PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

PŁOCKI BIEG NIEPODLEGŁOŚCI Z HISTORIĄ W TLE

Płock 2Płock zapisał się złotymi zgłoskami w historii odzyskania i utrzymania przez Polskę niepodległości. W listopadzie 1918 roku płocczanie rozbroili garnizon niemiecki, a w dniach 18-19 sierpnia 1920 roku miała miejsce heroiczna obrona miasta przed bolszewikami, za co miasto zostało odznaczone Krzyżem Walecznych przez marszałka Józefa Piłsudskiego. 11 listopada odbędzie się tu Bieg Niepodległości na dystansie 10 km, na atestowanej trasie prowadzącej głównymi ulicami Płocka. Start i meta - w Orlen Arenie. Limit uczestników wynosi 300 osób i trzeba się pospieszyć z rejestracją, jeśli chce się otrzymać koszulkę odpowiedniego rozmiaru. Zapisać się można na stronie www.superczas.pl. Podczas imprezy, organizowanej w ramach Narodowego Biegu Stulecia od Bałtyku do Tatr, przewidziano atrakcje militarne dla dzieci i młodzieży, będzie też wojskowa grochówka i ... orkiestra strażacka.

„Zapraszamy Państwa do udziału w naszym biegu. To nie tylko rywalizacja sportowa i propagowanie zdrowego stylu życia. To przede wszystkim uczczenie w duchu sportowym odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę! Wspólnie pobiegnijmy ulicami miasta, które zawsze stało na straży polskości. Pobiegnijmy z wielką historią w tle!” – zachęca Rafał Nagadowski z Fundacji Szybciej Wyżej Dalej.

Płock to miasto z wielkimi tradycjami. Jego lokacja nastąpiła w 1237 roku, akt wydał Konrad Mazowiecki. W średniowieczu pełnił nawet rolę stolicy Polski. Wśród zabytków warto wymienić Bazylikę katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Zamek Książąt Mazowieckich i jedną z najstarszych szkół w Polsce - Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. W Muzeum Mazowieckim znajdują się największe w kraju zbiory sztuki secesji.

Miasto może poszczycić się wieloma znanymi płocczanami, poczynając od Bolesława III Krzywoustego, poprzez Władysława Broniewskiego, Tadeusza Mazowieckiego i Mirę Zimińską-Sygietyńską.

Płock jest także prężnym ośrodkiem sportowym. W ostatnich latach największe sukcesy odnosili szczypiorniści SPR Wisły Płock. Miejscowy zespół występuje w piłkarskiej ekstraklasie, a prowadzący go w ubiegłym sezonie Jerzy Brzęczek został niedawno selekcjonerem reprezentacji. Warto też wspomnieć nieżyjącego już Bernarda Szymańskiego, wielkiego wychowawcę młodych sportowców, w tym olimpijczyków, mistrzów świata i Europy, oraz wielu reprezentantów Polski.

Fot. Paweł Szymerski

{gallery}gadzety/plock{/gallery}

Medal Biegu Stulecia 2021

BIEG STULECIA2021

Narodowy Bieg Stulecia 2020

koszulka2020