PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

ROCZNICOWO NA SPORTOWO W MIĘDZYRZECZU

Międzyrzecz foto„Rocznicowo na sportowo” – to hasło przyświeca klubowi Piast w Międzyrzeczu, który po raz trzeci organizował Bieg Niepodległości, tym razem w ramach Narodowego Biegu Stulecia od Bałtyku do Tatr. „Wszystkie najważniejsze państwowe rocznice i wydarzenia z historii miasta staramy się uczcić zgodnie z hasłem naszego klubu. W kalendarzu mamy więc też biegi Wyzwolenia, Konstytucji 3 maja czy Żołnierza ze startem i metą w dawnej bazie wojskowej” – poinformował prezes Piasta Zbigniew Kolis, który uplasował się w czołowej dziesiątce Narodowego Biegu Stulecia.

Najszybciej trasę długości 10 km, ze startem pod pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego i metą na tartanowej bieżni miejscowego stadionu pokonali Mariusz Nowak z wioski Różanki w gminie Kłodawa oraz Monika Walentynowicz z Gorzowa Wielkopolskiego.

Zbigniew Kolis wspomniał, że zgodnie z tradycją i nazwą klubu miłośnicy najprostszej formy ruchu w każdą niedzielę spotykają się o godz. 9 na wspólnym treningu przed ruinami jedynego na ziemi lubuskiej zamku piastowskiego, najcenniejszego zabytku tego miasta z wielowiekową historią.

Na swej stronie zarząd klubu podziękował wszystkim uczestnikom biegu przeprowadzonego w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości za udział i sportową rywalizację.

„Po raz pierwszy jako klub zdecydowaliśmy się przeprowadzić biegi dla dzieci i młodzieży. Uśmiech zadowolenia i dumy z otrzymanego medalu nagrodził wysiłek. Wykonane zdjęcia będą na pewno miłą pamiątką w rodzinnym albumie. Planujemy podobne biegi w dniu 3 maja 2019 roku” – poinformowano na stronie.

Do tego są życzenia dla rodziców, „by wnuki Waszych dzieci na 200-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości mogły też brać udział w podobnym biegu. Przechowany w rodzinie medal z naszego biegu niech na zawsze pozostanie cenną pamiątką”.

Międzyrzec zawdzięcza nazwę położeniu w widłach Paklicy i Obry. To jeden z najstarszych ośrodków na terenie Polski. W połowie X wieku, w czasach Mieszka I, został włączony do państwa wczesnopiastowskiego. O grodzie tym pisze w „Kronice polskiej” Gall Anonim. Miejscowy zamek został wzniesiony w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Był siedzibą kasztelanów i starostów międzyrzeckich. Obecnie jego ruiny otacza fosa, wzdłuż której biegnie zachowany wał zewnętrzny dawnego podgrodzia.

Podczas II rozbioru Polski w 1793 roku Międzyrzecz trafił we władanie Prus. Na mocy kończącego I wojnę światową traktatu wersalskiego miasto pozostało w granicach Niemiec. W latach 30. XX wieku w okolicy powstał Międzyrzecki Rejon Umocniony, który dzisiaj stanowi wielką atrakcję dla miłośników militariów. W 1945 roku miasto po 152 latach powróciło do Polski.

Medal Biegu Stulecia 2021

BIEG STULECIA2021

Narodowy Bieg Stulecia 2020

koszulka2020