PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

SUPERMARATON STULECIA Z REKORDEM POLSKI KOBIET NA OBIEKCIE JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

pazda mMałgorzata Pazda-Pozorska (AML Słupsk) została ponownie mistrzynią kraju i zwyciężczynią Międzynarodowego Supermaratonu Stulecia na terenie AWF Józefa Piłsudskiego z Warszawie. Wynikiem 8:05.38 ustanowiła rekord Polski w biegu na 100 km. W gronie 210 rywalizujących zawodników tytuł także obronił Piotr Stachyra (MKS Piast Głogów) - 7:09.23. Poprzedni rekord, ustanowiony we wrześniu w Chorwacji przez Wiolettę Paduszyńską (BiegamBoLubię Warszawa), wynosił 8:07.54.

Pazda-Pozorska o 2,5 minuty wyprzedziła rekordzistkę świata w biegu 24- i 48-godzinnym Patrycję Bereznowską (AZS AWF Katowice) - 8:10.31.

W całodniowej, głównej imprezie sportowej na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości udział w pięciu zawodach, m.in. w hali i na stadionie lekkoatletycznym udział wzięło ponad pół tysiąca osób w wieku od czterech do blisko 80 lat.
Wszyscy uczestnicy wraz z Rodziną Olimpijską, medalistami mistrzostw świata i Europy w różnych dyscyplinach przebiegli z Januszem Szewińskim jedno okrążenie (400 m) w hołdzie dla Ireny Szewińskiej, która jeszcze w czerwcu deklarowała udział w Sztafecie Stulecia „Niebo-Ziemia-Woda-Ogień”.

„Czuję, że Irenka jest z nami, patrzy teraz na nas” – wyjawił jej mąż, wskazując na kilkanaście fotogramów, prezentujących największe osiągnięcia zdobywczyni siedmiu medali igrzysk, ustawionych na starcie i mecie jego autorstwa oraz Leszka Fidusiewicza.

„Nasza wodna sztafeta, w której było kilkanaście dzieciaków odniosła zwycięstwo. To na pewno nie jest w tej zabawie najważniejsze, ale cieszy. Jestem mega zadowolona, świetna impreza, znakomita promocja sportu” – mówiła z uśmiechem Zofia Klepacka. Medalistka olimpijka z Londynu, mistrzyni świata i Europy w żeglarskiej klasie deskowej RS:X dopiero co wróciła z wyprawy trekkingowej pod Everest. "Potraktowała, ją jako pielgrzymkę za 22 lata mojej kariery" - zaznaczyła.

Sędzia IAAF Janusz Rozum przyznał, że… „gdy nie to wyjątkowe święto, nie podjęlibyśmy się obsługi tych zawodów, ze względu na bardzo trudną logistykę i skromną obsadę, tylko 16 arbitrów, bowiem koledzy rozjechali się po kraju liczne biegi niepodległości. Rekordowa frekwencja w historii – ponad 200 osób na starcie (a miało być 100) i krótka pętla długości 1535 m 89 cm były dla nas wyzwaniem”.

Delegat techniczny PZLA Michał Bernardelli podkreślił znakomitą współpracę wszystkich osób zaangażowanych przy zawodach, jak i uczestników, którzy nie sprawiali problemów. Zwrócił także uwagę, że organizatorem imprezy był najlepszy w ogólnopolskiej klasyfikacji w ostatnich pięciu latach klub… snowboardowy, Ski Test Kraków, który otrzymał wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Totalizatora Sportowego.

„Największe słowa uznania trzeba skierować pod adresem AWF. Zaangażowani zostali wszyscy, począwszy od rektora, przez pracowników do studentów” – dodał Bernardelli.
„Myślę, że w godny sposób uczciliśmy wyjątkowy dzień – 10 listopada, kiedy 100 lat temu przyjechał do Warszawy o godz. 7.36 Józef Piłsudski. I o tej właśnie porze odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego, po którym nastąpił start do Międzynarodowego Supermaratonu Stulecia. To było największe przedsięwzięcie w historii uczelni” – powiedział jego magnificencja rektor dr hab. prof AWF Andrzej Mastalerz.

Medaliści mistrzostw Polski w biegu na 100 km i międzynarodowego supermaratonu stulecia:

mężczyźni

1. Piotr Stachyra (MKS Piast Głogów) 7:09.23
2. Damian Kaczmarek (OŚ AZS Poznań) 7:21.03
3. Andrzej Piotrowski (WKS Wawel Kraków) 7:33.06

kobiety

1. Małgorzata Pazda-Pozorska (AML Słupsk) 8:05.38 rekord Polski
2. Patrycja Bereznowska (AZS AWF Katowice) 8:10.31
3. Joanna Lorenc (Endorfiny Wąsosz) 8:24.37


Na zdjęciu: na mecie Małgorzatę Pazdę-Pozorską witała m.in. mistrzyni świata w maratonie Tokio 1991 Wanda Panfil. Fot. Marek Janiak

fotogaleria z biegu

Medal Biegu Stulecia 2021

BIEG STULECIA2021

Narodowy Bieg Stulecia 2020

koszulka2020