PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

POBIEGNIJ TAM, GDZIE SIĘ URODZILI CZERKAWSKI, RÓŻEWICZOWIE - RADOMSKO ZAPRASZA

100 lecie radsaomsko11 listopada o godz. 11.11 rozpocznie się Radomszczański Bieg Niepodległości w ramach Narodowego Biegu Stulecia od Bałtyku do Tatr. Organizatorzy, Kolarsko-Biegowy Klub Sportowy i MOSiR Radomsko przygotowali 10-kilometrową, atestowaną trasę ulicami miasta. Każdy uczestnik otrzyma pakiet stulecia - koszulkę białą lub czerwoną, plecaczek, numer startowy, dyplom z autografem wyjątkowej osoby i piękny medal. Rejestracja kończy się 31 sierpnia. Imprezie patronuje wiele znanych osób ze środowiska sportowego, związanych z tym regionem, m.in. halowa mistrzyni Polski na 3000 m (Toruń 2015) oraz brązowa medalistka w sztafecie 4×400 m (Bydgoszcz 2011) Karolina Półrola (obecnie Giza), która zapowiedziała udział w biegu w Radomiu, gdzie w latach 2006-2009 trenowała w miejscowym UKS Dziesiątka.

 

Radomsko ma bogatą historię. Pierwsza pisemna wzmianka o nim pochodzi z 1243 roku, a prawa miejskie uzyskało w 1266 roku z nadania Leszka Czarnego. Posiada wiele interesujących miejsc, które warto zobaczyć, choćby podczas pobytu związanego z udziałem w biegu, m.in. Klasztor Franciszkanów, cmentarz żydowski, chatę tatarską, kamienice z przełomu XIX i XX wieku, Pałacyk-Hotel Zameczek, Willę-Bibliotekę Publiczną, Ratusz.

Urodzili się tu m.in. bracia Różewiczowie - poeta Tadeusz i reżyser filmowy Stanisław, artysta malarz Zbigniew Dłubak czy znany fotograf Edmund Osterloff. Ważną postacią związana z tym regionem jest kapitan Armii Krajowej Stanisław Sojczyński „Warszyc”, który za organizację i prowadzenie walki o niepodległą Polskę został po wojnie skazany na karę śmierci.

Radomsko to miejsce urodzenia także znanych sportowców - jednego z najwybitniejszych polskich hokeistów w historii Mariusza Czerkawskiego i wielokrotnego reprezentanta kraju w piłce nożnej, wychowanka miejscowych klubów Sławomira Majaka.

Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do udziału w biegu, podkreślając centralne położenie i dobre skomunikowanie miasta z innymi rejonami kraju. Zapisy.

Medal Biegu Stulecia 2021

BIEG STULECIA2021

Narodowy Bieg Stulecia 2020

koszulka2020