PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

PRZEZ TRÓJKĄTNY RYNEK W ŁOWICZU

owiczUczestnicy Łowickiego Biegu Stulecia mieli do pokonania atrakcyjną, dziesięciokilometrową atestowaną trasę wiodącą m.in. przez trójkątny Nowy Rynek - jeden z trzech zachowanych w pierwotnej formie o takim kształcie w Europie (obok Bonn i Paryża) oraz Stary Rynek, tam gdzie znajduje się jeden z najcenniejszych łowickich zabytków - Bazylika Katedralna. Najszybciej 10 km pokonali: 37-letni Seweryn Duda z Krakowa w 34 minuty 34 sekundy, a w gronie kobiet 32-letnia Ewa Hajzer z Łodzi w 43.51 (20. w klasyfikacji generalnej).

Ciekawa sytuacja zdarzyła się na miejscach 122 i 123, kiedy zegar wskazywał 59. minutę zawodów. Najpierw metę minął najmłodszy uczestnik, 16-letni Karol Wróbel (59.36), a osiem sekund za nim najstarszy, 72-letni Jacek Rembowski (obaj z Łowicza).

Do biegu zapisało się 156 zawodników, ostatecznie wystartowało 142, zaś ukończyło 141 (większość z Łowicza i okolic, ale były także osoby z Krakowa, Łodzi, Tomaszowa Mazowieckiego). Każdy uczestnik otrzymał w pakiecie okolicznościową koszulkę i worek/plecaczek, a na mecie dyplom i – jak chyba wszyscy ocenili – piękny medal. Organizatorzy (miejscowy Ośrodek Sportu i Rekreacji, Urząd Miasta, ZHP Chorągiew Łódzka - Hufiec Łowicz) zadbali również o ciepły posiłek po zakończeniu biegu oraz kawę, herbatę i ciasto przed startem.

Łowicz to miasto z wielowiekową historią. W 1433 roku abp Wojciech Jastrzębiec, Prymas Polski, nadał wspomnianemu kościołowi tytuł kolegiaty, a w latach 1652-1654 Tomasz Poncini przebudował gotycko-renesansową świątynię w stylu barokowym. W czasie VII pielgrzymki do ojczyzny papież Jan Paweł II 14 czerwca 1999 roku nadał łowickiej katedrze tytuł Bazyliki Mniejszej.
Rynek to również miejsce innych wydarzeń historycznych. W 1790 roku Tadeusz Kościuszko zlustrował tu 9 Regiment Pieszy Koronny, w 1806 zatrzymał się na postój cesarz Napoleon Bonaparte, dwukrotnie był tu też król pruski Fryderyk Wilhelm. W latach międzywojennych to miejsce odwiedzili m.in. prezydent Ignacy Mościcki i gen. Józef Haller.

Najstarsza wzmianka o Łowiczu pochodzi z bulli papieża Innocentego II wystawionej w Pizie 7 lipca 1136 roku. Od XII wieku do upadku I Rzeczypospolitej należał do arcybiskupów gnieźnieńskich. Łowicz uzyskał prawa miejskie przed 1298 rokiem, kiedy to po raz pierwszy wzmiankowany jest jako miasto. Rezydencja prymasowska odwiedzana była na przestrzeni wieków przez królów, nuncjuszy papieskich, posłów zagranicznych. Rozkwit miejscowości przerwał najazd szwedzki - poważnie zniszczona w czasie „potopu" nie powróciła już do dawnej świetności.
Łowicz to także ludzie sportu. Wychowankiem klubu Pelikan jest obrońca piłkarskiej reprezentacji Polski Maciej Rybus, a w miejscowej straży pożarnej pracuje mistrz olimpijski w łyżwiarstwie szybkim Zbigniew Bródka.

Wyniki

Foto: Portal lowicz24.eu

Medal Biegu Stulecia 2021

BIEG STULECIA2021

Narodowy Bieg Stulecia 2020

koszulka2020