PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

ZAPEŁNIA SIĘ LISTA STARTOWA SUPERMARATONU STULECIA

bieg123W szybkim tempie zapełnia się lista chętnych do uczestnictwa w Supermaratonie Stulecia, będącym jednocześnie mistrzostwami Polski kobiet i mężczyzn w biegu na 100 km. Po 45 dniach od rozpoczęcia zgłoszeń, a na 295 dni przed startem, który nastąpi 10 listopada na terenie Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, zarejestrowało 160 osób z blisko 100 miejscowości.

 

Gdyby wszyscy dokonali już opłatę za uczestnictwo, przyjmowanie zgłoszeń trzeba byłoby zakończyć w połowie stycznia z powodu wypełnienia limitu, który wymusza pojemność trasy (pętla długości 1500 m). Ponieważ płatności zrealizowały „tylko” 72 osoby, to jest prawie połowa, więc szansę ma jeszcze „druga połowa”. Patrząc z innej strony, to nie zdarzyło się dotychczas, aby z początkiem roku zapełnionych zostało aż tyle miejsc, na organizowaną zazwyczaj jesienią „setkę” w Kaliszu.

Spośród 160 zgłoszonych do połowy stycznia osób, 21 to kobiety. Najwięcej chętnych jest z Warszawy – 40, a dalej z Wrocławia – pięciu, z Gdyni – czterech oraz po trzech z Bydgoszczy, Częstochowy, Olsztyna, Radomia i Ząbek. Najbardziej znane postacie, to m.in. (alfabetycznie):

* Jacek Domański Expedyt (WKB Meta Lubliniec) – biegający aktor, zaliczył ponad sto maratonów, wystąpił w setkach filmów, ostatnio znany z reklamy „Szef wszystkich szefów”;

* Tadeusz Dziekoński (Juvenia Białystok) – mistrz świata w biegu na 100 km w kategorii wiekowej M-60 z 2010 roku, ukończył 332 maratony (najwięcej w Dębnie – 31), średni czas wszystkich - 3:05.40, wraz z kolegami przeprowadził ok. 1200 atestacji tras, dokonał pomiaru również na terenie AWF;

* Piotr Kusiak (KKL Sprawni-Razem Kielce) – na liczniku ponad 100 maratonów i 30 ultramaratonów;
* Stanisław Orlicki (Rudze) – jeden z niewielu zawodników, którzy mają w swym dorobku wszystkie 39. Maratonów Warszawskich (wcześniej pod nazwą Maraton Pokoju);

* Andrzej Ślązak (Fan Club Dżem Piotrków Trybunalski) – ukończył 124 maratony i cztery ultramaratony.

Zgłoszeni są też medaliści ubiegłorocznych mistrzostw Polski – Piotr Stachyra (MKS Piast Głogów), który będzie bronił tytułu oraz zdobywca brązowego medalu Jacek Będkowski (Zawisza Stara Kuźnia Łowicz).

W pierwszym dniu rozpoczęcia przyjmowania zgłoszeń (5 grudnia 2017 roku w 150. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego) zarejestrowały się 22 osoby. Potem liczba utrzymywała się na poziomie 4-6 dziennie. Inne statystyki prowadzone przez firmę datasport pokazują, że najwięcej osób – 16 zgłosiło się o godzinie 21, a po 12 o godz. 9 i 16. Godziny nocne 2-3 oraz poranne 5-6 to jedyna w ciągu doby „martwa” pora pod tym względem. W jakie dni rejestrowało się najwięcej zawodników? Dominują środy – 33 osoby, wtorki – 30 i czwartki – 27. Najmniej zgłaszało się w piątki – 20, soboty – 19 i niedziele – 10.

Przypominamy, że rejestracja potrwa do 6 czerwca. Data nie jest przypadkowa – w tym dniu przypada 200. rocznica śmierci generała Jana Henryka Dąbrowskiego, twórcy Legionów Polskich we Włoszech. Zwracamy też uwagę, że przyjmowanie zgłoszeń może zakończyć się wcześniej, jeśli limit 150 miejsc zostanie wyczerpany.

I jeszcze informacja odnośnie zakwaterowania. Do dyspozycji uczestników Supermaratonu Stulecia są wszystkie pokoje historycznego hotelu Meksyk. Obiekt został wybudowany na potrzeby polskiej kadry przygotowującej się do igrzysk w Meksyku w 1968 roku i stąd pochodzi oryginalna nazwa. Do połowy stycznia zamówionych zostało sześć z 13 pokoi 2-osobowych oraz dwie „jedynki” z pięciu.

Medal Biegu Stulecia 2021

BIEG STULECIA2021

Narodowy Bieg Stulecia 2020

koszulka2020