PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

 SUKCES MA WIELU OJCÓW

Lotto11To była znakomita impreza – takie przeważają opinie uczestników, a także i obserwatorów, Supermaratonu Stulecia, w ramach którego przeprowadzono mistrzostwa Polski kobiet i mężczyzn w biegu na 100 km. Gratulacje płynęły od zawodników zarówno po zakończeniu przez nich zmagań, jak i jeszcze nadal są składane w licznych mailach oraz drogą telefoniczną, mimo że od 10 listopada minęło już trochę czasu. Na myśl przychodzi przysłowie: „Sukces ma wielu ojców…”

Chcemy zatem przybliżyć z grubsza tych „ojców”, bez których nie byłoby tego sukcesu i zadowolenia uczestników, jak również godnego uczczenia w formie sportowej stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rozpatrywane były różne miejsca organizacji tej imprezy, wzbogacanej co jakiś czas o nowe elementy. Jednak po analizie każdej propozycji wszystkie drogi prowadziły na teren Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie – uczelni powstałej dzięki Pierwszemu Marszałkowi Polski. I faktycznie – lepszego miejsca w stolicy nie ma na tak ogromne przedsięwzięcie. Ogromne, bowiem doszły jeszcze cztery sztafety:
* halowa o Puchar AWF
* stadionowa o Puchar PKOl
* stadionowa „Niebo-Ziemia-Woda-Ogień” pamięci Ireny Szewińskiej
* terenowa w hołdzie Józefowi Piłsudskiemu
Ponadto program został wzbogacony m.in. o festiwal filmów ekskluzywnych i występ peruwiańskiego zespołu muzycznego Wuauquikuna dla przypomnienia, że przyjmowane są już zapisy na wyjazd do tego kraju w 2021 roku na 200-lecie niepodległości Peru i udział w majowym maratonie w Limie.

To rozszerzenie programu – wbrew obawom – nie „sparaliżowało” gospodarzy, którzy starali się jak tylko mogli, aby sprostać wyzwaniom. Dziękujemy zatem wszystkim osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie (raz na 100 lat…). Lista jest długa, więc chociaż tylko trochę nazwisk:

- Jego Magnificencja Rektor dr hab. prof. AWF Andrzej Mastalerz,

- prorektor ds. rozwoju prof. Czesław Urbanik,

- kanclerz Maciej Hartfil,

- prodziekan ds. studenckich i sportu akademickiego dr Przemysław Zybko,

- kierownik Działu Administrowania Nieruchomościami Anita Woźnicka,

- zastępca kierownika Działu Administrowania Nieruchomościami Krzysztof Bańko,

- główny specjalista Działu Administrowania Nieruchomościami Sebastian Duchna,

- dr Dorota Kamień z Zakładu Lekkoatletyki i Gier Sportowych,

- dr Janusz Mastalerz z Zakładu Lekkoatletyki i Gier Sportowych,

- mgr Zbigniew Mierzejewski z Zakładu Lekkoatletyki i Gier Sportowych,

- Stanisław Turski i Mirosław Strzelecki - obsługa techniczna.

Szczególne podziękowania składamy Ewie Bujalskiej z Działu Promocji i Marketingu, której „zawracaliśmy głowę” wszystkimi sprawami i problemami od jesieni 2017 roku, kiedy to decyzją zarządu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Supermaraton Stulecia otrzymał status mistrzostw kraju kobiet i mężczyzn w biegu na 100 km.

Powiedzenie „jak Polak głodny to zły” raczej się nie sprawdziło, bowiem znajdujące się na terenie AWF lokale gastronomiczne znakomicie zadbały o żołądki nie tylko uczestników zawodów, ale także o osoby im towarzyszące, kibiców, obsługę imprezy. Ukłony dla szefów i załóg barku U Elci, bufetu Marion, kawiarni Piccolo oraz klubu Relax, a także dla firmy CaterMark - Marek Nowacki, która od kilkunastu lat wspomaga uczestników biegów w Warszawie.

Podziękowania nadeszły również ze strony AWF dla… zawodników za chęć udziału w badaniu naukowym ''Ocena wybranych zmian biochemicznych krwi wśród uczestników Supermaratonu Stulecia''.

„Wszystko przebiegło pomyślnie. Zebraliśmy od 25 osób szereg ciekawych danych dotyczących zmian stężenia glukozy i mleczanu oraz żywienia w trakcie biegu, które teraz będziemy analizować. Wiemy, że chętnych było dużo więcej, ale z powodów logistycznych (pomiary parametrów co 9 km) musieliśmy ograniczyć liczebność grupy. Wyniki prześlemy uczestnikom badania oraz będziemy je publikować w czasopismach medycznych” - przekazał dr hab. med. Łukasz Małek, prof. nadzw. AWF.

Przymiarki do supermaratonu były bardzo skromne, co wcale nie oznacza, że mało ambitne. Dominowało przeświadczenie – mierz siły (i koszty) na zamiary. Do tego „pojemność” trasy i półtorakilometrowa pętla (dokładnie 1535 m 89 cm) wyznaczały liczbę zawodników – sto na stulecie. Tylu też mniej więcej brało udział w ostatnich latach w Supermaratonie Kalisia (w 2017 roku 100 km w limicie 12 godzin pokonało 75 osób).

Pierwotne plany trzeba było jednak zweryfikować, gdy w szybkim tempie zapełniała się lista chętnych. Po 45 dniach od rozpoczęcia zgłoszeń, a na 295 dni przed startem, zarejestrowało się 160 osób z blisko 100 miejscowości. Można było być stanowczym i nie zwiększać limitu, ale wzruszające maile i telefony z prośbami zmiękczały serca. Ostatecznie podniesiono poprzeczkę na 250.

Wiązało się to ze znacznym wzrostem kosztów oraz innych potrzeb i… należało rozejrzeć się za dodatkowymi środkami. A że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, to do grona partnerów dołączył Totalizator Sportowy, z którym od lat związany jest założony przez dziennikarzy PAP Królewski Klub Biegacza. Jego zarząd i członkowie nie tylko bardzo aktywnie pracowali przy imprezie (Małgorzata Kalinowska, Kryspin Dworak, Tadeusz Waluk), ale również startowali w supermaratonie i sztafetach (Andrzej Brzozowski, Janusz Kalinowski, Wojciech Kruk-Pielesiak, Wojciech Skory, Ivo Vuco).

Starsi członkowie klubu pamiętają zaangażowanie redaktora naczelnego magazynu „Toto Sport” Wojciecha Szkieli w imprezy biegowe. Współzałożyciel Klubu Dziennikarzy Sportowych odszedł w wieku 80 lat 23 października 2013 roku, kiedy wiosną przedłożony został projekt przedsięwzięcia na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Minęło zatem pięć lat i o tej rocznicy też pamiętaliśmy.

Ten element supermaratońskiej układanki nadzorował zawsze nam życzliwy i z pomocą spieszący Stanisław Drapiewski, znany z organizacji imprez biegowo-kolarskich na warszawskim Ursynowie, a także na służewieckim torze wyścigów konnych.

Tym razem projekt był bardzo rozbudowany i skomplikowany logistycznie, dlatego do współpracy należało zaprosić najlepszych na polskim rynku. Stąd też obecność zespołu Sport Evolution (Michał Chmiel, Damian Okraska) pod kierunkiem Dariusza Pawelca (w przeszłości lekkoatleta i trener).

Ważnym, jeśli nie najważniejszym elementem jest zdrowie. Opiekę medyczną powierzyliśmy firmie MEDICOR, z którą Królewski Klub Biegacza współpracuje od dnia jej założenia, tj. od maja 1992 roku, a więc od 26 lat. Zaczęliśmy od… Lasu Kabackiego, gdzie odbywał się całoroczny cykl biegów o Grand Prix Warszawy. Podczas Supermaratonu Stulecia zespoły medyczne nie miały zbyt wiele pracy, co wszystkich cieszyło. Zawodnicy pokonywali trasę odpowiedzialnie, z głową.

Potrzebne były jeszcze masaże i tu firmę Dr Łokieć poleciła Alicja Tronina, która korzysta z jej usług przy organizacji Półmaratonu i Maratonu Warszawskiego. Dr Łokieć to nazwa Kliniki Fizjoterapii i Rehabilitacji Sportowej założonej w 2013 roku przez doświadczonego fizjoterapeutę Mateusza Chajęckiego.

W regulaminie zawarte było, że pakiet zawierać będzie m.in. okolicznościową koszulkę techniczną białą lub czerwoną, plecaczek, wielofunkcyjną chustę kominową typu buff, a jego zawartość może ulec rozszerzeniu. I pakiet został powiększony. Ze swej strony dołożyliśmy czapki i ręczniki z wyhaftowanym logo stulecia, batony krówkowe oraz upominki z… Katmandu, a dzięki „ludziom dobrej woli” zestawy medyczne i produkty energetyczne. Nie wzięły się one przypadkowo, a każdy ma swoją historię związaną z… Nepalem.

W kwietniu 2015 roku ten kraj nawiedziło katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemi. W jego wyniku zginęło ok. 9000 osób, a rannych zostało ponad 23 tysiące. Wielu z tych, którzy przeżyli, straciło cały dobytek. Dziś nadal setki mieszkańców potrzebują wsparcia, by powrócić do normalnego życia.

Na trasie pod Mount Everest, w wiosce Khunde, jest szpital wybudowany w 1966 roku przez sir Hillary’ego. I na potrzeby tej placówki, a także okolicznych wiosek, PAUL HARTMANN Polska przekazał materiały opatrunkowe, m.in. plastry, gazy, bandaże, opaski elastyczne. Otrzymali je również uczestnicy Supermaratonu Pamięci Polskich Himalaistów Katmandu 2018. Wśród nich był Krzysztof Wieczorek, dzięki któremu – jak również i Arturowi Dorfowi – każdy zaopatrzony został w Isostar.

Trwający dziewięć dni (13-21.10) bieg na bieżni stadionu oraz terenie należącym do armii nepalskiej organizowała od początku do końca wyłącznie polska ekipa pod kierunkiem Janusza Kalinowskiego, która w tym samym składzie obsługiwała Supermaraton Stulecia i mistrzostwa Polski w Warszawie, a więc: sędziowie Janusz Krynicki i Janusz Rozum, odpowiedzialny za elektroniczny pomiar czasu szef firmy Datasport Marek Zieliński, mierniczy – nadający atesty Tadeusz Dziekoński oraz zespół techniczny Ewa Bujalska i Tadeusz Waluk.

Aby zawody w Katmandu jeszcze bardziej związać z Warszawą, to właśnie dlatego uczestnicy biegu na terenie AWF otrzymali również bidony i koncentrat Isostaru do przyrządzenia napojów, a także materiały opatrunkowe, higieniczne itp. od firmy Paul Hartmann Polska.

Na „dzień dobry” były jabłka (ponoć najlepsze w Europie) w prezencie od… Tarczyna, dla przypomnienia, że to właśnie ta miejscowość jako pierwsza gościła uczestników Narodowego Biegu Stulecia od Bałtyku do Tatr. Już 16 września można było pokonać 10-kilometrową trasę w tym największym zagłębiu owocowym w centralnej Polsce.

Wszystkim zawodniczkom i zawodnikom biorącym udział w Supermaratonie Stulecia składamy serdeczne podziękowania, także za ciepłe słowa, będące największą nagrodą dla tych, którzy dokładali wszelkich starań, aby sprostać oczekiwaniom biegaczy. Następna taka impreza za… 100 lat, albo za 10 na 100-lecie Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego.

Fot. Marek Janiak

P.S. Setki zdjęć z Supermaratonu Stulecia na Facebooku Bieg Stulecia 2018 oraz pod linkami:
https://www.flickr.com/…/154581766…/albums/72157673414372237
https://www.flickr.com/…/154581766…/albums/72157703600731805
https://www.flickr.com/…/154581766…/albums/72157697860665830

 

Medal Biegu Stulecia 2021

BIEG STULECIA2021

Narodowy Bieg Stulecia 2020

koszulka2020