PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

PARTNERZY

  • MSIT
  • MEDICOR
  • RKA
  • mjp
  • image

MEDALE IMPREZ

m1

 

niepodlegla

 

PIĄTKA Z WALASIEWICZ W 107. ROCZNICĘ URODZIN WYBITNEJ LEKKOATLETKI

WalaPWNW środę 18 kwietnia o godz. 19:18 przy Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie kolejny bieg zaliczany do Setki Stulecia - Piątka z Walasiewicz w 107. rocznicę urodzin lekkoatletki, jednej z największych gwiazd polskiego sportu. Po nim - tradycyjnie już - możliwość odrobienia jakiegoś biegu rozpoczętego dokładnie rok temu cyklu. Rejestracja poprzez portal datasport.pl.
Stanisława Walasiewicz urodziła się 3 kwietnia 1911 roku we wsi Wierzchownia w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie brodnickim, gminie Górzno. Aż 14 razy poprawiała rekordy świata na dystansach od 50 do 200 m. W latach 1933-1946 była 24-krotną mistrzynią Polski oraz 54-krotną rekordzistką kraju nie tylko w biegach, ale i w skoku w dal, także z miejsca, rzucie oszczepem, trójboju i pięcioboju. Zdobyła dwa medale olimpijskie na 100 m - złoty w Los Angeles w 1932 roku oraz srebrny w Berlinie w 1936.

Gdy miała trzy miesiące jej rodzice wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Tam ze względu na kłopoty z przetłumaczeniem jej danych osobowych zmieniła je na Stella Walsh. Już jako nastolatka miała mnóstwo energii i talentu. Zawstydzała nawet starszych kolegów z boiska. W szkole także była najlepsza. Nauczyciele zgłosili ją zatem na zawody lekkoatletyczne dla juniorów, które zapoczątkowały w niej pasję. Odtąd miała jeden cel - być coraz lepszą. Do działań inspirowała ją Halina Konopacka, pierwsza polska mistrzyni olimpijska.
Walasiewicz bardzo chciała wziąć udział w igrzyskach w 1928 roku, ale warunkiem było posiadanie amerykańskiego obywatelstwa, którego nie miała. Postanowiła więc wrócić do Polski. Trenowała w stołecznych klubach Sokół-Grażyna (1929-1934) oraz Warszawianka (1935-1939).
W roku 1932 roku federacja lekkoatletyczna USA widząc w Walsh złotą medalistkę, zaproponowała jej obywatelstwo, którego jednak nie przyjęła i reprezentowała na igrzyskach Polskę. Jednak, by to było możliwe, musiała dostać pracę niezwiązaną ze sportem. Otrzymała etat w polskim konsulacie w Nowym Jorku i wówczas mogła przystąpić do zawodów.
Pod koniec lat 30. powróciła do Stanów. W 1947 roku wyszła za mąż za boksera Harry’ego Neila Olsona, dzięki temu uzyskała obywatelstwo amerykańskie jako Stella Walsh Olson.
4 grudnia 1980 roku oczekiwała przyjazdu polskich koszykarek. Chcąc odpowiednio przywitać drużynę, jak przystało na działaczkę polonijną, przygotowywała okolicznościowe medale. Bardzo chciała, by wstążki były w barwach biało-czerwonych. Udała się na zakup do centrum handlowego, z którego już nie wróciła. W momencie, w którym wchodziła do sklepu, był napad rabunkowy. Kiedy otworzyła drzwi, prosto na nią wybiegł mężczyzna z bronią i strzelił śmiertelnie.
Walasiewicz została pochowana na cmentarzu w Cleveland. W tym mieście jest dziś centrum sportowe nazwane jej imieniem.

Medal Biegu Stulecia 2019

medal 2019

Narodowy Bieg Stulecia 2019

narodowy bieg

Etapowy Maraton Pokoju

emp

koszulkaMP

REKLAMA

Zdrofit

 

GŁÓWNI PARTNERZY

MSiT nowe   pko 300x300           

AMBASADORZY PROJEKTU