PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

CZERWIONKA-LESZCZYNY: NAJWAŻNIEJSZYM CELEM JEST WSPÓLNY BIEG

DSC 0569Czerwionka-Leszczyny to niewielkie miasto na Górnym Śląsku położone pomiędzy Katowicami i Rybnikiem. 9 listopada odbędzie się tu 1. Bieg Niepodległości i to od razu w ramach Narodowego Biegu Stulecia od Bałtyku do Tatr. Organizacji zawodów podjęli się miejscowy Zespół Szkół oraz Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Wilhelm Szewczyk. Data 9 listopada sprawia, że można zatem wziąć udział co najmniej w jeszcze jednym biegu - 10 lub 11 listopada i cieszyć się biało-czerwoną koszulką oraz przepięknym medalem stulecia. 

To impreza dla każdego. Najdłuższa trasa do pokonania to tylko 3 km. Prócz tego odbędą się biegi dla dzieci na dystansach od 100 do 600 m. W programie jest także Mila Niepodległości dla młodzieży w wieku 13-15 lat. Zapisywać się można do 5 listopada, jeśli wcześniej nie wyczerpie się limit 320 osób.

„Po raz pierwszy organizujemy Bieg Niepodległości. Udział w nim, chociażby z uwagi na dystans do pokonania, nie będzie oznaczał kolejnego przekraczania samego siebie. Naszym najważniejszym celem jest wspólny bieg z symbolami narodowymi. Jest to wyjątkowa okazja do podkreślenia wartości, które nas łączą" - powiedział dr Mirosław Szopniewski, nauczyciel w miejscowym Zespole Szkół.

Często używane jest w odniesieniu do sportowców biorących udział w imprezie komercyjnej określenie "dobro narodowe".

"Jeśli tak, to wszyscy, którzy są zaangażowani w organizację, jak i sami uczestnicy biegów z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, również zasługują na takie wyróżnienie" - dodał Mirosław Szopniewski.

Miasto Czerwionka-Leszczyny powstało w 1975 roku, gdy do Leszczyn przyłączono sąsiednią Czerwionkę. Do 2000 roku największym pracodawcą była Kopalnia Węgla Kamiennego "Dębieńsko", a od czasu jej zamknięcia jest to typowe miasto-sypialnia.

W Czerwionce zachowało się zabytkowe osiedle patronackie kopalni, tzw. familoki. Mimo położenia w silnie uprzemysłowionym rejonie jest tu dużo zieleni. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich.

Medal Biegu Stulecia 2021

BIEG STULECIA2021

Narodowy Bieg Stulecia 2020

koszulka2020