maków według projektu jednej z uczestniczek - Jolanty Klusek.

W przygotowanie wyjazdu do Włoch zaangażowały się w tym roku trzy kluby - Nowotomyski Klub Biegacza CHYŻY, Królewski Klub Biegacza z siedzibą w Warszawie i Klub Sportowy Polskie Himalaje mający swą siedzibę w Krakowie.

Cassino numer

lista startowa

 

Medal Biegu Stulecia 2021

BIEG STULECIA2021

Narodowy Bieg Stulecia 2020

koszulka2020