PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie

 

niepodlegla

 

Pamiętaj o odnowie

PAMIETAJ O ODNOWIE

Emilia Zielińska - dobrodziejstwa masażu

Masaż jest znaną od starożytności metodą odnowy biologicznej, ale ciągle niedocenianą, zwłaszcza przez osoby biegające po nawierzchni twardej typu asfalt, kostka. Nasz aparat ruchu ulega dużym przeciążeniom. Mięśnie zaczynają się spinać, przykurczać. Kręgosłup ulega przeciążeniu osiowemu, kręgi się ubijają i może dochodzić do bóli dolnego odcinka kręgosłupa.

Zdarza się, że ból promieniuje do nogi (jest spowodowany uciskiem nerwu kulszowego w odcinku lędźwiowym kręgosłupa). Im niżej schodzi ból, tym bardziej uciśnięty jest nerw. Samo rozciąganie nie wystarczy, gdyż przyczyna nie tkwi w nodze, tylko w kręgosłupie. W momencie, kiedy zaniedbamy taki stan, dolegliwości narastają, co powoduje jeszcze większy ból i w końcu nie jesteśmy w stanie kontynuować treningów.

Najbardziej narażone na przeciążenia są osoby, które dopiero rozpoczynają swą przygodę z joggingiem. Treningi szybko wciągają, a nowicjusze chcieliby jak najszybciej pokonywać długie dystanse. Niestety, nasz aparat ruchu nie jest w stanie poradzić sobie z takimi przeciążeniami, co bardzo szybko prowadzi do kontuzji.

Najlepszą metodą na zapobieganie takim stanom, a także jak się już pojawi problem, jest szybkie radzenie sobie z nim przez masaż leczniczy/sportowy. Możemy dotrzeć i rozluźnić mięśnie głębokie, co pozwoli nam odblokować uciśnięte struktury. Jest to równoznaczne z usunięciem przyczyny i skutków przeciążeń treningowych.

Od lat współpracuję z osobami biegającymi i z mojego doświadczenia wspomnę o jeszcze jednej ważnej sprawie. Dla osób już długo trenujących i startujących, które nie wykonują uzupełnienia siłowego, czyli nie wzmacniają mięśni brzucha, grzbietu i nie korzystają z basenu, bardzo ważny jest masaż, gdyż ich sylwetka często zaczyna się zniekształcać. Powstają przykurcze mięśni piersiowych, powiększa się kifoza piersiowa i lordoza lędźwiowa. Nasze plecy stają się okrągłe. Przez odpowiedni masaż rozluźniamy i harmonizujemy mięśnie co powoduje zapobieganie deformacji kręgosłupa.

Masaż sportowy pomaga nam w procesie treningowym. Jest elementem odnowy biologicznej. Poza wyżej wymienionymi aspektami, masaż poprawia elastyczność mięśni i przyspiesza ich regenerację. A to pomaga nam zabezpieczyć układ ruchu przed przeciążeniami i kontuzjami, jak i prowadzi do zwiększenia wydolności naszego organizmu.

Emilia Zielińska o sobie: Jestem mgr fizjoterapii (studiowałam na AWF Józefa Piłsudskiego w Warszawie), mam 11-letnie doświadczenie zawodowe. Od szkoły podstawowej moje życie związane jest ze sportem. Przez 13 lat wyczynowo wiosłowałam i 10 lat z 5-letnią przerwą (w której urodziłam dwójkę dzieci) biegam i startuję w zawodach. Moim koronnym dystansem jest maraton. Najlepszy wynik uzyskałam w 2014 roku w Krakowie - 2:58.44, który dał mi czwarte miejsce w kategorii open wśród kobiet.

Obecnie zajmuję się masażami leczniczymi kręgosłupa, sportowymi i ujędrniającymi. Współpracuję ze znanymi zawodnikami różnych dyscyplin.

 

Strona internetowa: emiliazielinska.pl