PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

1918 METRÓW HISTORII W DZIERŻONIOWIE

dzierzoniowBurmistrz położonego u podnóża Gór Sowich Dzierżoniowa oraz miejscowy Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają na 8. edycję Dzierżoniowskiego Biegu Niepodległości. Uczestnicy będą mieli do pokonania dystans 1918 metrów. Na trasie będą mogli podziwiać zabytki związane z wielowiekową historią miasta: ratusz, mury obronne, synagogę, wieżę ciśnień, kościół pw. świętego Jerzego, kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz kościół pw. Maryi Matki Kościoła. Start i meta zlokalizowane będą na Rynku.

 

Zapisy prowadzone będą w dniu zawodów w biurze zawodów. Na uczestników będą czekać pamiątkowe koszulki bądź medale, a także ciepły posiłek po skończonym biegu. Dodatkowo wszystkie startujące osoby wezmą udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.

Dzierżoniów, jako Reichenbach, po raz pierwszy pojawił się w źródłach historycznych już w XIII w. W 1290 roku miasto otrzymało pieczęć przedstawiającą św. Jerzego zabijającego smoka na tle murów miejskich – obecny herb. Późniejsza historia miasta wiąże się z częstymi zmianami przynależności państwowej i politycznej. W 1945 roku miejscowość znalazła się na tzw. ziemiach odzyskanych włączonych do granic państwa polskiego i przyjęła nazwę Rychbach. Rok później nastąpiła kolejna zmiana nazwy na funkcjonujący do dziś Dzierżoniów - od nazwiska wybitnego śląskiego pszczelarza ks. Jana Dzierżonia. Po wojnie w Dzierżoniowie prężnie rozwijał się przemysł włókienniczy i elektrotechniczny, na czele z Zakładami Radiowymi Diora słynącymi ze swoich produktów zarówno w kraju, jak i za granicą.

Z Dzierżoniowem związane są w mniejszym bądź większym stopniu takie osoby jak m.in: Zbigniew Cybulski (aktor - „Popiół i diament”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Giuseppe w Warszawie”), Sylwester Chęciński (reżyser i producent filmowy - „Sami swoi”, Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”), Katarzyna Glinka (aktorka - „Barwy Szczęścia”, „Wkręceni”, „Och, Karol 2”).

Dzierżoniów to także ludzie wielkiego sportu. Stąd pochodzą kolarze olimpijczycy Jacek Mickiewicz i Sławomir Chrzanowski czy znany bokser Piotr Wilczewski. W tutejszej Lechii rozwinęły się piłkarskie talenty uczestnika mistrzostw świata w Korei i Japonii w 2002 roku Pawła Sibika oraz robiącego obecnie furorę we włoskiej Genoi Krzysztofa Piątka.

Medal Biegu Stulecia 2021

BIEG STULECIA2021

Narodowy Bieg Stulecia 2020

koszulka2020