PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

W MIELCU RÓWNIEŻ NIE TRZEBA BYŁO PŁACIĆ

Mielec fotoNie tylko w Borzytuchomiu w województwie pomorskim udział w Biegu Niepodległości w ramach Narodowego Biegu Stulecia od Bałtyku do Tatr był bezpłatny. Nie pobierano złotówek również w Mielcu, gdzie prowadzącą bulwarami trasę długości 10 km najszybciej pokonali mieszkańcy tego miasta - Jacek Żądło, Łukasz Czerwiński i Kacper Jaworski, a w gronie kobiet - Zuzanna Fijałkowska, Katarzyna Nagaś i Magdalena Ortyl.

W tym roku Mielec obchodzi 80-lecie przemysłu lotniczego, który jest wizytówką regionu. W 1938 roku rozpoczęła działalność fabryka samolotów, która zasłynęła m.in. bombowcami PZL-37 Łoś. Te tradycje są obecnie kontynuowane przez Sikorsky Aircraft Corporation. Amerykański koncern produkuje tu kabiny i dokonuje końcowego montażu popularnych śmigłowców S-70i Black Hawk.

Pierwsze wzmianki o Mielcu pochodzą z lat 20. XIII wieku. Około 1373 roku utworzono tu parafię rzymskokatolicką. Zezwolenie na założenie grodu wydał król Kazimierz Jagiellończyk w 1457 roku, ale dokument lokacyjny wystawili bracia Jan i Bernardyn Mieleccy dopiero w 1470. Nazwa miasta pochodzi właśnie od rodu Mieleckich.

Potop szwedzki spustoszył miasto, które przez to straciło na znaczeniu. Mocnym impulsem do rozwoju było dopiero włączenie Mielca do powstającego przed II wojną światową Centralnego Okręgu Przemysłowego i wybudowanie Państwowych Zakładów Lotniczych. Po wojnie w zakładach komunikacyjnych powstawały m.in. słynny samochód Mikrus czy wózek akumulatorowy Melex.

Mielec to także sport, a przede wszystkim piłka nożna. To w miejscowej Stali większość kariery spędził król strzelców mistrzostw świata w 1974 roku, jeden z najwybitniejszych polskich piłkarzy Grzegorz Lato. Grał tu także bohater słynnego meczu na Wembley Jan Domarski. Ten duet walnie przyczynił się do zdobycia przez Stal mistrzostwa Polski w 1973 i 1976 roku. Obecnie klub występuje na zapleczu ekstraklasy.

Medal Biegu Stulecia 2021

BIEG STULECIA2021

Narodowy Bieg Stulecia 2020

koszulka2020