PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

BIEG STULECIA W REPUBLICE OSTROWSKIEJ

bieg ulotka 2

Ostrów Wielkopolski to wyjątkowo godne miejsce dla upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To właśnie tutaj w dniach 10-26 listopada 1918 roku istniała Republika Ostrowska, która na miesiąc przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego bezkrwawo przejęła władzę z rąk Niemców. W tym roku już 21 października mieszkańcy i przyjezdni będą mogli uczcić tę rocznicę uczestnictwem w 56. Biegu Republiki Ostrowskiej w ramach Narodowego Biegu Stulecia od Bałtyku do Tatr. Na przestrzeni lat impreza ta zmieniała nazwę. Od 1993 do 2012 roku był to Bieg Niepodległości, a od 2013 - Bieg Republiki Ostrowskiej, nawiązujący do ostrowskich akcentów walki o wyzwolenie ojczyzny. Tradycja zawodów biegowych w Ostrowie Wielkopolskim sięga jednak 1963 roku, kiedy to odbyły się po raz pierwszy Jesienne Biegi Przełajowe o puchar redakcji gazety "Południowa Wielkopolska".

 

"To jeden z najstarszych biegów w Polsce. W tym roku mamy wyjątkową okazję upamiętnienia 100-lecia odzyskania niepodległości i uczczenia w ten sposób walki o wolność. Zachęcam wszystkich do udziału" - powiedział Maciej Kmiecik z Referatu Sportu Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

Zapisy potrwają do 15 września, ale mogą zakończyć się wcześniej, jeśli wypełni się limit 900 osób. Dotychczas zgłosiło się i wpisowe opłaciło 630. Zarejestrować się można poprzez portal datasport.pl Atestowana trasa ma 10 kilometrów i wiedzie ulicami miasta. Start oraz meta usytuowane będą na Rynku.

W przeszłości Bieg Niepodległości wygrywali seryjnie m.in. Tadeusz Rutkowski (łącznie sześć zwycięstw) czy Sławomir Majusiak - najbardziej utytułowany lekkoatleta z Ostrowa (brązowy medalista mistrzostw Europy na 5000 metrów ze Splitu z 1990 roku). Jest on jednocześnie ostatnim ostrowianinem, który triumfował w tych zawodach. Zwyciężał w najlepszych latach kariery 1988-1990.

Bieg główny (początek o godz. 12) poprzedzi rywalizacja dzieci i młodzieży szkolnej. Zaplanowano 14 startów na dystansach 600 lub 1200 metrów.

Medal Biegu Stulecia 2021

BIEG STULECIA2021

Narodowy Bieg Stulecia 2020

koszulka2020