PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

PABIANICKA STÓWA - ROWEREM I BIEGIEM 100 KM NA 100-LECIE

RAJDPabianicka Stówa na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - to kolejna inicjatywa klubu O co biega. Jak podkreślił jego szef Robert Lewera, sport, nawet w takiej rekreacyjnej formule, może być dobrą lekcją historii i patriotyzmu. Przed startem uczestnicy wydarzenia odśpiewali hymn pod pomnikiem Legionisty na Starym Rynku w Pabianicach. Deszcz towarzyszył im aż do przystanku na cmentarzu we wsi Stara Gadka. Pozostałą część trasy pokonywali już w promieniach letniego słońca.

"Trasa rajdu wiodła śladami walk 1914 roku, głównie jednej z największych bitew I wojny światowej, tzw. operacji łódzkiej. W programie były trzy historyczne miejsca złożenia hołdu poległym żołnierzom. Koleżanki i koledzy odwiedzili cmentarze we wsiach Stara Gadka, Wymysłów-Piaski i w Pawlikowicach. W każdym z tych miejsc wysłuchali krótkiej prelekcji na temat przebiegu walk I wojny światowej oraz uczestnictwa w nich Polaków, wcielonych do różnych armii ówczesnych zaborców" - powiedział szef klubu i pomysłodawca imprezy.

Wszyscy pokonali na rowerach dystans ponad 110 km, a wielu z nich 20 km biegiem lub marszem. Rajd zakończył się w Lewitynie wręczeniem pamiątkowego Miecza Walecznych Pabianickiej Stówy.

"Tam też było ognisko i... kiełbaski. Przy dźwiękach strun gitary wspólnie śpiewaliśmy piosenki legionowe, z okresu Powstania Warszawskiego, jak również szlagiery biesiadne. Samo wydarzenie dedykowaliśmy pamięci niedawno zmarłego w wieku 101 lat gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego.

- W sumie udział w rajdzie wzięło 30 osób, którym deszcz i długość dystansu do pokonania nie były straszne; wielu z nas miało coś biało-czerwonego. Dołączył do nas także kolega Wiktor z Ukrainy oraz członkowie grup Forma na Piątkę i Rowerowe Soboty z Łodzi. Energii dodawały nam produkty firm Soligrano, Pamso oraz Społem. Trasę zabezpieczało Ratownictwo Medyczne z Pabianic, a miejsce pod ognisko udostępnił MOSiR. Jeszcze raz dziękujmy wszystkim uczestnikom Stówy za podjęte wyzwanie" - podsumował szef klubu, który działa pod hasłem amerykańskiego pisarza Napoleona Hilla: "Jeśli nie możesz robić rzeczy wielkich, rób małe rzeczy w wielki sposób".

Przy okazji przypominamy o wyjątkowych zawodach w ramach Narodowego Biegu Stulecia od Bałtyku do Tatr 11 listopada, które będą się odbywały w jednej grupie pokonującej trasę ulicami Pabianic w stałym tempie. Rejestracja poprzez portal datasport.pl

Foto: Anna Błażejewska

Więcej zdjęć

Medal Biegu Stulecia 2021

BIEG STULECIA2021

Narodowy Bieg Stulecia 2020

koszulka2020