PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

PATRIOTYZM NA SPORTOWO W BORZYTUCHOMIU

TOM504Już po raz 23. gmina Borzytuchom w województwie pomorskim zorganizuje Bieg Niepodległości w ramach Narodowego Biegu Stulecia od Bałtyku do Tatr. „Patriotyzm ma różne oblicza - ten, który promujemy u nas od dawna ma sportowy charakter” – podkreślił dyrektor zawodów Jarosław Ścigała. Mimo stosunkowo niewielkiej liczby mieszkańców, funkcjonuje tu prężnie działający klub ULKS Talex-Borysław Borzytuchom, który dochował się ponad 20 medalistów mistrzostw Polski, Europy i świata, rekordzistów kraju i województwa.

Najwybitniejszą wychowanką jest Angelika Cichocka (obecnie SKLA Sopot), mistrzyni Europy z 2016 roku w biegu na 1500 m. Jej pierwszym trenerem był... Jarosław Ścigała, a sportowe szlify zawodniczka zdobywała m.in. na trasach Biegu Niepodległości, który wygrała aż siedem razy!

Jego uczestnicy rywalizują na trasie przełajowej na różnych dystansach - od 100 m dla przedszkolaków, poprzez biegi szkolne na 600, 1000 i 1500 m, po bieg główny na 5 km. Limit 200 pakietów na ten ostatni już się wyczerpał, ale można jeszcze wpisywać się na listę rezerwową. W sumie 11 listopada na100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości w Borzytuchomiu na sportowo będzie świętować blisko tysiąc osób.

„Bieg Niepodległości organizowany w naszej małej kaszubskiej miejscowości to nie tylko okazja do wykazania się formą sportową, zwyciężania i poprawiania rekordów, ale to przede wszystkim czas spędzony w gronie najbliższych - rodziny, znajomych, przyjaciół. Wspólny bieg, zdrowa rywalizacja, symbole narodowe, radość z pokonania dystansu, mnóstwo nagród i doping kibiców to elementy, które tworzą piękną patriotyczno-sportową całość. Jest to wyjątkowy czas - czas, kiedy wszyscy możemy być RAZEM i podkreślać to, co nas łączy !!!” – powiedział Jarosław Ścigała.

Charakterystyczną cechą tutejszych imprez biegowych jest bezpłatny udział. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu wielu sponsorów, instytucji i wolontariuszy. Jak zwykle organizatorzy szykują dodatkowe atrakcje, m.in. loterię fantową, darmowy grill, oprawę muzyczną. Chcą, aby uczestnicy i kibice mieli tego dnia na sobie kotyliony w barwach narodowych.

Na zdjęciu Angelika Cichocka na najwyższym stopniu podium biegu w Borzytuchomiu.

Medal Biegu Stulecia 2021

BIEG STULECIA2021

Narodowy Bieg Stulecia 2020

koszulka2020