PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

PARTNERZY

  • MSIT
  • MEDICOR
  • RKA
  • mjp
  • image

MEDALE IMPREZ

m1

 

niepodlegla

 

VIVA POLONIA! VIVA POLAKI! VIVA LIBERATORI!

Bolonia podiumWojciech Skory (Królewski Klub Biegacza), a w gronie kobiet Agnieszka Żuraniewska (Team Parszczyńskich) najszybciej pokonali 25 kwietnia przy Centrum Olimpijskim w Warszawie dystans 5 km biegu bitwy o Bolonię, zaliczanego do Etapowego Maratonu Pokoju w hołdzie polskim żołnierzom poległym na frontach II wojny światowej. Gościem honorowymi i starterem była pierwsza polska medalistka olimpijska we florecie kobiet Barbara Wysoczańska w towarzystwie męża, byłego dyrektora generalnego PZLA Ryszarda Wysoczańskiego.

Sklasyfikowano w sumie ponad 100 osób. Za triumfatorką metę minęły Anna Chmielowiec (KB Galeria) i Beata Tronowska (Jack Team), które stawały już na podium we wcześniejszych zawodach 10 kwietnia (bitwa o Narwik). Natomiast wśród zawodników za Wojciechem Skorym uplasował się Tomasz Lipiec, jeden z najlepszych – obok Roberta Korzeniowskiego – chodziarzy w historii tej konkurencji w Polsce. Trzecie miejsce wywalczył Łukasz Zych (Grzybki Team Marki), który był drugi na inaugurację cyklu.

W kwietniu 1945 roku 2 Korpus Polski zajął Bolonię. Bitwa o to miasto wymieniana jest obok walk o Monte Cassino czy Ankonę jako jedna z największych na Zachodzie z udziałem Wojska Polskiego. Była to zarazem ostatnia batalia 2 Korpusu gen. Władysława Andersa. W bitwie bolońskiej zginęło 300 polskich żołnierzy, a 600 zostało rannych.

„Przyszliśmy jak już widniało, pierwsze ulice miasta, mieszkańcy patrzyli na nas z okien” - wspominał ks. Rafał Grzondziel, kapelan 9. Batalionu Strzelców. „Kiedy ujrzeli, że to są alianci a nie Niemcy, z miejsca zebrały się tłumy z kwiatami. Bałem się, że w kwiatach może być broń. Przeszliśmy kawałek, ogarnął nas tłum wiwatujących ludzi: Viva Polonia! Viva Polaki! Viva liberatori!”.

Na zdjęciu – zwycięska para (foto: Dorota Szota – maratończyk.pl)

Wyniki i fotogalerie w górnej zakładce "imprezy towarzyszące".

Medal Biegu Stulecia 2019

medal 2019

Narodowy Bieg Stulecia 2019

narodowy bieg

Etapowy Maraton Pokoju

emp

koszulkaMP

REKLAMA

Zdrofit

 

GŁÓWNI PARTNERZY

MSiT nowe   pko 300x300           

AMBASADORZY PROJEKTU