PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

폴란드 독립 100주년

Seul 3폴란드 독립 100주년 – to po koreańsku 100 lat niepodległej Polski. "Biegnący ludzik" - symbol Biegu Stulecia zawitał także do naszych rodaków na różnych kontynentach, a wraz z nim identyczne koszulki białe i czerwone, medale, plecaczki, numery startowe, dyplomy. Najbardziej egzotycznym miejscem był Seul, gdzie dzięki zaangażowaniu ambasady RP zorganizowano bieg polsko-koreański na dystansach 5 i 10 km. Wysłano tam 390 plecaczków w wersji koreańskiej i tyleż samo medali. Był też „Spacer dla Niepodległej”. Uczestniczyły w nim rodziny z dziećmi i osoby niebiegające, które chciały czynnie wziąć udział w wydarzeniu. Po części sportowej wszyscy mogli spróbować polskich dań (m.in. bigosu) w stoisku prowadzonym przez polskiego kucharza. Specjalnie na „Independence Run” przygotowano znaczniki z logo „Niepodległa” w języku koreańskim.

„Organizacja biegu w dniu odzyskania przez Polskę niepodległości była doskonałą formą promocji historii Polski wśród Koreańczyków, którzy słyną ze swej dbałości o zdrowie, a jedną z popularnych form aktywności fizycznej są biegi” – podkreśliła Justyna Radziejewska-Gollob z polskiej ambasady.

Aktywność fizyczna jest wpisana w naturę Koreańczyków. Imprezy biegowe organizują różnorodne instytucje i kluby "na okrągło". Rocznie odbywa się w tym kraju około 360 maratonów, przy okazji których są także biegi na krótszych dystansach.

W 2017 roku ambasada zorganizowała pierwszy polonijny bieg, w którym wzięło udział ponad 40 osób, nie tylko Polaków, ale także przedstawiciele koreańskiej prasy i środowiska akademickiego. Charakterystyczne znaczniki informujące o setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w trzech językach zwróciły uwagę na jubileusz nie tylko innych biegaczy czy kibiców, ale także miejscowej prasy.

Korea Południowa to nie tylko sport masowy. Kraj ten organizuje największe światowe imprezy, jak tegoroczne zimowe igrzyska w Pjongczangu. Seul, który jest miastem partnerskim Warszawy, był gospodarzem olimpijskich zmagań w 1988 roku, a w 2002 roku odbywały się tu mecze współorganizowanych z Japonią piłkarskich mistrzostw świata.

 {gallery}gadzety/seul{/gallery}

 

Medal Biegu Stulecia 2021

BIEG STULECIA2021

Narodowy Bieg Stulecia 2020

koszulka2020