PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

SZTAFETA STULECIA PAMIĘCI IRENY SZEWIŃSKIEJ

szewińska biegSztafeta Stulecia, która 10 listopada zorganizowana zostanie na terenie warszawskiej AWF, dedykowana będzie Irenie Szewińskiej. Wybitna lekkoatletka miała być startem honorowym z numerem 1. "To dla mnie zaszczyt, że z tym numerem ruszę na trasę" - podkreślił jej mąż.

 

"Jeszcze nie tak dawno, na Pikniku Olimpijskim, Irenka prowadziła rozmowy na temat Sztafety Stulecia. Bardzo jej zależało, aby wypadła ona okazale, zwłaszcza, że miejsce jest wyjątkowe, związane bowiem z Józefem Piłsudskim. Udzieliła nawet organizatorom wywiadu, zachęcając wszystkich - dzieci, młodzież i dorosłych do uczestnictwa w tym biegu razem z utytułowanymi sportowcami. Miała różne plany, bliskie i dalekie. Teraz mieliśmy razem lecieć do Tokio, bilety były już wystawione..." - powiedział Janusz Szewiński.

Podczas pikniku Irena Szewińska z radością przyjęła propozycję bycia honorowym starterem Sztafety Stulecia "Niebo-Ziemia-Woda-Ogień", jak również informację o przyznaniu jej numeru jeden. Podkreśliła przy tym, że najważniejsze są dzieci.

"Jeśli zasmakują jakiejkolwiek konkurencji, dyscypliny czy aktywności fizycznej, to możemy mieć pewność i cieszyć się, że wchodzą na piękną drogę. Sport jest fantastycznym wynalazkiem" - mówiła 9 czerwca zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich, która zmarła 29 czerwca.

Robert Korzeniowski przypomniał, że "pani Irena otwierała na scenie Piknik PKOl, a ja odczytałem Apel Olimpijski. Byłem zdumiony jej energią, siłą, witalnością. Rozdawała autografy, udzielała wywiadów, w których mówiła o swych planach, zamierzeniach, także o tych związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie dała po sobie poznać, że zmaga się z ciężką chorobą. Była uśmiechnięta...".

Wiceprzewodniczący komitetu organizacyjnego Biegu Stulecia Robert Korzeniowski poinformował, że w uzgodnieniu z Januszem Szewińskim Sztafeta Stulecia "Niebo-Ziemia-Woda-Ogień" zadedykowana zostanie Pierwszej Damie polskiego sportu i Damie Orderu Orła Białego.

"Jestem przekonany, że będzie to najlepsza forma uczczenia pamięci wybitnej postaci przy okazji tak znamienitej rocznicy jaką jest stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Szewińska nie pobiegnie już z nami, ale my pobiegniemy dla Ireny" - podkreślił Korzeniowski, zdobywca czterech złotych medali olimpijskich w chodzie sportowym.

Janusz Szewiński również ocenił, że "będzie to najlepsza forma uczczenia pamięci Ireny" i podkreślił: "To dla mnie zaszczyt, że z numerem jeden, który miała mieć Irenka, ruszę na trasę. Nie wiem, czy zdołam ją przebiec, ale przejść 2018 metrów na pewno przejdę".

Każda sztafeta składać się będzie z czterech rywalizujących ze sobą stuosobowych zespołów na dystansie 100 km, na który złoży się prawie 50 pętli długości 2018 m. Liderami ekip zostali: NIEBO – Wojciech Fortuna, ZIEMIA – Tomasz Majewski i Piotr Małachowski, WODA – Otylia Jędrzejczak i Zofia Klepacka, OGIEŃ – Zbigniew Bródka i Rafał Sonik.

Akces do odpowiednich zespołów wyrazili już byli lekkoatleci, żeglarze, wioślarze, m.in. Ludwika Chewińska, Wanda Panfil, Urszula Włodarczyk, Jan Huruk, Ryszard Marczak, Kazimierz Marczuk, Marek Plawgo, Dariusz Wieczorek, Jacek Wszoła, Katarzyna Deberny (Szotyńska), Karolina Winkowska, Natalia Madaj-Smolińska, Czesława Kościańska, Małgorzata Wieliczko (Dłużewska).

Medal Biegu Stulecia 2021

BIEG STULECIA2021

Narodowy Bieg Stulecia 2020

koszulka2020