PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

W WAŁCZU MOŻNA SIĘ POCZUĆ JAK SŁYNNI SPORTOWCY

J.Raduń VII 2010r 170Wałcz to ważne miasto na sportowej mapie Polski, głównie za sprawą Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, gdzie formę szlifowało wielu utytułowanych zawodników. 11 listopada każdy będzie mógł tu pobiec dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i otrzymać pełen pakiet stulecia - numer startowy, koszulkę białą lub czerwoną, plecaczek, dyplom i piękny medal - jak podkreślają uczestnicy zawodów, które odbyły się wcześniej. Takie medale otrzymają również nasi rodacy mieszkający w Chicago, Londynie, a nawet w... Seulu, gdzie trafiły plecaczki z... koreańskim nadrukiem.

Trasa organizowanego po raz drugi przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Biegu Niepodległości ma około 11 km i prowadzi miejskimi ulicami, duktami leśnymi oraz parkowymi ścieżkami. Będzie można przebiec promenadą nad jeziorem Raduń i pokonać efektowny wiszący Most Kłosowki, który spina brzegi jeziora. Amatorzy nordic walkingu mają do pokonania 7 km.

„Wałcz jest miastem urokliwym, magicznym i wyjątkowym. Są tu miejsca i zjawiska, które trudno znaleźć gdzie indziej. Naturalne walory przyrodnicze sprzyjają uprawianiu aktywnych form turystyki. Czyste jeziora obfite w ryby, baza noclegowa, dobrze zorganizowane plaże i wypożyczalnie sprzętu pływającego to doskonałe miejsce dla wędkarzy oraz miłośników żeglowania. Na wielbicieli kajakarstwa czekają atrakcyjne szlaki na pobliskich rzekach: Dobrzycy, Piławie czy Rurzycy. Piękne lasy obfitują w niespotykane bogactwo fauny i flory, a czar i magia nieskażonego krajobrazu są gwarantem udanego odpoczynku” – zachęca do odwiedzenia Wałcza Andrzej Wiśniewski z urzędu miejskiego.

Nad jeziorem Raduń znajduje się Ośrodek Edukacji Przyrodniczo Leśnej i Ekologicznej „Morzycówka”. Obok ma swój początek i koniec ścieżka przyrodniczo–leśna. Znakomitym miejscem do zajęć z botaniki i dendrologii jest tutejsze arboretum, liczące ponad 100 gatunków roślin.

Tuż obok „Morzycówki” w otulinie lasu bukowego znajduje się jedna z największych atrakcji miasta - Centralny Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Obiekt posiada: krytą pływalnię, tor wioślarsko-kajakowy, hale sportowe, wypożyczalnię sprzętu rekreacyjnego, siłownię, stadion z bieżnią, salę bokserską, trasę nartorolkową, korty tenisowe, zespół boisk, salę z ergometrami. Po wojnie pod okiem wybitnego szkoleniowca Jana Mulaka trenował tu m.in. słynny lekkoatletyczny Wunderteam.

Po miejskiej stronie jeziora Raduń znajduje się Wałecka Aleja Gwiazd Sportu. Miejsce to jest wyrazem hołdu i uznania dla polskich olimpijczyków, którzy właśnie w tym mieście budowali formę, a następnie zdobywali medale i tytuły w największych światowych imprezach. Można się tu zapoznać z biogramami blisko 60 zawodników.

Na bieg można się zapisać TU

{gallery}gadzety/walcz{/gallery}

Medal Biegu Stulecia 2021

BIEG STULECIA2021

Narodowy Bieg Stulecia 2020

koszulka2020