PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

WOLBROM PROMUJE LEŚNE TRASY

wolbromMiłosz Roch (Wolbrom Team) i Katarzyna Polak (Brzezie, gmina Zabierzów) najszybciej pokonali siedmiokilometrową trasę Narodowego Biegu Stulecia od Bałtyku do Tatr w Wolbromiu. Natomiast na dystansie 11 km zwyciężyli Tomasz Lewandowski i Aleksandra Krężel z klubu Wolbrom Team, który był organizatorem zawodów w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. „Większość trasy prowadziła leśnymi duktami. Organizujemy kilka biegów rocznie w takim terenie i wiem, że ludziom to się podoba” – podkreślił prezes klubu Tomasz Rogóż.

„W każdym bierze udział po 100-150 osób. Jak na dziewięciotysięczną miejscowość to całkiem nieźle. Szczególnie dużą popularnością cieszy się Ciężka Dycha z trasą o dużych przewyższeniach” – dodał.

Wolbrom to miejscowość o wielowiekowej tradycji, z historią sięgającą 1311 roku, kiedy to sołtysi, przyrodni bracia Wolfram i Hilary, krakowscy mieszczanie, otrzymali z woli króla Władysława Łokietka prawo karczunku lasu.

Na przestrzeni wieków miasto przeżywało wzloty i upadki. Z czasem straciło na znaczeniu, a przyczyniło się do tego przesunięcie szlaku handlowego i potop szwedzki. Po powstaniu styczniowym Wolbrom utracił prawa miejskie. W 1914 roku pod niedalekimi Krzywopłotami ciężką bitwę z Rosjanami stoczyli legioniści Józefa Piłsudskiego. Wolbrom odzyskał wolność w listopadzie 1918 roku, a w 1931 roku ponownie przyznano mu prawa miejskie

Przez gminę przechodzą najatrakcyjniejsze szlaki turystyczne regionu - Szlak Orlich Gniazd i Szlak Warowni Jurajskich. Turystów przyciągają także organizowane od XV wieku czwartkowe targi. Są tak popularne, że od kilku lat trwają one już od środowego popołudnia.

Wyniki biegu na stronie: www.team.wolbrom.com

Medal Biegu Stulecia 2021

BIEG STULECIA2021

Narodowy Bieg Stulecia 2020

koszulka2020