PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

PARTNERZY

  • MSIT
  • MEDICOR
  • RKA
  • mjp
  • image

MEDALE IMPREZ

m1

 

niepodlegla

 

BIEG STULECIA W REPUBLICE OSTROWSKIEJ

bieg ulotka 2

Ostrów Wielkopolski to wyjątkowo godne miejsce dla upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To właśnie tutaj w dniach 10-26 listopada 1918 roku istniała Republika Ostrowska, która na miesiąc przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego bezkrwawo przejęła władzę z rąk Niemców. W tym roku już 21 października mieszkańcy i przyjezdni będą mogli uczcić tę rocznicę uczestnictwem w 56. Biegu Republiki Ostrowskiej w ramach Narodowego Biegu Stulecia od Bałtyku do Tatr. Na przestrzeni lat impreza ta zmieniała nazwę. Od 1993 do 2012 roku był to Bieg Niepodległości, a od 2013 - Bieg Republiki Ostrowskiej, nawiązujący do ostrowskich akcentów walki o wyzwolenie ojczyzny. Tradycja zawodów biegowych w Ostrowie Wielkopolskim sięga jednak 1963 roku, kiedy to odbyły się po raz pierwszy Jesienne Biegi Przełajowe o puchar redakcji gazety "Południowa Wielkopolska".

 

"To jeden z najstarszych biegów w Polsce. W tym roku mamy wyjątkową okazję upamiętnienia 100-lecia odzyskania niepodległości i uczczenia w ten sposób walki o wolność. Zachęcam wszystkich do udziału" - powiedział Maciej Kmiecik z Referatu Sportu Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

Zapisy potrwają do 15 września, ale mogą zakończyć się wcześniej, jeśli wypełni się limit 900 osób. Dotychczas zgłosiło się i wpisowe opłaciło 630. Zarejestrować się można poprzez portal datasport.pl Atestowana trasa ma 10 kilometrów i wiedzie ulicami miasta. Start oraz meta usytuowane będą na Rynku.

W przeszłości Bieg Niepodległości wygrywali seryjnie m.in. Tadeusz Rutkowski (łącznie sześć zwycięstw) czy Sławomir Majusiak - najbardziej utytułowany lekkoatleta z Ostrowa (brązowy medalista mistrzostw Europy na 5000 metrów ze Splitu z 1990 roku). Jest on jednocześnie ostatnim ostrowianinem, który triumfował w tych zawodach. Zwyciężał w najlepszych latach kariery 1988-1990.

Bieg główny (początek o godz. 12) poprzedzi rywalizacja dzieci i młodzieży szkolnej. Zaplanowano 14 startów na dystansach 600 lub 1200 metrów.

Medal Biegu Stulecia 2019

medal 2019

Narodowy Bieg Stulecia 2019

narodowy bieg

Etapowy Maraton Pokoju

emp

koszulkaMP

REKLAMA

Zdrofit

 

GŁÓWNI PARTNERZY

MSiT nowe   pko 300x300           

AMBASADORZY PROJEKTU