PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

ZOFIA KLEPACKA: SPORT ŁĄCZY POKOLENIA I DZIŚ BYLIŚMY TEGO PRZYKŁADEM

klepacka1W całodniowej, głównej imprezie sportowej na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowanej 10 listopada na terenie Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, uczestniczyło w pięciu zawodach, m.in. w hali i na stadionie lekkoatletycznym ponad pół tysiąca osób w wieku od czterech do blisko 80 lat. Wszyscy, wraz z Rodziną Olimpijską, medalistami mistrzostw świata i Europy w różnych dyscyplinach przebiegli z Januszem Szewińskim jedno okrążenie (400 m) w hołdzie dla Ireny Szewińskiej, która jeszcze w czerwcu deklarowała udział w Sztafecie Stulecia „Niebo-Ziemia-Woda-Ogień”.

„Czuję, że Irenka jest z nami, patrzy teraz na nas” – wyjawił jej mąż, wskazując na kilkanaście fotogramów, prezentujących największe osiągnięcia zdobywczyni siedmiu medali igrzysk, ustawionych na starcie i mecie jego autorstwa oraz Leszka Fidusiewicza.

„Jeszcze nie tak dawno, na Pikniku Olimpijskim, Irenka prowadziła rozmowy na temat Sztafety Stulecia. Bardzo jej zależało, aby wypadła ona okazale, zwłaszcza, że miejsce jest wyjątkowe, związane bowiem z Józefem Piłsudskim. Udzieliła nawet organizatorom wywiadu, zachęcając wszystkich – dzieci, młodzież i dorosłych do uczestnictwa w tym biegu razem z utytułowanymi sportowcami” – przypomniał Janusz Szewiński.

Podczas pikniku Irena Szewińska z radością przyjęła propozycję bycia honorowym starterem Sztafety Stulecia „Niebo-Ziemia-Woda-Ogień”, jak również informację o przyznaniu jej numeru jeden. Podkreśliła przy tym, że najważniejsze są dzieci.

„Jeśli zasmakują jakiejkolwiek konkurencji, dyscypliny czy aktywności fizycznej, to możemy mieć pewność i cieszyć się, że wchodzą na piękną drogę. Sport jest fantastycznym wynalazkiem” – mówiła 9 czerwca utytułowana lekkoatletka, która zmarła 20 dni później.

Spośród czterech „żywiołów” najbardziej aktywne były „ziemia” oraz „woda” i te zespoły miały największą frekwencję. W tych ekipach byli m.in. Wanda Panfil, Urszula Włodarczyk, Jan Huruk, Tomasz Majewski, Piotr Małachowski, Wiesław Perszke („ziemia”) oraz Małgorzata Dłużewska-Wieliczko, Czesława Kościańska, Zofia Klepacka („woda”).

Warto podkreślić, że z Rodziny Olimpijskiej jako pierwsze zgłosiły się do sztafety… wioślarki, srebrne medalistki igrzysk Moskwa 1980. Dłużewska-Wieliczko w latach 1974-1988 była zawodniczką gdańskiej Gedanii. Wielokrotnie stawała na podium mistrzostw Polski w różnych osadach. W parze z Kościańską zdobyła brązowy medal w Bled w 1979 roku i srebrny w Lucernie w 1982 - to pierwsze trofea mistrzostw świata w kategorii kobiet w historii polskiego wioślarstwa.

„Nasza wodna sztafeta, w której było kilkanaście dzieciaków, odniosła zwycięstwo. To na pewno nie jest w tej zabawie najważniejsze, ale cieszy. Jestem mega zadowolona, świetna impreza, znakomita promocja sportu. Dziękuję mojej drużynie i wszystkim uczestnikom! Zrobiliśmy spokojnie ponad 100 km na Nasze Stulecie. Sport łączy pokolenia i dziś byliśmy tego przykładem” – mówiła z uśmiechem Zofia Klepacka. Medalistka olimpijka z Londynu, mistrzyni świata i Europy w żeglarskiej klasie deskowej RS:X dopiero co wróciła z wyprawy trekkingowej pod Everest, a także biegu w stolicy Nepalu - Katmandu (Supermaraton Pamięci Polskich Himalaistów).

Andrzej Brzozowski, który również był pod najwyższą górą Ziemi, ocenił: „Jak to dobrze, że mogliśmy się dopingować wzajemnie w tak wyjątkowym dniu, w tak wyjątkowej imprezie i w tak szczególnym miejscu - Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego”.

„Pamiętajmy o tych, którzy rozsławili imię Polski, wnieśli swój wkład w różne imprezy, ale już odeszli” – zwrócili uwagę czołowi przed laty sportowcy i trenerzy. Ja przyznali, pobiegli w sztafecie stulecia z myślą o nich, jak chociażby o współtwórcach Maratonu Pokoju Tomaszu Hopferze i Zbigniewie Zarembie, Czesławie Mentlewicz, Piotrze Gładkim, Bogusławie Psujku, Michale Wójciku czy ojcu ostrzeszowskich przełajów Jurku Maklesie.

Sztafeta Stulecia „Niebo-Ziemia-Woda-Ogień”, podobnie jak Festiwal Biegowy Szkół imienia Józefa Piłsudskiego, zostały zorganizowane przy wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki.

fotogaleria

{gallery}gadzety/klepacka{/gallery}

Medal Biegu Stulecia 2021

BIEG STULECIA2021

Narodowy Bieg Stulecia 2020

koszulka2020